niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

18°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Czy można dostać dobry kredyt na umowę zlecenie?

Umowa zlecenia wciąż jest popularną formą pracy w Polsce, szczególnie wśród ludzi młodych. Jeszcze kilka lat temu przyznanie kredytu konsumenckiego na podstawie takiej umowy było bardzo utrudnione, aktualnie jednak trend do pewnego stopnia uległ zmianie na korzyść konsumentów. Jak aktualnie prezentuje się szansa na otrzymanie kredytu w oparciu o taki sposób zarobkowania?

Umowa zlecenia – czym jest?

Umowa zlecenia nie jest stricte rodzajem umowy o pracę, nie nawiązuje też stosunku pracy między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W związku z tym, osobie „zatrudnionej” na podstawie umowy zlecenie nie przysługują przywileje wynikające z kodeksu pracy, takie jak urlop wypoczynkowy, urlop chorobowy, ale też długi okres wypowiedzenia oraz ochrona przed zwolnieniem.

reklama

Wynika to z faktu, że umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną regulowaną w Kodeksie cywilnym. Na jej podstawie, zgodnie z art. 734 KC, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Taką czynnością może być oczywiście wykonywanie określonych prac na rzecz zleceniodawcy.

Umowa cywilnoprawna nie przekreśla szans na kredyt

Osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną, jeżeli tylko posiada odpowiedni staż zatrudnienia i osiąga właściwe dochody, z powodzeniem może ubiegać się o przyznanie pożyczki na oświadczenie, czyli kredytu na niskie stawki bez potrzeby przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. Więcej informacji o kredycie na oświadczenie znajdziesz w tym artykule: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-na-oswiadczenie

Minimum formalności sprawia, że cały proces trwa bardzo krótko, często odbywa się w pełni drogą internetową.

Choć jeszcze jakiś czas temu banki i instytucje pożyczkowe negatywnie oceniały zdolność kredytową osób osiągających dochód w oparciu o umowę zlecenie, aktualnie coraz więcej banków proponuje korzystne warunki kredytowania. Zależnie od wielu czynników, zmieniają się warunki udzielenia kredytu: wysokość pożyczonej kwoty czy czas spłaty. Jednak podstawą udzielenia kredytu jest ocena zdolności kredytowej.

reklama

Wpływ umowy zlecenie na zdolność kredytową

Umowa zlecenie, mimo tego, że może być podstawą przyznania kredytu lub pożyczki, nie wpływa tak pozytywnie na zdolność kredytową jak umowa o pracę (szczególnie umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony). Wynika to z faktu, że umowa zlecenia zawierana jest co do zasady na czas określony, po upływie którego może zakończyć się współpraca pomiędzy jej obydwoma stronami.

Co więcej, rozwiązanie umowy zlecenia jest obarczone mniejszymi rygorami niż rozwiązanie umowy o pracę, która ustawowo posiada długi czas wypowiedzenia. Z perspektywy banku lub firmy pożyczkowej, potencjalny kredytobiorca, którego źródłem dochodu jest umowa zlecenia, może wydawać się mniej wiarygodnym klientem niż osoba posiadająca „stałe” zatrudnienie.

Korzystny kredyt na umowie zlecenia – wybierz najlepszą ofertę

Nawet będąc zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia można oczekiwać korzystnych warunków kredytu, który będzie optymalny w spłacie i dostosowany do możliwości wnioskodawcy. Szukając najlepszego dla siebie kredytu, warto zapoznać się z zestawieniem pożyczek dostępnym na stronie: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-na-umowe-zlecenie/ dla osób osiągających dochody z tytułu umowy cywilnoprawnej.

Wszystko zależy od dochodu i branży

Zarobki osób pracujących na podstawie umowy zlecenia mogą być zasadniczo wyższe niż osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (umowa cywilnoprawna nie wymaga odprowadzania szeregu składek, pieniądze te mogą więc podnieść wynagrodzenie zleceniobiorcy). Ludzie młodzi często mając do wyboru umowę o pracę lub zlecenie, decydują się na tą drugą formę, właśnie ze względu na wymienione korzyści, a instytucje bankowe dobrze to rozumieją.

Istotne jest też, dla jakiej branży świadczona jest praca przez zleceniobiorcę. Dla przykładu, programista zatrudniony na podstawie umowy zlecenie może zarabiać zdecydowanie więcej, niż osoby zatrudnione na podstawie umów analogicznych w innych dziedzinach. Z pewnością nie będzie pozostawało to bez znaczenia z perspektywy banku czy firmy pożyczkowej.

Jakie warunki stawiają banki i firmy pożyczkowe?

Aby zabezpieczyć swój interes, instytucje pożyczkowe mogą mieć dodatkowe oczekiwania wobec wnioskodawców osiągających dochody z tytułu umów zlecenia. Jednym z podstawowych wymogów jest minimalny czas trwania umowy, wynoszący – co do zasady – przynajmniej sześć miesięcy (choć wiele banków określa to minimum jako okres dwunastomiesięczny).

Kluczowe mogą być też dochody osiągane na podstawie umowy zlecenia. Dla niektórych firm i banków oczekiwane minimum może wynosić nawet niecałe 1000 zł, dla innych jednak minimalna kwota może być wyższa. Posiadając wyższe wynagrodzenie, niż minimalne wymagane, warto negocjować o korzystniejszych stawki kredytowania, zwracając uwagę na koszty zobowiązania oraz koszty dodatkowe, wyszczególnione w poniżyszym artykule: https://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/105882/na-co-zwrocic-uwage-przy-zawieraniu-umowy-kre.html

Zależy to oczywiście od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy i reguł wypracowanych przez daną instytucję.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Warto również podkreślić, że osiąganie dochodów z tytułu umowy zlecenia nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kredyt ten ma charakter długoterminowy, dlatego bank może bardziej rygorystycznie podejść do kwestii oceny zdolności kredytowej klienta.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Pożyczka online

Pożyczka online

13 wrz.
Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

9 wrz.
Oszuści namówili mieszkankę powiatu do...

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do zaciągnięcia...

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama