sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Na Ogrodowej rozbili bank. Rekordowe inwestycje w gminie Turek

Na Ogrodowej rozbili bank. Rekordowe inwestycje w gminie Turek
 

Wydatki na inwestycje w gminie Turek nigdy nie były na takim poziomie. W budżecie na 2022 rok przewidziano na nie przeszło 24 miliony. Ponad sześć milionów to dofinansowana z funduszy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, budowa instalacji fotowoltaicznych.

Dochody gminy Turek kształtują się na poziomie ponad 57,5 miliona złotych. Wydatki oszacowano na przeszło 65 milionów. To daje spory, niemal 8 milionowy deficyt. Zostanie on sfinansowany przychodami jednostek samorządu na rachunku bieżącym budżetu oraz nadwyżką z lat ubiegłych.

reklama

Największą kwotę, ponad 9,5 miliona, zabezpieczono na budowę dróg gminnych. Maja być to drogi osiedlowe w Obrzębinie i Słodkowie Kolonii. Prawie 5 milionów gmina planuje wydać na rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

- Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na montaż instalacji fotowoltaicznych – mówił wójt gminy Karol Mikołajczyk. - Termin składania ofert mija w połowie stycznia. W ramach projektu powstaną przydomowe instalacje fotowoltaiczne (351 szt.) oraz kolektory słoneczne (152 szt.).

Wszystkie te inwestycje nie byłyby możliwe gdyby nie ogromne kwoty rządowych programów wspierających samorządy. - 4,7 miliona złotych dostaliśmy z Polskiego Ładu, 3,1 miliona z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przeszło 6 milionów to środki od Marszałka Województwa – wyliczał Mikołajczyk.

Po jednogłośnie przyjętej uchwale budżetowej, przyszła kolej na wynagrodzenie dla wójta. Karol Mikołajczyk, zgodnie ze swoim życzeniem, otrzymał 80 procent kwoty bazowej, czyli wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 8200 zł, dodatek funkcyjny - 3126 zł, specjalny – 30 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, oraz dodatek za wieloletnią pracę, wynoszący 20 procent pensji zasadniczej – 1640 zł.

reklama

Radni przegłosowali również skromne podwyżki diet sołtysów. Zamiast po 200 złotych miesięcznie, dostaną po 300.

Na grudniowej sesji ustalono też nową wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP. Dotychczas wynosił on 15 zł/h udziału w działaniach ratowniczych. Teraz będzie to 25zł/h. Druhowie dostana też 10zł/h szkoleń pożarniczych organizowanych przez PSP lub gminę.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Dwa miliony na remonty szkół w Wyszynie i...

Dwa miliony na remonty szkół w Wyszynie i Chylinie....

18 maj.
Sesja Rady Gminy Turek. Radni zajmą się...

Sesja Rady Gminy Turek. Radni zajmą się...

4 lt.
Sesja budżetowa we Władysławowie. 10 milionów...

Sesja budżetowa we Władysławowie. 10 milionów na...

3 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama