poniedziałek 29 listopada 2021

Błażeja, Margerity, Saturnina

0°C słabe opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Rządowe miliony zalewają powiat a ich źródło bije na Mickiewicza

Rządowe miliony zalewają powiat a ich źródło bije na Mickiewicza
 

-Żyjemy w czasach historycznych, Polska powiatowa nigdy nie była takim oczkiem w głowie rządzących - mówił Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Szewczyński w czasie poniedziałkowej sesji. -Mówiono o nas, Polsce powiatowej, „Polska B”. -Przez ostatnie sześć lat pozyskaliśmy jako powiat 260 milionów złotych. To dla mnie ogromna radość, wcześniej takich pieniędzy po prostu nie było - wtórował mu gość specjalny obrad, Ryszard Bartosik.

34. sesja Rady Powiatu, półmetek w obecnej kadencji samorządów, była doskonałą okazją do swoistego remanentu.  Starosta, Dariusz Kałużny, kilkukrotnie podsumował działania powiatu w trzech podstawowych filarach: infrastruktury drogowej, służby zdrowia i edukacji. - Ponad 32 miliony złotych pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych na poprawę stanu naszych dróg. Dzięki tym pieniądzom, mogliśmy przeprowadzić wreszcie choćby naszą flagową inwestycję - Zdrojki Lewe, i to przy praktycznie braku wsparcia ze strony władz miasta - podkreślał. -Tegoroczny grudzień zakończymy z czwartym nowym ambulansem dla naszego szpitala. A do tego należy doliczyć inne poważne inwestycje, termomodernizację budynku, zakup tomografu komputerowego, stację zgazowania tlenu medycznego, remont oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. W sumie na służbę zdrowia udało się nam pozyskać ponad 25 milionów złotych - mówił Starosta.

reklama

Trzecim polem działań jest edukacja, a w dobie pandemii, szczególnie istotne doinwestowanie obiektów sportowych na terenie szkół średnich. - Służba zdrowia i sport powinny iść w parze - mówił Kałużny. -Blisko 13 milionów zasiliło inwestycje powiatowe w sektorze oświatowym. Największe projekty to niewątpliwie budowa bieżni tartanowej oraz hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym.

-Chciałbym podkreślić, że gdyby nie wsparcie ministra Bartosika większość tych inwestycji mogłaby się w ogóle nie odbyć – mówił Starosta. -Jeśli, jako Rząd, wprowadzamy jakąś reformę, próbujemy od razu obudować ją finansowo - podkreślał Minister. -Cztery roczniki w liceum, to automatycznie większa ilość uczniów i potrzeba hali sportowej. Ośmioklasowe szkoły podstawowe wymagają dostosowania budynków, tak jak w Piekarach, w gminie Dobra. Nie chodzi tu o to, żeby się tym wszystkim chwalić, ale wyobraźmy sobie co by się działo, gdyby tych środków z zewnątrz nie było.

Bartosik nie zapomniał o podziękowaniach dla radnych miejskich z PiS. - Ubolewam nad tym jak są traktowani. Jak osoba prowadząca sesje miejskie, bo trudno ją nawet nazwać Przewodniczącą, robi to w sposób, który nie powinien mieć miejsca. Mimo to radni wciąż się angażują. Z rozrzewnieniem wspominam dawne czasy i współpracę z ówczesnym burmistrzem, Zdzisławem Czaplą. W tej chwili komunikacji między mną a burmistrzem Antosikiem właściwie nie ma. Mimo to cieszę się z każdej złotówki przeznaczonej na Turek.

reklama

Radni zajęli się również głosowaniem projektów uchwał o wysokości swoich diet,a także wynagrodzeniu Starosty. - Mimo, że kiedy sam pełniłem tą  funkcję, obniżyłem sobie wynagrodzenie, dobrze się stało, że wreszcie wyrównujemy pensję starosty - mówił radny Mariusz Seńko. -Uważam, że powinna być adekwatna w stosunku do odpowiedzialności jaką to stanowisko jest obarczone. -Słucham? Chyba się przesłyszałem - zareagował natychmiast wicestarosta Karski. -Proszę zajrzeć do protokołu z sesji z 2014 roku i sprawdzić tamte zapisy. -Mówiłem o sytuacji z 2018 roku - dopowiedział Seńko, wzbudzając żywą reakcję u nieco znudzonych już radnych. Konieczność wprowadzenia zmian wynagrodzeń została podyktowana nowelizacją ustawy, która weszła w życie 1 listopada br.

KWA

Rządowe miliony zalewają powiat a ich źródło bije na Mickiewicza

Podobne artykuły

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie... to tylko...

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie... to tylko...

27 list.
Skąd wziąć 100 milionów czyli skok na kasę...

Skąd wziąć 100 milionów czyli skok na kasę Marszałka

24 list.

"Niech żyje Niepodległa!". Uroczystości Narodowego...

11 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama