niedziela 28 maja 2023

Augustyna, Ingi, Jaromira

19°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Uwaga na nieprawdziwe wiadomości! Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS!

Uwaga na nieprawdziwe wiadomości! Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS!  - fot.:  Shutterstock
fot.: Shutterstock 

Już nie tylko pod pracowników banków, policjantów czy członków rodzin, podszywają się oszuści. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami sms, rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

„Jeden z naszych klientów otrzymał wiadomość sms, z której wynikało, że ma do obioru świadczenie z ZUS. Żeby je otrzymać, miał uzupełnić dane,wchodząc w załączony link” – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. „Zdecydowanie nie należy klikać w takie linki, ani podawać swoich danych osobowych, loginów czy haseł. Wiadomość sms nie pochodzi od ZUS-u, a od oszustów, którzy próbują uzyskać dostęp do telefonu i zapisanych w nim informacji albo wyłudzić dane osobowe”.

reklama

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, jeśli pisana jest np. „łamaną polszczyzną” albo dotyczy świadczeń, o które nie wnioskowaliśmy.

Treść otrzymanego sms-a: „Masz do odebrania nieodebrane swiadczenie z ZUS, prosimy o jak najszybsze jego otrzymanie, musisz przejść do uzupełnienia: https://cutl.(...)”.

W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zachęcają do kontaktu z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Podobne artykuły
Mieszkaniec powiatu stracił 2,5 tysiąca...

Mieszkaniec powiatu stracił 2,5 tysiąca złotych! Nowe metody...

30 st.
Zwolnienie lekarskie online

Zwolnienie lekarskie online

25 st.

"Nie będziemy lukrować, ani zamiatać pod dywan". Starosta o sytuacji...

24-11-2022
Chciała kupić ubrania, straciła pieniądze i i...

Chciała kupić ubrania, straciła pieniądze i i biżuterię

14-07-2022
Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują...

Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują wizerunek MF

01-06-2022
Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w...

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w urzędzie skarbowym

13-05-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama