wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

O czym warto pamiętać podczas pozycjonowania swojej strony?

O czym warto pamiętać podczas pozycjonowania swojej strony?
 

W kontekście świadczenia usługi pozycjonowania stron, najczęściej mówi się o linkowaniu zewnętrznym, gdyż to ono najmocniej wpływa na uzyskiwanie pozycji w rankingu Google na wybrane słowa kluczowe. Pomija się natomiast mniej popularny temat odpowiedniego linkowania wewnętrznego, który również jest ważny i którym najlepiej zająć się już na samym początku pozycjonowania- przy okazji wykonywania optymalizacji strony. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego odpowiednia struktura linków jest ważna, zaprosiliśmy do rozmowy Marka Masalskiego, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z marketingiem internetowym. Posiada on wieloletnie doświadczenie w branży jako freelancer z Białegostoku, a dodatkowo chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. 

Czym jest linkowanie wewnętrzne i dlaczego warto poświęcić kilka chwil na ten właśnie temat? 
Definicja linkowania wewnętrznego jest prosta- są to wszystkie linki, które wychodzą z witryny prowadząc do innych stron w obrębie tej samej domeny. Zawierają się więc w ramach jednego serwisu, tworząc jego odpowiednią strukturę. Prawidłowe zaimplementowanie linkowania wewnętrznego ma tym większe znaczenie im bardziej rozbudowana jest witryna. Będzie to więc bardziej skomplikowane przy dużych sklepach internetowych z ogromną ilością podstron, a marginalne znaczenie może mieć w przypadku stron typu one-page. Zawsze warto jednak zauważyć, że dzięki intuicyjnemu linkowaniu wewnętrznemu, możemy uczynić całą nawigację na stronie znacznie prostszą w obsłudze, a to z kolei sprawia, że strony internetowe są bardziej przyjazne dla użytkowników. Dodatkowo, odpowiednie linkowanie może wspomóc proces pozycjonowania. W jaki sposób? Chociażby poprzez odpowiednie zaprojektowanie przepływu Page Rank w obrębie strony- co prawda ten czynnik nie jest aktualizowany już przez Google, ale na pewno zadbanie o niego jest pójściem o krok dalej w stronę jeszcze lepszego dostosowania strony do wymagań wyszukiwarki. W końcu, intuicyjny sposób linkowania wspomaga indeksację całej zawartości witryny przez roboty wyszukiwarki. 

reklama

Jakie dobre praktyki takiego linkowania warto przytoczyć? 
Na pewno warto używać intuicyjnych schematów budowania linków. Aby wspomóc dodatkowo SEO, możemy komponować je w taki sposób, aby zawierały one odpowiednie anchory i bezpośrednio odnosiły się do zawartości strony, do której linkujemy. Chciałbym też zwrócić uwagę na inną dobrą praktykę projektowania nawigacji w ramach strony, którą określa się jako "okruszki chleba". Breadcrumb to taka technika nawigacji, gdzie użytkownik u góry strony ma podaną aktualną swoją lokalizację, ale też od razu widzi jaką drogę przez inne zakładki przebył, aby znaleźć się w danym miejscu. Strona, na której znajduje się obecnie nie występuje w postaci linka. Kolejnym dobrym pomysłem jest ułatwianie użytkownikowi poruszania się po serwisie poprzez zamieszczania na podstronach linków, które odsyłają bezpośrednio do strony głównej. Dodatkowo, zawsze warto pokusić się także o stworzenie sitemapy HTML. Taka mapa zawiera wszystkie linki do podstron w ramach serwisu i jest bardzo pomocna dla robotów wyszukiwarki. 

Linkowania wewnętrzne w sklepach internetowych wydaje się skomplikowane- czy są jakieś patenty, aby ułatwić sobie to zadanie? 
Tak naprawdę im prościej tym lepiej. Dodatkowo, zawsze warto dać użytkownikowi możliwość pójścia na skróty. Dlatego też w wielu sklepach już na stronie głównej znajdziemy slidery z linkami do najpopularniejszych lub najczęściej kupowanych produktów. W praktyce sprawdza się także boks z artykułami podobnymi do ostatnio przeglądanych. Jednakże pamiętajmy, że stworzenie tak rozbudowanej struktury linków naprawdę nie jest proste i najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Temat poprawnego budowania struktury linków wewnętrznych jest bardzo rozbudowany, trzeba mieć też na uwadze to, aby kontrolować, czy w obrębie witryny niechcący nie doprowadzimy do duplikacji stron, a tym samym- duplikacji treści. 

Mamy świadomość, że wskazane informacje to dopiero wstęp do bardziej szczegółowych zagadnień z tej tematyki. Nie mniej jednak gorąco dziękujemy za możliwość przeprowadzenia rozmowy i liczymy na jej kontynuację w przyszłości. 

reklama

 

Podobne artykuły

Tur 1921 Turek wygrywa w I Turnieju im. Mariana...

Tur 1921 Turek wygrywa w I Turnieju im. Mariana...

z wczoraj
Wideo: Strażacy z powiatu uczcili bohaterów...

Wideo: Strażacy z powiatu uczcili bohaterów...

z wczoraj
Czterech mężczyzn zakażonych koronawirusem....

Czterech mężczyzn zakażonych koronawirusem....

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama