środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Z Wyszyny do Wiednia. Niecodzienna pielgrzymka na stalowych rumakach

Z Wyszyny do Wiednia. Niecodzienna pielgrzymka na stalowych rumakach
 

Sierpień to w Polsce tradycyjnie czas pielgrzymek. W niecodzienną wyprawę wyruszają od trzech lat motocykliści z Wyszyny i okolic. Po pielgrzymkach do Watykanu i Wilna, naszedł czas na motocyklową podróż do Wiednia.

W czwartek, 18 sierpnia, kilkunastoosobowa grupa, po porannej mszy świętej, wyruszyła w podróż śladami króla Jana III Sobieskiego. Centralnym punktem wyprawy było nabożeństwo na wzgórzu Kahlenberg - miejsca wyjątkowego zwłaszcza dla Polaków. To tam 12 września 1683 roku, król Polski Jan III Sobieski, we wczesnych godzinach porannych służył do mszy świętej, odprawianej przez błogosławionego legata papieskiego Marco d’Aviano. Po niej rozpoczęła się zwycięska bitwa, która nie tylko wyzwoliła Wiedeń, ale także uratowała chrześcijańską Europę przed Imperium Osmańskim. To właśnie po tej bitwie Jan III Sobieski napisał list do papieża „Venimus, vidimus, Deus vicit - Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg.” 300 lat później na wzgórze przybył Jan Paweł II.

reklama

Motocykliści, którym niestraszny był ni upał, ni deszcz, już w niedziele szczęśliwie powrócili do swoich domów i parafii NNMP w Wyszynie.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3

Podobne artykuły

Ze skrzata na przedszkolaka. Uroczyste...

Ze skrzata na przedszkolaka. Uroczyste pasowanie w...

24 list.
Walka o niepodległość wciąż inspiruje. Wiersz...

Walka o niepodległość wciąż inspiruje. Wiersz...

11 list.
Mieszkańcy Wyszyny zbierali pieniądze na...

Mieszkańcy Wyszyny zbierali pieniądze na operację...

17 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama