wtorek 06 grudnia 2022

Dionizji, Leontyny, Mikołaja

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić?

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić?
 

Pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługuje szereg praw, w tym prawo do urlopu. Jego rodzajów jest wiele: urlop wypoczynkowy, chorobowy, okolicznościowy, a także na żądanie. W dzisiejszym wpisie przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu. Nadal wiele osób nie do końca jest świadomych, w jaki sposób liczony jest urlop na żądanie. Dowiedz się, ile wynosi i czy pracodawca może odmówić jego udzielenia.

Urlop na żądanie - ile wynosi?

Urlop na żądanie wynosi 4 dni. Ta liczba jest niezmienna i odnawia się z każdym rokiem kalendarzowym. Jeśli zatem pracownik zgłosił urlop na żądanie jedynie dwa razy, to nie oznacza, że za rok będzie mógł skorzystać z aż 6 takich dni. Co więcej, urlop na żądanie jest odliczany od urlopu wypoczynkowego. Nie należy go zatem traktowawać jako dodatkowych dni. Skoro urlop na żądanie jest w praktyce częścią urlopu wypoczynkowego, to dlaczego posiada odmienną nazwę?

reklama

Urlop na żądanie a urlop wypoczynkowy

Aby zrozumieć różnicę między urlopem na żądanie a wypoczynkowym, trzeba wiedzieć, że pracodawca ma prawo do odmowy udzielenia urlopu wypoczynkowego. Ponadto, nie musi podawać pracownikowi powodów swojej odmowy, choć powinny one wynikać z interesów firmy. Żeby pracownik mógł wybrać się na taki urlop, musi najpierw złożyć stosowny wniosek, który rozpatruje pracodawca. Jeśli pracownik uda się na urlop bez jego zgody, to może to skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. Warto jednocześnie wiedzieć, że pracodawca ma także prawo przełożyć urlop pracownikowi, a nawet go przerwać.

Co jeśli pracownik nie chce przystać na zmianę terminu urlopu? Wówczas może zgłosić wniosek do sądu. W tej sytuacji pracodawca musi udowodnić przed sądem, że obecność w tym terminie pracownika jest niezbędna dla interesów firmy (np. jego nieobecność może sprawić, że nie zostaną dotrzymane terminy zlecenia podanego w kontrakcie, co będzie skutkować karą finansową).

Urlop na żądanie co do zasady ma gwarantować pracownikowi wolne w sytuacjach nagłych i losowych. Pracownik może zgłosić nieobecność w dniu, w którym powinien stawić się w pracy (jeszcze przed jej rozpoczęciem), a pracodawca jest zobligowany udzielić mu urlopu. Co istotne, pracownik nie może bez zgody pracodawcy wziąć urlopu na żądanie. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy to podstawa do wystawienia nagany.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Wiele osób jest przekonanych, że urlopu na żądanie nie można odmówić. Pracownicy nie znają jednak szczegółowo praw pracodawcy w tym zakresie. Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca odmówi udzielenia urlopu na żądanie. W takiej sytuacji pracownik będzie musiał stawić się w pracy. Kiedy będzie to mieć miejsce? Jedynie, gdy są co do tego szczególne przesłanki. Jeśli pracodawca odmówi udzielenia urlopu bezpodstawnie, to może otrzymać karę grzywny.

reklama

Co jeszcze warto wiedzieć? Urlop na żądanie dostępny jest także na okresie próbnym. Prawo nie precyzuje, w jaki sposób powinien zostać złożony. Nie ma zatem obowiązku przedkładania pracodawcy pisemnego wniosku.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Weekend dla dwojga. Podpowiadamy, gdzie wybrać...

Weekend dla dwojga. Podpowiadamy, gdzie wybrać się z...

06-09-2021
5 przykładów najbardziej atrakcyjnych benefitów...

5 przykładów najbardziej atrakcyjnych benefitów...

06-08-2021
Odszkodowanie za nieudany urlop? To da się zrobić

Odszkodowanie za nieudany urlop? To da się zrobić

06-09-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama