czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

12°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Czym jest i jak działa OC, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkwowym ubezpieczeniu dla kierowców

Czym jest i jak działa OC, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkwowym ubezpieczeniu dla kierowców
 

Czym jest i jak działa OC, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu dla kierowców. Choć ubezpieczenie OC musi wykupić każdy, kto jest właścicielem auta zarejestrowanego w Polsce, wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ono działa. Na czym polega? Jakie są jego warunki? Dlaczego jest obowiązkowe i z czym wiąże się jego niewykupienie? Na te oraz inne pytania związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców odpowiadamy w poniższym tekście.

Jak działa OC
Ubezpieczenie OC w obecnym kształcie zostało wprowadzone do polskich przepisów 22 maja 2003 r. – właśnie wtedy uchwalono ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jej zapisy stanowią, że OC to obligatoryjna polisa dla każdego auta, które porusza się po polskich drogach publicznych. Co istotne, parametry pojazdu nie mają znaczenia – niezależnie od roku produkcji, pojemności silnika, marki czy modelu zawsze trzeba wykupić OC dla swojego samochodu.

reklama

Obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zostało stworzone po to, żeby zagwarantować bezpieczną, szybką i pewną wypłatę odszkodowania osobom, które były ofiarami zdarzenia drogowego. Obligatoryjność OC pozwala poszkodowanym ma niemartwienie się, tym czy sprawca dysponuje odpowiednimi środkami na pokrycie szkód, ponieważ odszkodowanie zostanie wypłacone z jego polisy. A co w przypadku osób, które nie wykupiły na czas polisy?

Terminy i kary
Skoro istnieje prawny obowiązek wykupywania polisy dla każdego auta, muszą też być przewidziane sankcje dla osób, które nie stosują się do obowiązującego prawa. W Polsce są one bardzo dotkliwe, ponieważ mogą wynosić nawet ponad 4000 zł – właśnie tyle płaci się w przypadku braku OC dla pojazdu przez dłużej niż 14 dni. Ale to nie wszystko, ponieważ nie posiadając ubezpieczenia i powodując zdarzenie drogowe, sprawca naraża się na ogromne koszty w związku z pokryciem szkód. Brak polisy OC sprawcy wypadku oznacza, że za wyrządzone obrażenia i zniszczenia będzie musiał zapłacić we własnym zakresie.

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przeważnie wykupuje się na 12 miesięcy, po upływie których trzeba dysponować nową, kolejną polisą. Nie można sobie pozwolić nawet na jeden dzień przerwy, ponieważ może być on bardzo kosztowny. Trzeba pamiętać, kiedy kończy się ważność ubezpieczenia i zanim nastąpi ten dzień, mieć już wykupione nowe OC. Tylko gdzie je znaleźć i przede wszystkim jak go szukać?

Jak znaleźć najlepsze OC
Przy poszukiwaniu OC powinno się kłaść nacisk wyłącznie na wysokość składki. Dlaczego? Powód jest prosty: ponieważ polisa zawsze działa w jednakowy sposób, zapewniając tylko (albo aż) ochronę sprawcy zdarzenia drogowego przed roszczeniami osób poszkodowanych. Oznacza to, że w praktyce kierowca kupuje OC nie dla siebie, bo nigdy nie otrzyma odszkodowania ze swojego ubezpieczenia, lecz dla potencjalnych poszkodowanych. Ponadto jego warunki niczym się nie różnią bez względu na to, ile kosztuje i gdzie zostało kupione.

reklama

W takim razie jak znaleźć najtańsze OC, skoro składka jest zawsze obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i można ją sprawdzić tylko poprzez wykonanie kalkulacji w danym towarzystwie? Aby nie tracić czasu na wyliczanie ceny w poszczególnych firmach z osobna, warto to zrobić za jednym razem, na co pozwalają porównywarki ubezpieczeń. Są to w pełni darmowe narzędzia dostępne online, za pośrednictwem których można skalkulować składkę w wielu towarzystwach jednocześnie. Zdecydowanie warto z nich korzystać, gdy chce się kupić OC.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama