niedziela 01 października 2023

Heloizy, Igora, Remigiusza

reklama

Wideo: "Jest to błąd kardynalny, a nawet śmiertelny". Starosta i wiceminister odpowiadają na słowa marszałka

Wideo:
 

- Jesteśmy zaniepokojeni, wręcz zbulwersowani ta wypowiedziąnie krył wiceminister Ryszard Bartosik na konferencji prasowej, którą wspólnie ze starostą Dariuszem Kałużnym zwołał w piątkowe przedpołudnie. To reakcja na czwartkową wypowiedź marszałka Marka Woźniaka, dotyczącą przyszłości projektu Kolej+ do Turku. – To jest błąd kardynalny, a nawet śmiertelnystwierdził Bartosik.

W czwartek, 11 maja, podczas swojej wizyty w Koninie, Marszałek Województwa Wielkopolskiego stwierdził, że wspólnie z wicemarszałkiem Jankowiakiem podjęli decyzję, o zwróceniu się do PKP PLK w celu wstrzymania procesu ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji linii kolejowej łączącej Konin z Turkiem. Takie posunięcie argumentował protestami społecznymi mieszkańców gmin, przez które ma przechodzić nowa linia kolejowa.Nie będziemy robić nic na siłę i jeśli są tak duże protesty i obawy co do przebiegu tej linii blisko miejscowości, może trzeba rzeczywiście wybrać inny wariant mówił.

reklama

Jego wypowiedź natychmiast wzbudziła reakcję wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika i starosty Dariusza Kałużnego.Nie wiem w co gra marszałek Woźniak, ale jako jeden z 16 partnerów tego projektu, czuję się po prostu oszukany mówi Starosta Turecki. Taki wariant przebiegu linii kolejowej wskazał przecież sam Urząd Marszałkowski. Już w sierpniu 2022 roku umowę podpisało 12 partnerów. Zaledwie wczoraj otrzymałem pismo z Urzędu Marszałkowskiego o kolejnych czterech.

Jak mówi Kałużny, samorządy zabezpieczyły środki na budowę linii kolejowej w swoich budżetach (sam powiat ponad 10,4 miliona złotych), nie mówiąc już o wydanych blisko 700 tysiącach złotych na wstępne studium planistyczno-prognostyczne.Nie wiem czy pan marszałek miał zły dzień, ale nie może być tak, że informuje o czymś takim, nie powiadamiając wcześniej partnerów. Jaka to jest współpraca?

- To są polityczne decyzje – stwierdził Ryszard Bartosik, przywołując nawiązanie marszałka do rozmów prowadzonych w sprawie kolei z posłem Tomaszem Nowakiem. Według niego, marszałek swoją wypowiedzią jednoznacznie dowiódł niekompetencji.Jest to błąd kardynalny, a nawet śmiertelny stwierdził wiceminister, wskazując, ze po pierwsze nie można wstrzymać ogłoszonego już przetargu, a trasę, której przebieg wynikał z logiki i potrzeb, wybrał sam marszałek, bez żadnego przymusu.Latami zabiegaliśmy o środki na tą inwestycję i nie godzimy się na zaprzestanie procedury przetargowej – podkreślał, dodając, że nie ma nic przeciwko tym, którym taki przebieg linii się nie podoba.

Apelujemy do pana marszałka, aby wycofał się z tych zamierzeń. Niech dotrzymuje słowa i nie hamuje rozwoju Wielkopolski Wschodniej
– mówił wiceminister. Apeluję też do mieszkańców: Nie głosujcie na posła Nowaka, on nie działa na rzecz regionu, to jest szkodliwa działalność – kończył Bartosik, nazywając nawet politycznego oponenta „pierwszym hamulcowym rozwoju regionu”.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
Podobne artykuły
Z fazy marzeń do realizacji. Umowa na...

Z fazy marzeń do realizacji. Umowa na wykonanie dokumentacji kolei do...

30 sierp.
Wykonawca dokumentacji wybrany. Kolej na Turek...

Wykonawca dokumentacji wybrany. Kolej na Turek jednak przez Tuliszków

17 lip.
Marszałek robi pół kroku w tył. Protesty...

Marszałek robi pół kroku w tył. Protesty mieszkańców Brzeźna i...

11 maj.
Nie chcą pociągu pod oknami. Mieszkańcy...

Nie chcą pociągu pod oknami. Mieszkańcy Gozdowa nie ustają w...

13 kw.
Kolej na Turek. Trwa postępowanie przetargowe,...

Kolej na Turek. Trwa postępowanie przetargowe, będą też konsultacje...

3 kw.
Woleliby autobusy. Jak Rada Gminy Tuliszków na...

Woleliby autobusy. Jak Rada Gminy Tuliszków na siłę uszczęśliwia...

31 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama