niedziela 28 kwietnia 2024

Bogny, Walerii, Witalisa

reklama

Ogłowione bez głowy. Kto zniszczył drzewa w Dobrej?

Ogłowione bez głowy. Kto zniszczył drzewa w Dobrej?
 

Ktoś zniszczył drzewa w centrum Dobrej. Najpierw zostały ogłowione, później już ścięte na równo. Zostały z nich pnie. Czy na wiosnę odbiją? Urzędnicy z Urzędu Miasta jeszcze się łudzą, wątpliwości nie ma architekt zieleni, Katarzyna Rosiak. – To tak jakby człowiekowi odciąć głowę! Czy będzie żyć? Właśnie tak zabija się stare drzewa! – uważa.

W lutym tradycyjnie rusza pielęgnacja zieleni w przestrzeni publicznej. Wszystko po to żeby zdążyć przed 1 marca. Wtedy zaczyna się okres ochronny ptaków, które gniazdują w gęstych koronach drzew i krzewów. I choć w wyjątkowych przypadkach, zezwolenie na wycinkę można uzyskać i między 1 marca, a 15 października (tyle trwa bowiem okres ochronny), sprawę utrudnia ulistnienie drzew, niejednokrotnie uniemożliwiające stwierdzenie na nich ptasich gniazd. Tymczasem wśród chronionych gatunków ptaków w Polsce znajdują się choćby popularne kosy, sierpówki, mazurki i wróble. A naruszenie zakazów ustawy o ochronie przyrody jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny.

reklama

Właśnie dlatego luty oznacza czas przycinek zieleni. Trzeba to jednak robić z głową, dysponując odpowiednią wiedzą, a najlepiej pod okiem specjalistów. Tymczasem od lat główną metodą pielęgnacji publicznej zieleni jest tzw. ogławianie. Nie bez powodu nazwa ta kojarzy się z obcięciem właśnie głowy. Specjaliści alarmują, że ogławianie starych drzew to zbyt daleko idąca ingerencja, której konsekwencją jest ich zamieranie. Artykuł 87a, ustęp 2 ustawy o ochronie przyrody, jasno stanowi, że „Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30 procent korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa”. Obcięcie drzewa w wymiarze przekraczającym te 30 procent, rozwiniętej w całym okresie rozwoju drzewa korony, to uszkodzenie drzewa. A jeśli przekracza 50 procent to już jego zniszczenie.

Z takimi sytuacjami mamy do czynienia na co dzień. Niewłaściwa pielęgnacja doprowadza do coraz większego osłabienia drzewa, w efekcie do jego zamierania. Natomiast to do czego doszło na początku tygodnia w Dobrej, to już po prostu dewastacja mienia publicznego. Co gorsza, jak się okazuje, nie ma winnego, odpowiedzialnego za zniszczenie drzew. Pielęgnacja zieleni w mieście zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej. To właśnie pracownicy zakładu zajmowali się ostatnio przycinaniem drzew. – Te nasze drzewa mają dużo przeciwników – mówi Emilia Zagozda z Urzędu Miasta w Dobrej. – Ludzie mówią, że ograniczają widoczność przy przejściach dla pieszych, zasłaniają znaki, a jadące drogą ciężarówki zaczepiają o ich gałęzie.

Czyżby to właśnie były powody, dla których ktoś zadecydował się „wziąć sprawę we własne ręce”? Być może nie mając świadomości, że niszczenie publicznego mienia jest karalnym przestępstwem. Trzeba liczyć się z tym, że coraz większa świadomość ekologiczna mieszkańców polskich miast, prowadzi do sytuacji kiedy samorządy muszą płacić kary za niszczenie drzew. Tak stało się ostatnio w Lądku (powiat słupecki), gdzie za zniszczenie dwóch lip drobnolistnych Powiat Słupecki naliczył gminie karę w wysokości 23280 złotych. Tylko, bo zniszczonych drzew było dużo więcej.

Nie ma wymówki dla niewłaściwej pielęgnacji zieleni. Ostre cięcia to metoda służąca do pielęgnacji, ale bardzo młodych drzew. Tymczasem każde cięcie to dla starszego drzewa rana. A gdy jest ich za dużo, roślina może sobie nie poradzić z ich zasklepieniem. Zredukowana korona nie ma szans wytworzyć w procesie fotosyntezy wystarczająco dużo substancji odżywczych by pozwolić całemu drzewu przetrwać.
O tym jak ważna jest rola zieleni w mieście pisaliśmy też TU:
https://www.turek.net.pl/turecki-lifestyle/33554-zielonym-na-tura-stop-betonozie-w-turku

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Podobne artykuły
Przylaszczki, wawrzynek i żaby! Wiosna już...

Przylaszczki, wawrzynek i żaby! Wiosna już zawitała do lasów powiatu...

7 mrz.
Tnijcie z głową! Ruszyły wiosenne prace...

Tnijcie z głową! Ruszyły wiosenne prace pielęgnacyjne zieleni w...

21 lt.
Turkowski Klub Ekologiczny: Renowacja 650-lecia...

Turkowski Klub Ekologiczny: Renowacja 650-lecia w Turku a ochrona przyrody

15 lt.
Kolędnice – zapustnice z Brudzewa...

Kolędnice – zapustnice z Brudzewa odwiedziły Dobrą

9 lt.
Pięć arów antysmogowych skwerów! Gmina...

Pięć arów antysmogowych skwerów! Gmina Brudzew stawia na zieleń

03-11-2023
55 nowych sadzonek drzew miododajnych w Turku....

55 nowych sadzonek drzew miododajnych w Turku. Pod okiem wiceburmistrza...

12-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama