czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Dieta ketogeniczna - jedz boczek i chudnij!

Dieta ketogeniczna - jedz boczek i chudnij!
 

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z nadprogramowymi kilogramami wie, że znalezienie odpowiedniej diety nie należy do prostych zadań. Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o różnych dietach i kuracjach, które mają zrewolucjonizować odchudzanie i ułatwić walkę o szczuplejszą sylwetkę. Gdy tylko któryś z celebrytów wyraźnie schudnie - w mediach pojawiają się reklamy nowych diet, jak chociażby słynna dieta Adele. Wśród tych wszystkich propozycji można znaleźć dietę ketogeniczną, która odchudza nie tylko portfel, ale również skutecznie pomaga w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o tej diecie - właśnie masz okazję, by poznać ją odrobinę bliżej.

Główne założenia diety ketogenicznej

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że keto dieta wraca do korzeni ludzkości, gdy ludzie pierwotni żywili się wyłącznie mięsem i roślinami. Czerpali energię z naturalnego pokarmu - z dużej ilości tłuszczu i wysokiej jakości białka. To właśnie tłuszcze i białko przeważają w ketogenicznym stylu odżywiania, a ilość węglowodanów jest zredukowana do absolutnego minimum.

reklama

Twórcy diety ketogenicznej wyszli z założenia, że dzisiejsza żywność jest nie tylko wysoko przetworzona, ale również nazbyt bogata w cukier. To właśnie węglowodany są przyczyną tycia, a także wielu chorób i dolegliwości. To pewnego rodzaju paradoks, ponieważ z pewnością wielokrotnie słyszałeś, że zdrowa dieta powinna opierać się o węglowodany, białko i niewielką ilość tłuszczu, a badania udowodniły, że jest zupełnie odwrotnie

Dieta ketogeniczna to najzdrowszy sposób odżywiania, a idealne proporcje składników makro to 70% tłuszczu, 20-25% białka i 5-10% węglowodanów. To bardzo ważne, aby pamiętać, że chodzi o węglowodany pochodzące z orzechów, warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru.

Eliminując cukier z diety i zwiększając podaż wysokiej jakości tłuszczu - zapewniasz swojemu organizmowi najlepsze paliwo, które wystarcza na długo, a jego potężne zapasy zostały zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej. Osoby zmagające się z otyłością mają naprawdę duży zapas paliwa, które można spalić, gdy odstawi się produkty i posiłki wysokowęglowodanowe i zacznie się jeść więcej tłuszczu.

Krótko mówiąc jeśli chcesz spalać tłuszcz to musisz jeść tłuszcz i zapomnieć o cukrze!

reklama

 

Zapomnij o węglowodanach i daniach gotowych!

Dieta ketogeniczna, podobnie jak większość innych diet, zachęca do tego, aby zrezygnować z dań gotowych i przetworzonych. Warto więc zapomnieć o daniach w słoiku, daniach gotowych, zupach i daniach w proszku. Zdrowa dieta powinna opierać się na świeżych produktach!

Węglowodany występują w większości produktów spożywczych i niestety w większości dań, które uwielbiamy. Pizza, burgery, makaron, ryż, tortille, lody, czipsy, krakersy, a nawet owoce czy soki - to bomby cukrowe, z których należy zrezygnować. Dobra wiadomość jest taka, że dieta ketogeniczna umożliwia stworzenie alternatyw dla takich posiłków i przekąsek - czasem wystarczy zamienić jeden czy dwa składniki, by otrzymać zdrową keto wersję danego posiłku, ale o tym za chwilę.

Wśród produktów, z których należy zrezygnować chcąc stosować keto zasady odżywiania wymienić należy m.in. czekoladę, makaron, ryż, kasze, płatki śniadaniowe, dżemy, konfitury, marmoladę, miód, syrop klonowy, soki owocowe, marchew, jabłka, pomarańcze, banany, brzoskwinie, morele, pieczywo, mleko, sery topione, jogurty owocowe, wszystkie produkty typu light, cukierki, ciasta, sorbety owocowe, napoje gazowane.

 

Postaw na wysokiej jakości tłuszcze i białko!

Gdy zrezygnujesz z węglowodanów, w tym z dań gotowych, musisz dostarczyć organizmowi dużo tłuszczu i umiarkowaną ilość białka. Chodzi oczywiście o wysokiej jakości tłuszcze zwierzęce i roślinne, a więc smalec, smalec gęsi, masło, masło klarowane, oliwę z oliwek, olej z awokado, olej kokosowy, olej z orzechów makadamia. O takich tłuszczach jak olej słonecznikowy i rzepakowy czy inne oleje roślinne - zapomnij.

Podczas stosowania diety ketogenicznej możesz jeść boczek, mięso wołowe, wieprzowe, dziczyznę, tłusty drób ze skórką, tłuste ryby, owoce morza. Możesz sięgać po takie produkty jak tłuste sery żółte, jaja, mozzarella, sery pleśniowe, tłusta śmietana (do 2 łyżek dziennie), awokado, owoce o niskiej zawartości węglowodanów (maliny, borówki, truskawki, jeżyny), niskowęglowodanowe warzywa (np. cukinia, seler, pomidor, papryka, pieczarki, bakłażan, szpinak, szparagi, sałata, kiszonki, wszystkie rodzaje kapusty, rzepa, kalarepa).

Chcesz sprawdzić jakie posiłki można jeść na diecie keto? Kliknij i sprawdź: dieta ketogeniczna - przepisy i jadłospisy dla początkujących.

Na diecie ketogenicznej możesz jeść takie posiłki jak chociażby keto burger (bułkę zamieniamy na bułeczkę ketogeniczną czy liście sałaty, słodkie sosy zamieniamy na keto sosy pozbawione cukru), pizza ketogeniczna (na spodzie z kalafiora czy mozzarelli), keto frytki (z fasoli szparagowej), keto tortilla (z "plackiem" z sałaty). Znajdzie się również sposób na keto makaron czy keto ryż!

Alkohol na diecie? Tak!

Czy słyszałeś kiedykolwiek o diecie, na której można pić alkohol? Dieta ketogeniczna jest chyba jedyną dietą, która dopuszcza możliwość spożywania alkoholu, ale pod pewnymi warunkami.

Pierwszy warunek - rezygnacja z alkoholi zawierających węglowodany. Należy więc zapomnieć o likierach, wódkach smakowych, słodkim winie, piwie, kolorowych drinkach czy popijaniu alkoholu napojami gazowanymi czy sokami.

Można natomiast sięgać po alkohole niskowęglowodanowe: czystą wódkę gin, tequilę, whisky czy wino. Mocne alkohole można popijać wodą z cytryną.

Kolejny warunek - przez pierwsze tygodnie, nawet do 3 miesięcy, warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, by poprawnie przejść keto adaptację i uzyskać jak najlepsze efekty nowego sposobu odżywiania. Trzeba pamiętać, że po przejściu na dietę keto tolerancja organizmu na alkohol zmniejsza się, a więc można zdecydowanie szybciej poczuć tzw. szum w głowie!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej - zachęcamy do odwiedzenia strony KetoDietetyk.pl, na której znajdziesz bogatą bazę wiedzy, a także mnóstwo ciekawych przepisów na posiłki ketogeniczne.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Czym tak właściwie jest zeaksantyna? Jak...

Czym tak właściwie jest zeaksantyna? Jak działa na organizm i czy...

9 kw.
Mikro i makroskładniki – czym są?

Mikro i makroskładniki – czym są?

29-12-2023
Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

10-11-2023
Czy dieta może wpłynąć na ryzyko...

Czy dieta może wpłynąć na ryzyko wystąpienia zaćmy? Jakie produkty...

19-05-2023
5 powodów, dla których warto zamówić dietę...

5 powodów, dla których warto zamówić dietę pudełkową

22-04-2022
Sołtysi na diecie. Ile dostają w...

Sołtysi na diecie. Ile dostają w poszczególnych gminach?

09-02-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama