sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Wideo: Braki w dokumentacji uzupełnione, pozwolenie wydane. PGKiM może zacząć budować geotermię

Wideo: Braki w dokumentacji uzupełnione, pozwolenie wydane. PGKiM może zacząć budować geotermię
 

Wygląda na to, że to koniec medialnych przepychanek. We wtorek, 9 maja, starosta Dariusz Kałużny ogłosił, że PGKiM uzupełnił wreszcie wskazywane w dokumentacji braki i w związku z tym pozwolenie na budowę geotermii zostało wydane.

- Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu. Tuż za moimi plecami może wreszcie powstać ciepłownia geotermalna. Inwestor tejże inwestycji, ciepłowni geotermalnej, spółka PGKiM w końcu uzupełniła dokumentację projektową, zgodnie z wytycznymi Wojewody Wielkopolskiego, określonymi w decyzji wydanej 20 grudnia 2022 roku. Te niezbędne uzupełnienia i zmiany w dokumentacji projektowej pozwoliły mi na wydanie pozytywnej decyzji pozwolenia na budowę, co umożliwia rozpoczęcie tej inwestycji – mówił starosta na wtorkowym briefingu, zwołanym przy wykonanym już odwiercie geotermalnym. – Bardzo się z tego cieszę, bo to jest inwestycja bardzo ważna dla mieszkańców Turku, ale chcę tez podkreślić, że kluczowe w tej sprawie było w końcu wydanie decyzji środowiskowej przez Burmistrza Miasta Turku.

reklama

A poniżej treść komunikatu, który we wtorek, 9 maja, ukazał się na oficjalnej stronie internetowej tureckiego starostwa:

Dobre wiadomości dla mieszkańców Turku. Inwestor ciepłowni geotermalnej w Turku, czyli PGKiM w Turku w końcu uzupełnił dokumentację projektową zgodnie z wytycznymi Wojewody Wielkopolskiego określonymi w decyzji z dnia 20.12.2022 r. Niezbędne uzupełnienia i zmiany w dokumentacji projektowej, pozwoliły Staroście Tureckiemu na wydanie pozwolenia na budowę, co umożliwia rozpoczęcie inwestycji.

Niezbędne dla wydania pozytywnej decyzji było dokładne określenie powierzchni całej inwestycji i dołączenie wymaganej prawem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której zabrakło w pierwotne wersji projektu.

Uzupełniono pozostałe braki dotyczą zawartości projektu budowlanego, tj.

- należało jednoznacznie wskazać, czy zakresem inwestycji objęty był odwiert geotermalny zatłaczający GT-2 - projekt w jednym miejscu wskazywał, że odwiert będzie realizowany, a w kolejnym - że na innym etapie; tymczasem decyzja o pozwoleniu na budowę winna być wewnętrznie spójna i jasno określać zakres inwestycji, której dotyczy;

- należało załączyć opis technologiczny w celu stwierdzenia ogólnej mocy przedsięwzięcia, by określić zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, tj. czy inwestycja posiada moc ogólną nie przekraczającą – 100kW dla urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii.

Inwestor złożył wyjaśnienia w przedmiotowym zakresie oraz załączył decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach:

- decyzję środowiskową dla wskazanego przedsięwzięcia wydał Burmistrz Miasta Turku w dniu 10.03.2023r. (decyzja stała się ostateczna 8.04.2023r.). Procedura dotycząca wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach trwała od 15.11.2022r. do 10.03.2023r. tj. ok. 4 miesiące z uwagi na przestrzeganie procedur administracyjnych, m.in. przestrzeganie terminów administracyjnych oraz informowanie stron postępowania.

Podobnie jak wydawanie decyzji środowiskowej, tak uzyskanie pozwolenia na budowę jest również procedurą administracyjną w której obowiązują terminy, informowanie stron postępowania oraz uzupełnianie obowiązków dotyczących projektu budowlanego. Jeżeli organ ma określone wątpliwości, a inwestycja ma złożony charakter należy załączać m.in. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Przedmiotowa inwestycja wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Inwestor taką decyzję otrzymał. Decyzja ta zawiera wymogi które inwestor musi spełnić, by oddać obiekt do użytkowania.

Jeśli chodzi o zgodność z miejscowym planem zagospodarowania inwestor określił, że urządzenia OZE będą miały moc do 60kW i moc ta generowana będzie wyłącznie przez urządzenia fotowoltaiczne, gdyż pompy ciepła będą pracowały wyłącznie w oparciu o energię elektryczną.

Jeżeli chodzi o odwierty geotermalne GT-1 i GT-2 nie są one objęte projektem budowlanym oraz wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Uzupełnienie projektu architektoniczno - budowlanego o opis technologiczny oraz spójność z treścią ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach pozwoliło Staroście Tureckiemu na zatwierdzenie projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno – budowlanego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę w dn. 5.05.2023r. zgodnie z wnioskiem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedzibą w Turku.

Wszyscy inwestorzy: czy to wielkie korporacje, czy małe przedsiebiorstwa, ale także każdy miszkaniec musi budować w opraciu o obowiązujące przepisy i załączyć odpowiednie dokumenty.”

 

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Listy do redakcji: Kałużny w politycznym...

Listy do redakcji: Kałużny w politycznym czyśćcu

16 maj.
Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej...

Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej Unii Rozwoju oraz start...

14 maj.
O klimacie i dla klimatu. Konferencja w...

O klimacie i dla klimatu. Konferencja w Turkowskiej Unii Rozwoju już w...

28 kw.
Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

18 kw.
Bartosik:

Bartosik: "Nie głosujcie na kandydata platformy". Poseł PIS o...

17 kw.
Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na...

Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na budowę geotermii podpisana!

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama