wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Miliony dla mieszkańców. Ogromne dofinansowania do samorządowych inwestycji

materiał płatny

Miliony dla mieszkańców.  Ogromne dofinansowania do samorządowych inwestycji
 

Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, drogi, obiekty oświatowe – takie wielomilionowe inwestycje prowadzą aktualnie samorządy z naszego subregionu. Są one możliwe dzięki wykorzystaniu środków pochodzących z rządowych programów strategicznych.

Miliony na potrzeby mieszkańców

reklama

Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. W drugim pilotażowym naborze wniosków w ramach programu Polski Ład wysokość dofinansowania zależała od obszaru inwestycji i wynosiła od 80 proc. do 95 procent. Wnioski można było składać
w 36 obszarach inwestycyjnych. Dofinansowanie dla samorządów było przyznawane z budżetu państwa. W powiecie tureckim kwota pozyskanych środków to blisko 100 mln zł, samorządy powiatu kolskiego otrzymały 97 mln zł, w powiecie słupeckim kwota ta to 83 mln zł, zaś największym beneficjentem były samorządy powiatu konińskiego, do których łącznie trafiła kwota 156 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na rozbudowę infrastruktury sportowej, a także budowę dróg i obiektów użyteczności publicznej.

- Subregion koniński otrzymał ponad 400 mln zł. To ogromne pieniądze, które będą przeznaczone głównie na infrastrukturę wodociągową, kanalizacyjną, drogową, obiekty oświatowe i użyteczności publicznej na naszym terenie. Wszystko zgodnie z tym, o co wnioskowały samorządy - podkreśla minister Ryszard Bartosik

Z myślą o terenach wiejskich

Trzecia edycja Rządowego Program Inwestycji Strategicznych była skierowana do gmin
i powiatów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Wykluczenie tych terenów było widoczne gołym okiem. Dzięki pozyskanym środkom samorządy będą mogły realizować inwestycje takie jak modernizacje infrastruktury drogowej. W ramach tego programu powiat turecki otrzymał na inwestycje 8,5 mln zł. Do samorządów w całej Polsce trafiło ponad 4 mld zł, w tym ponad 440 mln zł do województwa wielkopolskiego. W ramach tego programu, gminy popegeerowskie z subregionu konińskiego otrzymały łącznie ponad 60 mln zł. Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców, co gwarantuje zrównoważony rozwój całego kraju.

reklama

Oświata wśród priorytetów

Inwestycje oświatowe znalazły się wysoko na liście priorytetów. Rozbudowa bazy, z której korzystać mogą uczniowie jest możliwa dzięki dofinansowaniom ze środków rządowych. Szczególnie wyraźnie widać to w powiecie tureckim, gdzie trwa budowa sali gimnastycznej wraz z towarzysząca infrastrukturą oraz łącznikiem komunikacyjnym z istniejącym budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego. Samorząd powiatu tureckiego otrzymał na ten cel dofinansowanie z programu Sportowa Polska, a łączna wartość projektu to 10 mln zł.
W Dziadowicach, na terenie gminy Malanów dzięki wsparciu środków rządowych powstaje sala gimnastyczna wraz z zapleczem sportowym. Podobna inwestycja prowadzona jest przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piekarach (gm. Dobra).

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Rząd chce przeciwdziałać suszy i pustynnieniu...

Rząd chce przeciwdziałać suszy i pustynnieniu...

z wczoraj
Bitwa na smaki! W sobotę w Kaczkach gospodynie...

Bitwa na smaki! W sobotę w Kaczkach gospodynie...

14 list.
Mistrzostwo świata w samym sercu Turku. Nowa...

Mistrzostwo świata w samym sercu Turku. Nowa bieżnia...

12 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama