niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Weekend z TGL OTOP: Krzyżówka  (Anas platyrhynchos) - najliczniejsza polska kaczka

Weekend z TGL OTOP: Krzyżówka  (Anas platyrhynchos) - najliczniejsza polska kaczka
 

Kaczka krzyżówka swoją polską nazwę otrzymała dzięki zadziwiającej zdolności krzyżowania się z innymi gatunkami kaczek; np. krzyżówka krzyżówki z kaczką hodowlaną nazywa się ‘sołtys’.

Samiec krzyżówki w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym kolorze. Dziób pomarańczowy, nogi również. W przypadku samic, ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe. Kaczory podczas toków starają się zaimponować samicom, poprzez przyjęcie dumnej pozy z wysoko uniesioną głową i uniesionym kuprem w taki sposób, aby zaprezentować obserwującym go samicom wygięte czarne pióra na ogonie. Kiedy samica wybierze już interesującego ją samca, ten przypieczętowuje jej wybór poprzez dumną prezentację niebieskich piór na skrzydłach. Co ciekawe, kaczory tracą zainteresowanie samicą kiedy ze złożonych jaj wyklują się pisklęta. Tracą swoje kontrastowe ubarwienie i wyglądem zaczynają przypominać samicę. Wychowanie młodych zatem jest zadaniem wyłącznie samicy. 

reklama

Gniazda buduje przede wszystkim w trawie, ale z uwagi na grożące jej niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd na niewielkich drzewach. Ciekawostką jest długowieczność tych ptaków. Najstarsze krzyżówki, których wiek został oficjalnie potwierdzony, miały 29 lat.

Krzyżówka na jej nieszczęście znajduje się na polskiej liście 13 ptaków łownych. Polowania na kaczki krzyżówki są możliwe w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Jest zasadniczo roślinożerna- najczęściej odcedza z wody zawiesinę organiczną (pomaga jej przy tym silny język działający jak pompa oraz drobne ząbkowanie na brzegach dzioba pełniące funkcję filtrującą). Kaczka krzyżówka nie nurkuje, podczas żerowania zanurza w wodzie przednią część ciała, przez co nad wodę wystaje tylko w komiczny sposób uniesiony kuper ptaka. Krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy wytwarzający oleistą substancję, którą ptaki rozprowadzają po całym ciele za pomocą dzioba, dzięki czemu ich pióra stają się wodoodporne. A dzięki specjalnemu mechanizmowi związanemu z budową układu krwionośnego nogi krzyżówki mają temperaturę niższą od wnętrza ciała nawet o 30 stopni – dzięki czemu kaczki wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie.

reklama

W artykule wykorzytano materiały ze strony: przygodyprzyrody.pl/, Wikipedia, materiały ze strony OTOP

Z okazji nadchodzących Świąt w tym trudnym czasie życzymy naszym czytelnikom częstszych kontaktów z naturą oraz jak najwięcej skrzydlatych gości, limity nie obowiązują :) 

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

Weekend z OTOP: Pomysły na ciekawe, edukacyjne...

Weekend z OTOP: Pomysły na ciekawe, edukacyjne...

28 st.
Weekend z TGL OTOP: Kowalik - leśny akrobata

Weekend z TGL OTOP: Kowalik - leśny akrobata

7 st.
OTOP: Sójka - strażnik lasu

OTOP: Sójka - strażnik lasu

15-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama