sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W Tuliszkowie radni nie dali sołtysom

W Tuliszkowie radni nie dali sołtysom
 

Fundusz sołecki to możliwość wysupłania z gminnych budżetów pieniędzy dla poszczególnych wsi, z której to opcji korzystają co niektóre samorządy. Tego typu działanie nie zostanie podjęte w Tuliszkowie, gdyż tak zdecydowali tamtejsi radni w dniu 5 marca.

W porządku obrad XXIV sesji RM w Tuliszkowie znalazł się punkt dotyczący nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2014 środków stanowiących fundusz sołecki. Jak usłyszeli zebrani w sali obrad - podczas odczytu uzasadnienia takiej a nie innej formy projektu uchwały - ze względu na możliwości ekonomiczne gminy i jej dochody, fundusz sołecki byłby niekorzystnym rozdrobnieniem środków. – Było w tej sprawie zorganizowane spotkanie z państwem sołtysami. Przedstawiliśmy jakie są możliwości wykorzystania funduszu sołeckiego (...) Generalnie wypracowane zostało stanowisko, że póki co nie stworzymy tego funduszu na rok 2014 – informował burmistrz Ciesielski.

reklama

Nie wszystkich radnych ta wizja braku funduszu sołeckiego zachwyciła. Swojego niezadowolenia nie krył Jan Nowakowski: – Bardzo dobrze, że ten budżet jest, ale wsie, które nic po prostu nie mają robione, one ani budżetu, no ani nic robione nie mają. To jest nie tak, jak powinno być.

Gdy do głosu doszli sołtysi okazało się, że chyba nie wszyscy do końca wiedzą, o co tak właściwie chodzi ze wspomnianym funduszem. – To można rozumieć, że ten fundusz sołecki to na drogi, na odśnieżanie, na remonty to wszystko tak? Remonty drogi byśmy musieli robić, odśnieżanie byśmy musieli robić. To na przykład ja bym musiał przetarg zrobić u siebie w sołectwie na odśnieżanie? Tak? Na firmę, żeby mi dziury łatała ja jako sołtys bym musiał przetarg robić z zakładem jakimś? – dociekał sołtys Szymczak. Wójt Ciesielski wyjaśniał samorządowcowi, że tak sprawa nie wygląda, ponieważ przy 10 000 czy 15 000 zł z funduszu sołeckiego nie doszłoby do przekroczenia kwoty określonej w ustawie o zamówieniach publicznych, więc o przetargach nie byłoby mowy.

Uchwała w sprawie nie wyodrębniania funduszu sołeckiego w budżecie GiM Tuliszków na 2014r. została przez radnych przyjęta jednogłośnie.

AW

2
3
4
5
6
7

Podobne artykuły

Omawiali najważniejsze sprawy. Sołtysi z terenu...

Omawiali najważniejsze sprawy. Sołtysi z terenu...

11 lip.
Nowa wiata w Wielopolu już stoi przy świetlicy

Nowa wiata w Wielopolu już stoi przy świetlicy

28 czerw.
Sołtysi z gminy Brudzew po kwartalnej naradzie

Sołtysi z gminy Brudzew po kwartalnej naradzie

7 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama