poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend. Wybierz się na spacer ornitologiczny nad Jeziorsko!

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend. Wybierz się na spacer ornitologiczny nad Jeziorsko! - fot.: OTOP Turek
fot.: OTOP Turek 

Czy wiecie, że najbliższy weekend upłynie pod znakiem skrzydlatych sąsiadów? W piątek, 30 września, rozpoczynają się Europejskie Dni Ptaków, które potrwają do niedzieli. Wśród 50 wycieczek połączonych z obserwacjami ornitologicznymi w całej Polsce, jest też ta organizowana przez Turkowską Grupę Lokalną OTOP, nad zbiornikiem Jeziorsko.

W ramach solidarności z walczącą Ukrainą, na główną bohaterkę Europejskich Dni Ptaków, wybrano maleńką modraszkę. Wszystko przez jej charakterystyczne upierzenie – modrą czapeczkę i żółciutki brzuszek. – Modraszka, mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest ptakiem bardzo ciekawym i charakternym – mówi Marta Ilkowska- Nowak z TGL. – Jest bardzo zadziorna, waleczna, atakuje z zajadłością w chwili niebezpieczeństwa. Zna się też na ziołach – do swoich gniazd znosi miętę i lawendę, w których zawarte olejki eteryczne mają właściwości dezynfekujące.

reklama

Spacer Ornitologiczny nad zbiornikiem Jeziorsko odbędzie się w sobotę, 1 października. – Zbiórka o godz. 10.00, na parkingu przy kościele Św. Marka Ewangelisty w Siedlątkowie. Transport we własnym zakresie. Zaczynamy obserwacjami na plaży w Siedlątkowie, przejazd do Pęczniewa- spacer po wale, przejazd nad tamę, przejazd do Jeziorska- spacer po wale. Zakończenie wycieczki ok godz. 13.00. Prosimy o ubiór stosowny do pogody (czapka, rękawiczki, deszczówka, wygodne nieprzemakalne obuwie). Zapewniamy lunetę i lornetki. Można zabrać prowiant i ciepłą herbatę w termosie – mówi Marta Ilkowska-Nowak. – Może uda spotkać się i modraszki, choć na Jeziorsku raczej obserwować będziemy ptaki przygotowujące się do migracji-żurawie, gęgawy, żerujące kaczki, brodźce, biegusy, no i liczymy na bieliki.

Organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie przybycia do 30.09.2022 na adres turkowskagrupa@onet.pl

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend. Wybierz się na spacer ornitologiczny nad Jeziorsko! - fot.: OTOP Turek

Podobne artykuły

Uzależniony od ruchu. Aleksander Grzegorzewski...

Uzależniony od ruchu. Aleksander Grzegorzewski...

30 lip.
Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

28 lip.
Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do...

Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama