sobota 15 maja 2021

Dionizego, Nadziei, Zofii

11°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Czym usunąć pleśń z materiału?

Czym usunąć pleśń z materiału?
 

Chłodne i wilgotne przestrzenie sprzyjają pojawianiu się pleśni na ubraniach. W warunkach domowych pleśń na ogół pojawia się w piwnicach, na strychach, ale czasem też w rzadko otwieranych szafach, szufladach pod łóżkami. Tkanin z pleśnią nie trzeba wyrzucać. Są skuteczne sposoby na jej usunięcie.

Czy pranie usunie pleśń?

Wrzucenie do pralki zawilgoconych i zapleśniałych tkanin wydaje się naturalnym i skutecznym rozwiązaniem. Niestety – usuwanie chłodnej wilgoci wilgocią w wysokiej temperaturze nie jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pleśń została usunięta, ale na tkaninie może pojawić się nieestetyczne przebarwienie. Zanim więc wrzucimy pościel 220x200 zaplamioną pleśnią do pralki, powinniśmy ją dobrze wysuszyć, najlepiej na słońcu, i odplamić.

reklama

Domowe specyfiki, które usuną pleśń

Pleśń wydaje się nieodwracalnym wyrokiem, ale tak naprawdę można ją bez trudu usunąć za pomocą specyfików, które znajdziemy praktycznie w każdym domu.

Ocet – ma specyficzny zapach, co może odstręczać do używania go, ale obawy te są nieuzasadnione. Zapach octu łatwo zniknie w praniu. Do usunięcia pleśni wystarczy szklanka octu wlana do miski z wodą. Zapleśniałą tkaninę trzeba w niej moczyć kilka godzin. Dla wygody najlepiej zostawić ją w roztworze na całą noc. Tak przygotowana pościel 220x200 cm oraz poszewki na poduszki 40x40 cm wkładamy do pralki i pierzemy. Temperaturę prania trzeba dostosować do rodzaju tkaniny. Aby szybciej pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, warto dodać pachnący płyn do płukania.

Soda oczyszczona – bardzo skuteczny specyfik w walce z pleśnią. Z sody i wody robimy luźną papkę, i wcieramy ją w tkaninę, najlepiej miękką gąbką lub szczotką. Chociaż może korcić użycie siły, trzeba się przed tym pohamować, bo można zniszczyć tkaninę. Jeśli plama jest na niedużej powierzchni, taki okład wystarczy zrobić na pół godziny. Przy większej i głębszej plamie czas trzymania pasty na tkaninie trzeba wydłużyć.

reklama

Maślanka – w przeciwieństwie do octu i sody może być uznana za przysmak. Jednak dużo większe znaczenie ma jej kwaśny odczyn. Zapleśniałą tkaninę lub jej fragment należy namoczyć w maślance, najlepiej na całą noc. Po zakończeniu moczenia i suszenia plamę po pleśni trzeba przetrzeć roztworem amoniaku i soli. Ostatnim krokiem jest pranie w pralce.

Środki chemiczne, które pomogą usunąć pleśń z tkanin

Spirytus denaturowany – używanie go jest proste, ale czasochłonne. Zapleśniały fragment tkaniny przemywany spirytusem i czekamy, aż wyschnie. Płuczemy tkaninę w zimnej wodzie i sprawdzamy, czy cała pleśń została usunięta. Zabieg powtarzamy do momentu, w którym efekt będzie zadowalający. Po usuwaniu pleśni spirytusem denaturowanym na tkaninie może pozostać plama. W takim wypadku należy zrobić zwykłe pranie w pralce.

Wybielacz – jest bardzo radykalnym specyfikiem, który doskonale radzi sobie między innymi z pleśnią. Niestety można go użyć tylko na niektórych tkaninach, najlepiej jasnych. Z zasady nie wybiela się tkanin jedwabnych i lnianych. Dużą ostrożność trzeba zachować też przy usuwaniu wybielaczem pleśni z kolorowych materiałów. Najpewniej pleśń zniknie, niestety razem z nią może zniknąć także kolor.

Jak usunąć pleśń z zamszu

Do usunięcia pleśni z zamszu przyda się gumowa albo druciana szczotka i ładna pogoda. Najpierw trzeba wysuszyć zamsz, najlepiej na słońcu, następnie wyczesać pleśń szczotką. Zabieg warto powtórzyć przynajmniej dwa razy. Na końcu zamsz trzeba uprać jak zwykle.

A co, jeśli nie uda się usunąć plam pleśni z pościeli? Zawsze można kupić nową w sieci salonów marki Eurofirany, znanej z oferowania modnych tkanin bardzo wysokiej jakości.

Podobne artykuły

Oświadczenie Urzędu Miasta w sprawie skateparku...

Oświadczenie Urzędu Miasta w sprawie skateparku w...

z wczoraj
Ruszają prace na Wyszyńskiego. Podpisano umowę...

Ruszają prace na Wyszyńskiego. Podpisano umowę na...

z wczoraj
Tego jeszcze nie było. Pojedynek nauczyciele...

Tego jeszcze nie było. Pojedynek nauczyciele kontra...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama