czwartek 19 maja 2022

Celestyny, Iwony, Piotra

4°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Dopłaty mogą przekroczyć nawet 1400 złotych. Można już składać wnioski o dodatek osłonowy

Dopłaty mogą przekroczyć nawet 1400 złotych. Można już składać wnioski o dodatek osłonowy - fot. shutterstock
fot. shutterstock 

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, od 4 stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o nowe świadczenie – dodatek osłonowy. Już od dziś można składać go w wybranej przez siebie formie – jako wniosek elektroniczny na platformie ePUAP oraz tradycyjnie w najbliższym urzędzie gminy.

Dodatek osłonowy stanowi element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

reklama

Wysokości dopłat w skali roku w ramach dodatku osłonowego:
• jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 lub 500 zł, przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
• gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600 lub 750 zł, przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
• gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł lub 1062,50 zł, przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
• gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł lub 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

reklama

Ustawa o dodatku osłonowym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Wnioski można składać:
- elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP – od stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.

- tradycyjnie (papierowo) – od stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r w najbliższym urzędzie gminy

Świadczenia przyznane na kompletne wnioski złożone w styczniu 2022 r. będą wypłacone w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Te osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć kompletny wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana najpóźniej do 2 grudnia 2022 r.

Od wtorku, 4 stycznia pod numerem telefonu 22 369 14 44 zostanie uruchomiona ogólnopolska infolinia. Będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Dopłaty mogą przekroczyć nawet 1400 złotych. Można już składać wnioski o dodatek osłonowy

Podobne artykuły

Taniej nie będzie. Ceny mandatów i autostrady...

Taniej nie będzie. Ceny mandatów i autostrady idą w...

9 st.
Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

4 st.
Dopłaty bezpośrednie i obszarowe - wnioski...

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe - wnioski tylko...

16-03-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama