wtorek 11 sierpnia 2020

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

reklama

W Piętnie dziękowali za plony

W Piętnie dziękowali za plony - Fot. A. Wszędybył
Fot. A. Wszędybył 

W niedzielę ozdobione posesje i odnowiony budynek strażnicy OSP cieszyły oko uczestników tuliszkowskich Gminno-Parafialnych Dożynek, które po 18 latach ponownie odbyły się w Piętnie. Oprócz tradycyjnych elementów ceremonii nie zabrakło także czasu i miejsca na poświęcenie i przekazanie tamtejszym druhom ochotnikom wozu strażackiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczął przemarsz - złożonego m.in. z delegacji poszczególnych sołectw - korowodu dożynkowego. Goście rolniczego święta przemieścili się na teren położonego nieopodal budynku remizy OSP parku, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Tam też na ręce włodarza gminy chleb i owoce przekazali starostowie dożynek: Krystyna Pawlikowska - mieszkanka wsi-gospodarza uroczystości czyli Piętna oraz Andrzej Kujawiński z miejscowości Krępa. Następnie głos zabrał, co oczywiste, burmistrz Miasta i Gminy Tuliszków Grzegorz Ciesielski. Ten, dziękując rolnikom za ich trud i pracę, zwrócił uwagą na rozmaite bolączki osób żyjących z uprawy roli.

reklama

W naszej gminie skutki anomalii pogodowych najmocniej odczuwają przecież rolnicy. Przemarznięcia jakie nastąpiły po zimie były dotkliwe. Powierzchnia gruntów, na których zostały oszacowane straty to blisko 1200 hektarów, a ich kwota to około miliona złotych. Z kolei czerwcowe gradobicia spowodowały zniszczenia na powierzchni blisko 800 hektarów, a oszacowane straty to ponad 2,5 miliona. Najdotkliwiej odczuli to sadownicy. W niektórych przypadkach już trzeci rok z rzędu aura doprowadziła do poważnych strat w uprawach. Mimo tych wszystkich przeciwności jestem pewien, że wciąż jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Dziękować za to, co udało nam się zebrać – mówił burmistrz.

Sam fakt odbywania się dożynek nie był jedynym powodem do radości dla wielu osób. Jak przypomniał zebranym w parku uczestnikom obchodów włodarz Tuliszkowa, jednostka OSP w Piętnie od ponad 2 lat funkcjonowała bez samochodu pożarniczego, gdyż dotychczasowy uległ awarii, a z racji swej wiekowości jego naprawa byłaby wręcz kosztowniejsza niż samo auto. – Wam drodzy druhowie życzę, aby samochód ten służył wam bezawaryjnie, był zawsze gotowy do użycia w sytuacjach zagrożenia i nigdy was nie zawiódł – mówił podczas przekazania wozu Grzegorz Ciesielski. W dalszej części uroczystości jej uczestnicy wzięli udział we mszy świętej. Nieco później przyszedł czas na wybór najpiękniejszego dożynkowego wieńca, którym okazało się dzieło rąk mieszkańców Piętna.

W czasie mniej oficjalnej, a bardziej rozrywkowej części dożynek przed gośćmi wydarzenia wystąpił Arek Kopaczewski. Dzień pełen wrażeń zakończyła zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

AW

Podobne artykuły

IMiGW ostrzega przed intensywnymi burzami z...

IMiGW ostrzega przed intensywnymi burzami z gradem...

28 lip.
Intensywne burze z gradem nad powiatem...

Intensywne burze z gradem nad powiatem tureckim....

26 lip.
IMGW ostrzega przez burzami z silnym wiatrem w...

IMGW ostrzega przez burzami z silnym wiatrem w...

10 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama