sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
 

Przez długi czas nikt nie pamiętał o „Żołnierzach Wyklętych”. Pewnie wielu z nas słysząc to sformułowanie w mediach zastanawia się kim oni byli. A przecież uczynili tak wiele, byśmy mogli być wolnymi Polakami.

Określenie to po raz pierwszy użyto w 1993 w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, ale termin ten upowszechnił Jerzy Ślaski, publikując książkę o takim tytule. A kim byli? Żołnierzami podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającymi opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Byli ludźmi, którzy walczyli w ukryciu i tak też ginęli. Ale po latach postanowiono oddać im hołd, przywracając ich pamięć.

reklama

Stąd też w 2011 roku ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzimy go corocznie pierwszego dnia marca. Ale by przybliżyć młodemu pokoleniu historię Żołnierzy Wyklętych, Urząd Gminy Władysławów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizował 5 marca konferencję, poświęconą pamięci tych mało znanych bohaterów.

Jak pisał Cyprian Kamil Norwid Narody tracąc pamięć - tracą życie. Mając to na uwadze, Urząd Gminy Władysławów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizował konferencję „Żołnierze Wyklęci - w hołdzie bohaterom”. Organizatorzy pragnęli w ten sposób spopularyzować wiedzę i edukację patriotyczną, oddając jednocześnie hołd walczącym o wolność Polski.

Na konferencję przybyło wiele osób, chcących pogłębić swoją wiedzę historyczną, Wśród nich byli przedstawiciele oświaty, radni, miłośnicy historii z gminy Władysławów, ale było tez wielu uczniów Gimnazjum we Władysławowie, dla których konferencja była niezwykle ciekawą lekcją historii. Wysłuchać oni mogli prelekcji autorytetów w tym temacie. Dr Rafał Sierchuła wygłosił odczyt pt. „Działalność Narodowych Sił Zbrojnych w Wielkopolsce  w 1945 r.”. Z kolei ks. dr Jarosław Wąsowicz przybliżył zgromadzonym historię Danuty Siedzikówny „Inki”, wychowanki sióstr salezjanek w Różanymstoku, sanitariuszki V Brygady Wieleńskiej AK, która wierna ideałom oddała życie za wolność Polski.

reklama

Trzecią prelekcję pt. „Oddział Partyzancki Eugeniusza Kokolskiego ps. Groźny (sierpień 1945 r. - marzec 1946 r.)” wygłosił dr Tomasz Kenar. Po tych wystąpieniach uczestnicy konferencji oddali się burzliwej dyskusji na temat minionych lat, a także dociekaniom na temat często trudnych kontrowersyjnych faktów. Zwieńczeniem spotkania była prezentacja filmu „WSGO Warta” w reżyserii Adama Sikorskiego, do którego scenariusz stworzyli Tadeusz Doroszuk i Adam Sikorski.

Wszystko to razem pozwoliło organizatorom oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy jak podkreślał ks. dr Wąsowicz nigdy się nie poddali. Ginęli w walkach, byli mordowani, ale do końca pozostali wierni swoim przekonaniom. Konferencja - miejmy nadzieję - pomogła zachować ich pamięć w świadomości Polaków.

MM

Podobne artykuły

Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

3 wrz.
Wideo: Marczewski zbulwersowany sytuacją...

Wideo: Marczewski zbulwersowany sytuacją szpitala i...

1 wrz.
Wideo: Lewica przeciwna programowi Polski Ład....

Wideo: Lewica przeciwna programowi Polski Ład....

1 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama