wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Czy warto korzystać z pośrednictwa kredytowego?

Czy warto korzystać z pośrednictwa kredytowego?
 

Praca pośrednika kredytowego to m.in. przeprowadzenie analizy potrzeb klienta i przygotowywanie ofert konkretnych kredytów. Aby zostać pośrednikiem kredytowym, należy uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych KNF. Ile zarabia pośrednik i czy ta praca jest opłacalna? I z drugiej strony - czy współpraca z pośrednikiem kredytowym jest opłacalna dla klienta?

Kim jest pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy to osoba, która (zgodnie z zapisem ustawy o kredycie konsumenckim) posiada odpowiednią wiedzę i prawo do dokonywania czynności faktycznych lub prawnych, które są związane z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt. Pośrednik finansowy może więc przedstawiać lub oferować umowy o kredyt, a także zawierać te umowy w imieniu kredytodawcy oraz doradzać.

reklama

Nie jest jednak niezależnym doradcą finansowym. Działa w imieniu banku, dla którego pracuje. Nie oznacza to, że przedstawi ci tylko jedną ofertę. Może przedłożyć ich kilka, jeśli współpracuje z kilkoma bankami lub jeśli dany bank dopuszcza taką możliwość (np. w zakresie współpracy z innymi instytucjami). Niekiedy nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej, aby dostać kredyt hipoteczny w jednym banku, ale drugi kredytodawca udzieli ci już zobowiązania bez problemu. Właśnie dlatego podczas analizy zdolności i wnioskowania

Jeśli żaden bank nie udzieli ci kredytu, pozostaje ci skorzystanie z pożyczki. Po spłaceniu jej na czas zwiększy się twoja wiarygodność kredytowa. Dzięki temu odpowiedź banku na kolejny wniosek o kredyt hipoteczny może być już pozytywna. Skorzystaj z wygodnej porównywarki pożyczek, aby zbudować dobrą historię kredytową: https://ofin.pl/.

Ile zarabia pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy pobiera wynagrodzenie od banku, który udziela ci zobowiązania (w przeciwieństwie do doradcy, który bierze pieniądze od klienta). W związku z tym wysokość jego pensji zależy od oprocentowania. Bank płaci mu konkretny procent od wysokości twojego kredytu hipotecznego. Na jednym kredycie można zarobić średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

A ile ty musisz zarabiać, aby dostać kredyt? Czasem wystarczy ci nawet najniższa krajowa, ale wymagane jest zatrudnienie na umowę o pracę. Poznaj wysokość pensji do otrzymania kredytu hipotecznego: https://chrzanowski24.pl/wiadomosci-lokalne/ile-trzeba-zarabiac-zeby-dostac-kredyt-091237851

reklama

Jak wejść na rynek pośrednictwa kredytowego?

Należy uzyskać zezwolenie na działalność w zakresie pośrednictwa kredytowego - ale tylko jeśli nie masz wyższego wykształcenia ekonomicznego lub prawniczego (wtedy wystarczy tylko złożyć wniosek o wpis do KNF). Pełny opis procedury znajduje się na stronie rządu: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_1641-zezwolenie-dla-posrednika-kredytu-hipotecznego .

Ten dokument wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli pomyślnie przejdziesz całą procedurę, zostaniesz wpisany do rejestru pośredników kredytowych KNF. Data wpisu oznacza dzień rozpoczęcia działalności - od tego momentu możesz już doradzać klientom w zakresie pośrednictwa kredytowo hipotecznego.

Jak uzyskać wpis na listę pośredników kredytowych KNF?

Aby zostać pośrednikiem kredytowym KNF, należy zdać państwowy egzamin na pośrednika kredytu hipotecznego. Nie musisz tego robić, jeśli masz tytuł magistra uzyskany na wyższych studiach ekonomicznych lub prawniczych. Wtedy wystarczy, że złożysz wniosek do KNF o wpis do właściwego rejestru.

Każdy, kto podchodzi do egzaminu albo do procedury wpisania na listę z tytułu wykształcenia, musi spełnić następujące warunki:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

  • nie posiada prawomocnego wyroku za następujące umyślne przestępstwa: skarbowe, przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,

  • mieć dyplom ukończenia szkoły średniej,

  • złożyć pisemne oświadczenie, w którym zobowiążesz się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (to ochrona i ciebie, i twoich klientów).

Wniosek o wpis na listę pośredników KNF składasz dopiero po zdaniu egzaminu. Sprawę załatwisz w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Zdecydowanie łatwiej jest osobom z wykształceniem ekonomicznym i prawniczym - po wpisie do KNF mogą od razu zacząć działalność pośrednictwa kredytowego.

Czy warto korzystać z usług pośrednika kredytowego?

Pośrednik kredytowy znacznie ułatwia procedurę wzięcia kredytu hipotecznego. Jednak działa w imieniu konkretnego banku - i to właśnie oferty tej instytucji będą “premiowane”. Twój wniosek zostanie wysłany tylko do tych instytucji, z którymi współpracuje bank albo które są jego częścią.

Z drugiej strony pośrednik finansowy bierze na siebie wszystkie formalności związane z kredytem. Możesz zgłosić się do niego z wątpliwościami dotyczącymi kredytu. Specjalista będzie ci przypominał o konieczności podpisania dokumentów do wypłaty nowych transz dla dewelopera. Skorzystanie z oferty pośrednika kredytowego nic cię nie kosztuje. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług pośrednictwa kredytowego.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Pożyczka online

Pożyczka online

13 wrz.
Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

9 wrz.
Oszuści namówili mieszkankę powiatu do...

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do zaciągnięcia...

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama