Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Sesja budżetowa w Przykonie. Umiarkowany optymizm z maksymalną pensją

Sesja budżetowa w Przykonie. Umiarkowany optymizm z maksymalną pensją
 

- Przyszłoroczny budżet nie jest może szczytem naszych marzeń – mówił Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski. - Nie jest budżetem oczekiwań, jest jednak realny.

Projekt budżetu zakłada dochody gminy w wysokości niemal 34,5 miliona złotych, wydatki na poziomie 36,5 miliona. Dwumilionowy deficyt (pierwotnie szacowano go na dwa razy większy) ma zostać pokryty nadwyżkami pochodzącymi z lat ubiegłych. Na inwestycje przewidziano ponad 8 milionów złotych. - To grubo ponad 20 procent – podkreślał Wójt. - Można powiedzieć, że w miarę zadowalająco.

reklama

Wśród głównych inwestycji gminy można wymienić budowę kanalizacji w Przykonie i Rogowie, sieci wodociągowej w Aleksandrowie, przebudowę i budowę wodociągów z przyłączami w Psarach. Gmina zamierza też zrealizować inwestycje drogowe – budowę ul. Spacerowej w Przykonie, drogę Psary – Przykona i zagospodarować tereny pogórnicze w sołectwie Dąbrowa. Zadania, których realizacja przewidywana jest na dłuższy termin, znalazły się w przegłosowanej przez radnych Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021 – 2026.

- Przede wszystkim cieszy nas fakt, że udało się to wszystko zbilansować, mimo wzrostu kosztów bieżącego utrzymania naszych jednostek – podkreślał Broniszewski. - W stosunku do lat poprzednich, koszty wzrosły o niebagatelne 2 miliony. Z drugiej strony mamy jednak spory wpływ z rządowych programów pomocowych dla samorządów. Zabezpieczyliśmy też środki na wkłady własne. Jeśli chodzi o ten przyszłoroczny budżet, jestem umiarkowanym optymistą. - To się daje,to się zabiera - podsumował Przewodniczący Rady Gminy, Maksymilian Majchrzak. Radni zgodnie przegłosowali uchwałę budżetową.

Jednogłośnie przeszła też kolejna uchwała, ustalająca nowe wynagrodzenie dla Wójta. Ustalono podstawę w wysokości 100 procent kwoty bazowej, czyli 10250 zł, dodatek funkcyjny – 3150 zł, dodatek specjalny – 30 procent od sumy dwóch poprzednich składników oraz dodatek za wieloletnią pracę. - W 2018 roku pensje wójtów i burmistrzów zostały obniżone, dziś mamy możliwość naprawienia tego błędu – mówił Majchrzak.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

30 wrz.
Dwieście lat dla pani Heleny Zalas! Wójt...

Dwieście lat dla pani Heleny Zalas! Wójt...

8 wrz.
Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy...

Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy Przykona...

24 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama