poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Odeszła najstarsza mieszkanka powiatu tureckiego. Śp. Jadwiga Drzewiecka w zeszłym roku skończyła 108 lat

Odeszła najstarsza mieszkanka powiatu tureckiego. Śp. Jadwiga Drzewiecka w zeszłym roku skończyła 108 lat
 

W dniu 27 kwietnia w wieku 108 lat zmarła  Śp. Jadwiga Drzewiecka. Zaangażowana społecznie, nauczycielka, harcerka i wielka patriotka była najstarszą mieszkanką powiatu tureckiego. O śmierci Śp. Jadwigi Drzewieckiej, mieszkanki Russocic poinformowały władze gminy Władysławów.

Śp. Pani Jadwiga Drzewiecka wniosła znaczący wkład dla dobra polskiej szkoły i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przychylność do wychowanków, rozumienie ich sytuacji życiowej, potrzeba obcowania z ludźmi, cierpliwość, takt pedagogiczny, a także postawa pełna entuzjazmu cechowały osobę Pani Jadwigi Drzewieckiej wśród społeczności szkolnej.

reklama

Życiorys Pani Jadwigi mógłby posłużyć jako scenariusz do niejednego filmu. O jej wypełnionym pracą na rzecz szkolnictwa i harcerstwa życiu, pisaliśmy we wrześniu 2023 roku. Felieton Ani Wiśniewskiej-Kocik opowiadający o życiowych perypetiach, wyborach i spełnieniu znajdziecie tu: https://www.turek.net.pl/turecki-lifestyle/35678-108-lat-pani-jadwigi-drzewieckiej-z-russocic-jedna-z-najstarszych-polek-mieszka-

Kim była Śp. Jadwiga Drzewiecka

Śp. Jadwiga Drzewiecka była wzorem dawania świadectwa miłości do dzieci, życzliwości do ludzi i elegancji. Odznaczona 10 czerwca 2023 roku na wniosek Wójt Gminy Władysławów Elżbiety Klanowskiej Odznaką Honorową Gminy Władysławów. 

Dnia 31 sierpnia 1949 roku zostaje pierwszą opiekunką żeńskiej drużyny harcerskiej, liczącej 50 harcerek. Dzięki staraniom Rady Drużyny i Koła Przyjaciół Harcerzy zakupiono sztandar dla drużyny. Poświęcenie sztandaru odbyło się 4 lipca 1948 roku.

Kiedy Dekretem państwowym 1 grudnia 1949 roku Związek Harcerstwa Polskiego zostaje zlikwidowany, a w jego miejsce powstaje Organizacja Harcerska, na wzór radzieckich pionierów władze komunistyczne nakazują likwidację wszystkich symboli Ojczyzny.

reklama

Sztandar drużyny harcerskiej ufundowany przez mieszkańców Władysławowa w trudnym okresie stalinowskim ginie, a harcerze nie przestając pracować, działają tajnie i pomagają poza zajęciami szkolnymi.

Pani Jadwiga Drzewiecka zabiera sztandar ze szkoły i wspólnie z mężem Tadeuszem Drzewieckim ukrywają sztandar w bezpiecznym miejscu. Nazwa Związku Harcerstwa Polskiego zostaje przywrócona w 1956 roku i sztandar bezpiecznie wraca do szkoły i jest w niej do dzisiaj.   

źródło: UG Władysławów / fot. UG Władysławów

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły
Podziękowania za pamięć o śp. Tadeuszu...

Podziękowania za pamięć o śp. Tadeuszu Sidorowiczu

9 kw.
Odszedł mgr Maciej Gajdecki - Człowiek...

Odszedł mgr Maciej Gajdecki - Człowiek Wielkiego Serca, Nauczyciel...

7 kw.
Odszedł zaangażowany w życie swojej małej...

Odszedł zaangażowany w życie swojej małej ojczyzny społecznik....

18 st.
Anioły i święci szaleli na parkiecie! Jedyny...

Anioły i święci szaleli na parkiecie! Jedyny taki bal w Russocicach

30-10-2023
Russocice. Jeziorowa Siódemka na piątkę z...

Russocice. Jeziorowa Siódemka na piątkę z plusem!

09-10-2023
Rusz się z misją! Jeziorowa Siódemka w...

Rusz się z misją! Jeziorowa Siódemka w Russocicach już w niedzielę!

02-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama