środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni w Głuchowie. 83. rocznica mordu na mieszkańcach

Pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni w Głuchowie. 83. rocznica mordu na mieszkańcach - fot.: UG Kawęczyn
fot.: UG Kawęczyn 

Od okrutnego mordu, jakiego na mieszkańcach Głuchowa dopuścili się hitlerowcy minęły 83 lata. Pamięć o zbrodni wciąż trwa a rokroczne uroczystości uwrażliwiają na nią kolejne pokolenia. W piątek, 9 września, zastępca wójta, Elżbieta Tomczak oraz sekretarz Dorota Bartosik, członkowie Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie oraz harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pamiątkowej tablicy na cmentarzu.

Cześć pomordowanym oddano również w pobliże posesji należącej dziś do państwa Gidelskich, gdzie ponad 80 lat temu dokonano egzekucji mieszkańców Głuchowa.

reklama

9 września 1939, na posesji państwa Chojnackich zatrzymał się, wracający z pracy mieszkaniec Mikulic. Schował się przed nadchodzącymi żołnierzami w stodole, jednak został dostrzeżony. Hitlerowcy podpalili stodołę, mężczyznę schwytano. Kazano mu uciekać, po czym po kilkudziesięciu metrach zastrzelono. Okupanci postanowili ukarać również rodzinę, która udzieliła mu schronienia. Wtargnęli do domu Józefa Chojnackiego i rozkazali mu go opuścić. Z sąsiednich domów wyprowadzili także Antoniego Chudzika, Józefa Borysia, Jana Borysia (syna Józefa Borysia), Józefa Gidelskiego (zięcia Józefa Borysia) oraz Ksawerego Mariańskiego (pracownika państwa Bartosików). Wszystkich sześciu mężczyzn zapędzono za budynki należące do Józefa Borysia, tam dokonano na nich egzekucji przez rozstrzelanie. Przeżył tylko najmłodszy z nich - wówczas blisko 17-letni Jan Boryś – syn Józefa. Kiedy padły strzały, chłopiec razem z pozostałymi osunął się na ziemię. Szczęśliwie nie został on jednak postrzelony. Jan Boryś przeżył wojnę, a po jej zakończeniu zamieszkał w miejscowości Marchwacz w powiecie kaliskim.

W 2019 roku, po 80 latach od okrutnej hitlerowskiej zbrodni na miejscowym cmentarzu stanęła pamiątkowa tablica. Podobna znajduje się także na miejscu tamtych dramatycznych wydarzeń.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: UG Kawęczyn2
fot.: UG Kawęczyn3
fot.: UG Kawęczyn4
fot.: UG Kawęczyn5

Podobne artykuły

Oddali hołd zamordowanym rodakom. 83. rocznica...

Oddali hołd zamordowanym rodakom. 83. rocznica...

20 wrz.
Strażacy z jednostek  z terenu powiatu...

Strażacy z jednostek z terenu powiatu tureckiego...

8 sierp.
Brązowe medalistki powróciły do jednostki....

Brązowe medalistki powróciły do jednostki. Gorące...

26 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama