Czy Brudzew odzyska prawa miejskie? Zadecydują mieszkańcy!

„To historyczny moment dla naszej małej Ojczyzny. Możemy stać się żywymi świadkami rodzącej się nowej rzeczywistości w dziejach gminy Brudzew” – takie doniosłe słowa skierował do mieszkańców swojej gminy wójt Cezary Krasowski. 8 maja ruszyły konsultacje społeczne w gminie Brudzew, mające na celu ustalenie woli mieszkańców. To główny wymóg w mozolnych staraniach o odzyskanie praw miejskich, utraconych przez miejscowość w 1870 roku.
O planach włodarzy dwóch stolic gmin – Władysławowa i Brudzewa, pisaliśmy już w marcu. Obie już w swoich dziejach miastami były i oba te prawa utraciły. Teraz jest szansa na ich odzyskanie i ma to związek z przypadającą w 2023 roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Po jego zakończeniu, dekretem carskim, Brudzew stracił prawa miejskie, podobnie jak 337 innych miejscowości. Była to sroga kara za udział ich mieszkańców w powstańczych walkach.
Z odzyskaniem praw miejskich mogą wiązać się pewne obawy mieszkańców. – A to, że podatki będą wyższe, że nauczyciele stracą dodatek wiejski, nie będzie sołtysa, no i co z dopłatami unijnymi – to cztery najważniejsze kwestie – wylicza wójt Brudzewa. Tymczasem, jak się okazuje, niepokoje społeczne nie są niczym uzasadnione. – Jeśli chodzi o podatki, ustala je rada gminy, a ich górne stawki przedstawia minister finansów. W niektórych miastach podatki są niższe niż w gminach wiejskich. Tu decyduje rada, więc obaw nie ma. Jeśli chodzi o nauczycieli, również nic nie stracą. Dodatek wiejski obowiązuje też w miastach do 5 tysięcy mieszkańców. Sołtysa co prawda nie będzie, ale jest za to przewodniczący rady mieszkańców. Fundusz sołecki zastępuje fundusz obywatelski. Do 2018 roku były rzeczywiście problemy z dopłatami. W tej chwili nie już ma różnicy – wyjaśnia wójt. Z odzyskaniem statusu miasta wiążą się za to spore korzyści: przede wszystkim prestiż i możliwość uzyskania dotacji na rewitalizację ośrodków miejskich. Miasto przyciągnie nowych inwestorów i mieszkańców.
Nic jednak na siłę. W kwestii odzyskania praw miejskich, decydujący będzie głos mieszkańców. Dlatego już w poniedziałek, 8 maja, ruszyły konsultacje społeczne, które potrwają do 29 grudnia 2023 roku. Swoją opinią w tej kwestii mieszkańcy mogą podzielić się poprzez wypełnienie formularza konsultacyjnego, a następnie złożenie go w Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Gminy w Brudzewie, przekazanie sołtysowi, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub wysłanie skanem na maila ug@brudzew.pl. Formularz konsultacyjny dostępny jest w Urzędzie Gminy, u sołtysów oraz na stronie internetowej gminy Brudzew. Warunkiem udziału w konsultacjach społecznych, jest podanie imienia i nazwiska oraz adresu osoby biorącej w nich udział.
„Zadecydujmy zatem wspólnie w jakich warunkach i perspektywach będą żyć, pracować i kształcić się nasze dzieci, wnuki i kolejne pokolenia mieszkańców gminy” – apeluje wójt Cezary Krasowski.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72