piątek 08 grudnia 2023

Delfiny, Marii, Wirginiusza

reklama

Śladami Chopina w gminie Malanów. Babcia kompozytora ma swój pomnik na tamtejszym cmentarzu

Śladami Chopina w gminie Malanów. Babcia kompozytora ma swój pomnik na tamtejszym cmentarzu - fot.: UG Malanów
fot.: UG Malanów 

O tym, że wybitnego polskiego kompozytora z gminą Malanów coś łączy, dowiedzieliśmy się już kilka lat temu. Jak okazało się w 2020 roku, w Żdżenicach zmarły Marianna Bielska – siostra matki Fryderyka Chopina oraz babka kompozytora – Antonina Krzyżanowska. Akty ich zgonów w 1811 i 1812 roku, spisał ówczesny proboszcz malanowskiej parafii ks. Ludwik Krajewski. W piątek na cmentarzu parafialnym w Malanowie, uroczyście odsłonięto pomnik babci Chopina.

Ciotka i babka kompozytora w Żdżenicach znalazły się przez zbieg okoliczności – pracował tam mąż Marianny – Leon Bielski, który po śmierci teścia (w 1805 roku), sprowadził do siebie i teściową – Antoninę. Niestety obie kobiety zakończyły swoje życie właśnie na malanowskiej ziemi. 31 lipca 1811 roku umarła zaledwie 32-letnia Marianna, a rok później, 13 czerwca 1812 roku – Antonina. W 1812 roku Fryderyk Chopin, który przyszedł na świat w 1810 roku, w dalekiej (jak na ówczesne realia) Żelazowej Woli miał zaledwie dwa lata. Nigdy więc nie poznał ani swojej babki, ani ciotki. Przypuszcza się, że w Malanowie mógł pojawić się przejazdem w 1829 roku, zmierzając do Żychlina, na ślub i wesele Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego.

reklama

Na kremowej płycie, odsłoniętej w piątek na malanowskiej nekropolii, widnieje napis „ś.p. Antonina Krzyżanowska, babcia Fryderyka Chopina, ur. 1 V 1743 roku Sanniki, zm. 13 VI 1812 roku, w Żdżenicach”. Symbolicznego aktu odsłonięcia pomnika dokonali wójt gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak oraz Ryszard Sławiński – członek zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pamiątkowa tablica znalazła się również wewnątrz zabytkowej malanowskiej świątyni. Choć pogrzeb w 1812 roku odbywał się w innej świątyni, obecny kościół zbudowany w latach 1871-1874, powstał z wykorzystaniem materiału z poprzedniej budowli. Trzeba tez nadmienić, że wcześniejsze świątynia i cmentarz były położone w nieco innym miejscu (na południe od obecnego). Obecna malanowska nekropolia powstała w II połowie XIX wieku.

Ostatnim punktem piątkowej uroczystości był koncert zatytułowany „Wieczór z muzyką klasyczną”, w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku, który odbył się w hali sportowej w Malanowie. Oczywiście, nie zabrakło na nim kompozycji Chopina.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: UG Malanów2
fot.: UG Malanów3
fot.: UG Malanów4
fot.: UG Malanów5
fot.: UG Malanów6
Podobne artykuły

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama