piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Monitoring bocianów Gminy Przykona otwarty!

Monitoring bocianów Gminy Przykona otwarty!
 

29 czerwca odbyło się obrączkowanie bocianów oraz czyszczenie ich gniazd w Gminie Przykona. Jak informuje Turkowska Grupa Lokalna OTOP uzyskano akceptację władz gminy na monitoring bocianich gniazd.

Aktywni pasjonaci rozpoczęli swoje prace. Posprzątali bocianie gniazda usunęli z nich plastikowe elementy, śmieci, sznurki jakie ptaki te przynoszą do budowy swoich gniazd.Te elementy bardzo zagrażają dorosłym bocianom oraz ich  potomstwu, zbadana oczywiście została też ich zawartość. Zaobrączkowanych zostało już dziesięć bocianów. Podano mamy również informację o ponownym spotkaniu zaobrączkowanego bociana w 2011r to dzięki wytrwałości Pana Mariusza Kępińskiego udało się odczytać obrączkę tego bociana, który jest już dorosłym osobnikiem. Teraz postanowił założyć rodzinę w pobliskim Rogowie gminie Przykona.  

reklama

Jak wiadomo, bocian biały (Ciconia ciconia) jest gatunkiem chronionym. W Polsce gniazduje największa światowa populacja tego gatunku. Obecnie lęgowych mamy ok. 40 tysięcy par. Tego jak bardzo pożyteczne są bociany możemy dowiedzieć od ich miłośników, czyli Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP. Jedną z jakże wspaniałych cech bocianów jest ich sama dieta. Ptaki te poprzez swoje polowania pomagają między innymi rolnikom. Dlaczego? Bociany skutecznie usuwają szkodniki takie jak gryzonie, jednocześnie najadając się pomagają ludziom utrzymać ich uprawy w dobrej kondycji bez wizyt niechcianych. Jednym zdaniem: Najedzony bocian, szczęśliwy rolnik. Czy to nie wspaniałe?

Niestety liczba tych pięknych ptaków obniżyła się o kilka tysięcy na przestrzeni kilku lat. Bocian jest narażony na cały szereg zagrożeń powodowanych przez człowieka i jego działalność. Należą do nich m.in.: obniżenie poziomu wód gruntowych, melioracje odwadniające, przekształcenia użytków zielonych w pola uprawne, zmiany pokryć dachowych i związane z tym przenoszenie się bocianów na czynne słupy energetyczne, stosowanie w rolnictwie plastikowych sznurków używanych do wiązania siana i słomy (oplątywanie się bocianów w sznurki uniemożliwiające wylot z gniazda).By pomóc naszym bocianom w okresie lęgowym zainstalowano platformy, które mają ułatwić budowanie gniazd w przyszłych sezonach.  Monitorowanie ich oraz możliwość obrączkowania jest bardzo istotna dlatego OTOP  zachęca do znakowania bocianów. To ułatwi analizę danych Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk przy współpracy organizacji, które badają bociany na całym świecie. 

- Turkowska Grupa Lokalna dziękuje wójtom Gminy Przykona panu Mirosławowi Broniszewskiemu oraz panu Romanowi Marciniakowi za finansowe wsparcie monitoringu bociana białego- gatunku flagowego dla naszego kraju. Mariusz dziękuję za zaangażowanie i nieodzowną pomoc w ramach Wolontariatu Wysokich Lotów i działalności w TGL OTOP - informują członkowie  TGL OTOP.

NK

Podobne artykuły

Wybrano imię dla młodej samicy bielika z...

Wybrano imię dla młodej samicy bielika z turkowskich...

6 lip.
Kodeks Dobrych Praktyk Parkowych -parki...

Kodeks Dobrych Praktyk Parkowych -parki miejskie...

3 lip.
Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek....

Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek. Mamy...

10 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama