niedziela 24 stycznia 2021

Felicji, Roberta, Sławy

reklama

Jak wybrać telewizor?

Jak wybrać telewizor?
 

Telewizor, to sprzęt, który znajduje swoje miejsce w każdym domu. Jest używany do oglądania treści kanałów telewizyjnych, filmów, transmisji internetowych, a nawet grania. Jak w takim razie wybrać najlepszy telewizor? Pozornie nie różnią się one od siebie, ale to tylko pozory. W tym artykule doradzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze, aby później zakupu nie żałować.

  1. Rodzaje wyświetlaczy

    reklama
  2. Rozdzielczość

  3. Rozmiar telewizora i dodatki

  4. Smart TV w telewizorach

    reklama
  5. Kształt ekranu

Obecnie więcej przebywamy w domu w związku z pandemią koronawirusa. Czas więc znaleźć sobie zajęcie. Ponadto od zawsze telewizory były domowym centrum rozrywki i prawie zawsze są umiejscowione w salonie. Czasem tez zawitają do kuchni dla pań domu, które lubią podczas gotowania na niego zerkać. Na rynku jest wiele firm, które oferują tego rodzaju sprzęty. Naprawdę jest, w czym wybierać. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: na co zwracać uwagę? Czym się kierować? Niektórzy zapewne będą dobierali model do wystroju salonu, czy kuchni, a może innego pomieszczenia. Wystrój to bardzo ważna sprawa, ale telewizor ma przede wszystkim działać i przynosić przyjemność z użytkowania. Z kolei kierowanie się ceną również nie zawsze idzie w parze z jakością. Niektórzy wyznają zasadę, że im droższy, tym lepszy – nie tędy droga. Sprawdzamy parametry i funkcje. Jakie? O tym zaraz opowiemy. Tutaj znajduje się szeroki wybór telewizorów: https://www.oleole.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml.

Rodzaje wyświetlaczy

Di najważniejszej cechy charakterystyczne telewizora należy wybór rodzaju wyświetlacza. Jakie więc mamy zazwyczaj do wyboru? Telewizor OLED. Tutaj znajdziemy gwarancję doskonałej czerni, głębokiego kontrastu i wiernego odwzorowania kolorów. Pod katem wystąpi również brak ich degradacji. Technologia ta wykorzystuje ograniczane diody LED Jak to działa? Każda z nich oddzielnie emituje światło, co pozwala na uzyskanie kontrastu. Następnym rodzaj wyświetlacza, to QLED. Myślicie, że za ta nazwa stoi coś lepszego? To błąd. To nic innego, jak model LCD oferujący przynajmniej w teorii lepsze kolory, wyższą jasność dzięki warstwie tak zwanych kropek kwantowych. Pozostał nam jeszcze ostatni rodzaj wyświetlacza do omówienia, czyli LCD. Telewizor taki charakteryzuje się jaśniejszą czernią, słabszym kontrastem, a także możliwą degradacja kolorów pod kątem.

Rozdzielczość

Przy rozdzielczości należy zadać podstawowe pytanie. Brzmi ona: jaka jest optymalna? Warto pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bogatszy w detale. Jaki nasuwa się wniosek? Teoretycznie najlepiej jest wybrać telewizor o najwyższej rozdzielczości. Pojawia się jednak problem. Sygnał telewizyjny nie jest obecnie nadawany w UltraHD. Co to oznacza w praktyce? Słabsza jakość obrazu będzie gorzej wyglądać na dużym telewizorze. Mamy do wyboru jeszcze: HD Ready i Full HD. Wszystko zależy od tego, do czego ma służyć telewizor. Jeśli zamierzamy tylko oglądać programy, to zaleca się wybór Full HD. Z kolei jeżeli bierzemy pod uwagę oglądanie seriali na Netflixie, czy HBO GO, czy granie na PS4 Pro, to opłaca się zaszaleć i wybrać najwyższa rozdzielczość.

Rozmiar telewizora i dodatki

Gdy już wybierzemy rodzaj wyświetlacza oraz rozdzielczość, to czas zdecydować jakiej wielkości ma być telewizor. Często ludzie chcą mieć jak największy odbiornik, ale czy to właściwy tok myślenia? Kluczowe jest tutaj to, z jakiej odległości będziemy oglądać telewizję. Ważne jest oczywiście tez to, ile miejsca wygospodarujemy na ten sprzęt. Też myślmy o takich dodatkach, jak kino domowe i inne – to też zajmuje miejsce w naszym salonie, a dźwięk jest dzięki temu o wiele lepszy, jak zaznaczają specjaliści. W telewizorach spotykamy również technologie HDR, dzięki której kolory na ekranie są zawsze żywe i realistyczne. Ponadto znajdziemy też w telewizorach efektowne podświetlenie.

Smart TV w telewizorach

W praktyce każdy nowoczesny model omawianego urządzenia, to telewizor Smart TV. Czy to ma jakieś zalety, czy jest tylko kolejnym dodatkiem. Dzięki temu nie musimy się ograniczać do tego, co oferuje telewizja. W dowolnej chwili możemy oglądać seriale oraz filmy na Netflixie, HBO GO i innych platformach streemingowych. Możemy też dzięki tej technologii korzystać z portalu Facebook i innych portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, prostych gier wideo, czy też aplikacji informacyjnych. Wszystko to mamy na dużym ekranie naszego telewizora. Możemy tez sterować dzięki temu telewizorem za pomocą telefonu, czy głosowo. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych tego sprzętu należą: Android TV, Smart Hub, wenOS TV, My Home Screen.

Kształt ekranu

Niegdyś bardzo popularne były telewizory z zakrzywionym ekranem. Dziś nieco trudniej je dostać, ale dalej jest to możliwe. To tak zwane Curved TV. Jakie było założenie twórców tego projektu? Takie telewizory miały pomóc widzowi lepiej zanurzyć się w obrazie. Ponadto optycznie jest poszerzone pole widzenia. Skąd wziął się pomysł, by zaginać obraz w łuk? Producenci i starali się dopasować sprzęt do naturalnej krzywizny oka. Jednak pojawia się mały problem. Trzeba siedzieć bezpośrednio naprzeciw telewizora, by docenić ten efekt. Pozostałym osobom mogłaby ta krzywizna przeszkadzać w oglądaniu filmu, serialu, czy innego programu.

Podobne artykuły

Co to jest telewizja internetowa i jak działa?

Co to jest telewizja internetowa i jak działa?

8 st.
Gdyby nie Braun i Zworykin, być może telewizja...

Gdyby nie Braun i Zworykin, być może telewizja...

30-10-2020
Czterech oskarżonych i jedno śledztwo w toku....

Czterech oskarżonych i jedno śledztwo w toku....

05-03-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama