Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Styczniowy atak zimy. Szklanka na drogach, auta po rowach

Styczniowy atak zimy. Szklanka na drogach, auta po rowach - fot.: ZDP w Turku
fot.: ZDP w Turku 

Styczeń daje nam wszystkim ostro w kość. Szczególnie drogowcom i kierowcom. Te dwie grupy, lubią oskarżać się o brak kompetencji, umiejętności a nawet przysypianie i to niekoniecznie za kierownicą.

W budżecie każdego samorządu co roku zabezpiecza się środki na zimowe utrzymanie dróg. Powiatowymi zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych. Pieczę nad drogami wojewódzkimi i krajowymi sprawują odpowiednio Zarząd Dróg Wojewódzkich i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

reklama

W przypadku nagłego ataku zimy drogowcom trudno jest nadążyć, a przede wszystkim być wszędzie w jednym czasie. – Mamy pod swoją pieczą ponad 320 kilometrów dróg i ulic – mówi Konrad Gromada z ZDP w Turku. – Zasada jest taka, że pługopiaskarki wypuszczamy dopiero jak przestanie padać. W innym przypadku jest to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto. Cały powiat jest podzielony na sześć rejonów. A te z kolei pogrupowane w 3 standardy. I tak wszystkie są odśnieżane na całej szerokości, różnią się jedynie sposobem posypywania. Standard drugi posypujemy po całości, trzeci na skrzyżowaniach, przy nachyleniu powyżej 4 procent, na mostach, przy przystankach i innych szczególnie niebezpiecznych miejscach. Standard czwarty posypywany jest wyłącznie w miejscach decydujących o możliwości ruchu, czyli na przykład tam, gdzie dochodzi do zawiewania.

Z tego wynika, że całkiem dużo w naszych, kierowców, rękach. W rozwadze i dostosowywaniu sposobu jazdy do panujących na danej drodze warunków.
Anna Wiśniewska-Kocik

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Marcin Bocian2
fot.: Weronika Wojtczak3

Podobne artykuły

Kawęczyn. W Chocimiu drogi wybudowane i po...

Kawęczyn. W Chocimiu drogi wybudowane i po remoncie

19 wrz.
Będzie remont nawierzchni na ul. Chopina w Turku

Będzie remont nawierzchni na ul. Chopina w Turku

7 lip.
Nowe rumaki w stajni Zarządu Dróg Powiatowych w...

Nowe rumaki w stajni Zarządu Dróg Powiatowych w Turku

21 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama