Bożonarodzeniowy Jarmark w Dobrej! Jedzonko, występy, stragany. Przybywajcie!

sobota 10 grudnia 2022

Danieli, Bohdana, Julii

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W Kolnicy świętowali koniec żniw

W Kolnicy świętowali koniec żniw
 

W minioną niedzielę mieszkańcy gm. Brudzew uroczyście obchodzili zwieńczenie letnich prac polowych w czasie gminnych dożynek, które patronem objęło sołectwo Bogdałów. Oprócz tradycyjnych elementów ceremonii nie zabrakło także czasu i miejsca na rozstrzygniecie konkursów na najlepsze ciasto z jabłkiem czy najpiękniejszą posesję.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło przejście korowodu wieńcowego, który poprowadzili starostowie - Państwo Beata i Andrzej Krawczykowie z Bogdałowa, zajmujący się na co dzień m.in. hodowlą bydła i trzody chlewnej. Później uczestnicy wydarzenia wspólnie modlili się podczas mszy świętej, którą celebrowali proboszcz parafii Brudzew – ks. kanonik Zbigniew Wróbel i ks. Jacek Buda. Po niej w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kolnicy odbyła się oficjalna część obchodów. By tradycji stało się zadość, nie obyło się bez odśpiewania hymnu państwowego oraz przekazania włodarzowi gminy płodów ziemi i ludzkiej pracy czyli chleba i owoców. Cezary Krasowski podziękował rolnikom za ich trud, nie szczędząc ludziom ciężkiej pracy słów uznania, po czym wraz ze starostami rozdzielił pomiędzy uczestników dożynek chleb upieczony z tegorocznej mąki.

reklama

Czym byłyby dożynki bez konkursu na najpiękniejszy wieniec. W Kolnicy wyboru tego musiała dokonać kapituła w składzie: ks. Zbigniew Wróbel, ks. Jacek Buda, Beata Krawczyk, Andrzej Krawczyk i Piotr Staszak. Największe uznanie w oczach oceniających uzyskało ludowe dzieło sztuki, wykonane przez sołectwo Bogdałów. Wieniec będzie można zobaczyć na dożynkach powiatowych w Kawęczynie w dniu 2 września.

O ile rywalizacja o miano najpiękniejszego wieńca była dość „standardowym” konkursem, to podczas dożynek w Kolnicy nagrodzono także laureatów kilku innych zmagań. W niedzielę okazało się, kto dzięki cukierniczemu kunsztowi znalazł się na podium w kategorii ,,Najlepsze ciasto z jabłkiem”. W tym przypadku I miejsce uzyskała pani Łucja Moksik, a na kolejnych uplasowały się Żaneta Pietrzak i Anna Rosicka. Z kolei w konkursie na ,,Najbardziej zadbaną wieś” trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały miejscowości Bogdałów, Cichów i Izabelin. Nie mniej emocjonująca była walka o otrzymanie tytułu "Najpiękniejszej posesji". W kategorii posesji rolniczych nagrodzone zostało domostwo Karoliny Ćwiek z Chrząblic, w przypadku posesji nierolniczych z triumfu mógł cieszyć się Kazimierz Michalak z Kwiatkowa.

Podczas zwieńczenia części oficjalnej dożynek o dobrą zabawę gości zadbali artyści z zespołu góralskiego ,,Baciary” oraz zespołu WATAHA.

AW

reklama

 

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Nie jest to autostrada ale jest nowy most,...

Nie jest to autostrada ale jest nowy most, chodnik i...

30-11-2021
Tuliszków: Będzie rozbudowa K72. Minister...

Tuliszków: Będzie rozbudowa K72. Minister...

03-11-2016
Brudzew: Nad Kiełbaską stanął nowy most

Brudzew: Nad Kiełbaską stanął nowy most

19-11-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama