wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

17°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

O wątpiącym radnym Mariuszu, niepewnym dyrektorze Krzysztofie i wierzącym w rząd przewodniczącym Piotrze

O wątpiącym radnym Mariuszu, niepewnym dyrektorze Krzysztofie i wierzącym w rząd przewodniczącym Piotrze
 

„Nie jest dobrze” – do takiej konkluzji doszedł radny Mariusz Seńko na wczorajszej sesji Rady Powiatu. Czego dotyczy owo spostrzeżenie? Ulubionego konika radnego, czyli szpitala powiatowego. Do takich wniosków Seńko doszedł po przeanalizowaniu sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego i inwestycyjnego jednostki za 2021 rok. Co będzie w roku 2022? W czasach wojny i dwucyfrowej inflacji?

Sprawozdanie z działalności SPZOZ za 2021 rok było jednym z punktów obrad 40. sesji Rady Powiatu. – Jak podniesienie stóp procentowych i zwiększone koszty funkcjonowania szpitala przełożą się na funkcjonowanie szpitala? Jak pan to prognozuje? Na jakie koszty, mamy się, jako powiat, przygotować? – zwrócił się radny Seńko do dyrektora szpitala Krzysztofa Sobczaka.

reklama

- Jeśli chodzi o 2022 rok, jest to rok z wieloma niewiadomymi – zaczął Sobczak. – Na tą chwilę nie podejmuję się szacowania wyników planu finansowego na rok 2022. Głównym problemem zdaniem dyrektora jest wizja podwyżek, które mają zacząć obowiązywać od lipca.

Planowane od lipca 2022 r. podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą: dla lekarzy specjalistów I - 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II - 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych, techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie zaś o 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł). Zatem chodzi tu o niemałe kwoty, które będą obowiązywać przez całą drugą połowę 2022 roku.
Tymczasem już w 2021 roki, pensje pracowników pochłonęły 86 procent przychodów szpitala. W jaki sposób NFZ zamierza zrekompensować podmiotom leczniczym narzucone ustawowo podwyżki? Sobczak nie ma wątpliwości. – Znając życie, rekompensata udzielana przez NFZ, na pewno nie będzie w stanie pokryć w całości zwiększonych wydatków na pensje. A jeżeli tych rekompensat nie będzie wcale, plan finansowy będzie nie do zrealizowania.

Przed turkowskim szpitalem rysuje się niepewna przyszłość. Oczywiście, nie jest jedyną jednostką z takimi problemami. Czy powiatowe lecznice zaczną się zamykać? Kto dźwignie rosnące koszty funkcjonowania jednostek? Dyrektor Sobczak uważa, że pod koniec maja będzie wiadomo coś więcej. Co? Z optymizmem patrzy w przyszłość Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Szewczyński, który wyraził swoje zaufanie i wiarę w obietnice składane przez Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Jest on wszak wybitnym ekonomistą, a nie lekarzem.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Uznanie dla młodego sportowca z Przykony....

Uznanie dla młodego sportowca z Przykony. Kajetan...

16 wrz.
Gardzielik, Kozelan, Wysocki - młodzi sportowcy...

Gardzielik, Kozelan, Wysocki - młodzi sportowcy...

16 sierp.
W zgodzie i pokoju budować przyszłość......

W zgodzie i pokoju budować przyszłość... Powiatowe...

3 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama