piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Sesja Budżetowa Powiatu Tureckiego Jak bujać łódką na pełnym morzu?

Sesja Budżetowa Powiatu Tureckiego  Jak bujać łódką na pełnym morzu? - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

Jednogłośnie przyjęty budżet na 2022 rok, zapowiadane podwyżki dla pracowników i głosowanie na dwie ręce. Mimo czarnych chmur, które według Mariusza Seńki zbierają się nad szpitalem, środowa sesja budżetowa Rady Powiatu Tureckiego, przebiegła w radosnej atmosferze.

Szpital bez prądu?

Pierwszym, wzniecającym dyskusję punktem obrad, była uchwała w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego SPZOZ w Turku. - Sytuacja, w której znajduje się nasz szpital jest trudna. Energa nie chce podpisać umowy, szpital nie jest dla nich wiarygodnym partnerem. Prąd ma być dostarczany jeszcze tylko warunkowo w styczniu i to w zawyżonej cenie – wyliczał radny Seńko. - Sytuacja jest dramatyczna. - Te argumenty dotyczą 99 procent szpitali w Polsce, szczególnie powiatowych – uspokajała radna Krystyna Szkudlarek-Graczyk. - Nie mamy w Polsce przymusu pracy i nikt ludzi w jasyr nie brał – stwierdziła, nawiązując do kilkumiesięcznego zamknięcia oddziału wewnętrznego turkowskiej lecznicy.

reklama

- Powiem tak, postawiliśmy służbę zdrowia na pierwszym miejscu – głos zabrał Starosta Dariusz Kałużny. - Zamknięcie oddziału wewnętrznego spowodowane było brakiem ludzi do pracy. I my ich cały czas szukaliśmy. Nie rozpuszczajmy takiego widma, że jest tragicznie, że nam szpital zamkną. Wracając do miliona trzystu tysięcy, które mamy oddać za nieczynny oddział, sprawa nie jest przesądzona. Nikt nie mówi, że jest idealnie, ale proszę nie szerzyć czarnowidztwa.

Starostę poparł radny Andrzej FrytPowiem tak: Staramy się bujać łódka na pełnym morzu – trochę wody może się nabrać. Z tamtym personelem nie dało się działać. Dyrektor Sobczak zapowiedział, że nie podda się tak łatwo. A jeśli on tak mówi, to ja mu wierzę.

Budżet dużych inwestycji

Druga część sesji upłynęła pod znakiem budżetu na 2022 rok. Dochody powiatu przewidziano na kwotę przekraczającą 106 milionów, wydatki ponad 118 milionów, deficyt zostanie sfinansowany z niewykorzystanych środków. - Ja ten budżet nazywam budżetem dużych inwestycji, bo przewidzieliśmy na nie aż 26 milionów – stwierdził Starosta, wyliczając najważniejsze zadania majątkowe.

Na realizację budowy i przebudowy dróg powiatowych, zabezpieczono niemal 12,5 miliona złotych. Do najbardziej kosztownych zadań należą przebudowy dróg Dobra-Kolonia Piekary i Grąbków-Kowale Pańskie, oraz budowa drogi Polichno-Chrząblice.

reklama

Przyszłoroczny budżet zakłada trzy inwestycje przy budynku Liceum Ogólnokształcącego: budowę sali gimnastycznej wraz z towarzyszącą infrastrukturą oraz łącznikiem komunikacyjnym, przebudowę bieżni lekkoatletycznej wraz z rozbiegami i termomodernizację budynku A. Przewidywalny koszt wszystkich prac ma przekroczyć 5 milionów złotych. Niemal 7,5 miliona zabezpieczono też na przebudowę oddziałów SPZOZ.

- Mam nadzieję, że dotrzyma pan słowa i zagłosuje obiema rękami – żartował Kałużny, nawiązując do ubiegłorocznej deklaracji Mariusza Seńki. - Z przyjemnością wysłuchałem wykazu inwestycji. Jest to kwota, która może zadowalać nas, jako radnych. Każdy z nas znajdzie inwestycję w swoim okręgu wyborczym – odpowiedział radny. - Mam lekki niedosyt, bo minister powiedział, że będzie wspierał budowę łącznika miedzy budynkami ZST, co poprawi bezpieczeństwo w tej części miasta. Mam jednak nadzieję, że dokumentacja się pojawi, a w dalszej kolejności także ta inwestycja. Warunkowo poprę ten budżet, bo kierunek jest właściwy.

Radni dyskutowali również nad podwyżkami dla pracowników starostwa. - Pracownicy są dziś bardzo ważni. Dbamy o nich i podwyżki wynagrodzeń na pewno dostaną się wszystkimzapewniał wicestarosta Władysław Karski.

Koniec roku nastroił refleksyjnie wiceprzewodniczącego Jana Smaka. - Przyjemnością jest pracować w takich warunkach, gdzie możemy się spierać ale nie kłócić. Ta rada powiatu jest inna. Bardzo dziękuję, że mogę z Państwem pracować – zakończył.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Starostwo Powiatowe w Turku2
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku3
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku4

Podobne artykuły

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji,...

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji, straży...

28 wrz.
Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

Uniejowska cieszy mieszkańców Turku. Powiatowa...

23 wrz.
Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana,...

Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana, Kasia...

22 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama