piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Co ile km wymiana rozrządu?

Artykuł zewnętrzny

Co ile km wymiana rozrządu?
 

Każdy samochód osobowy, bez względu na jego markę i cenę składa się z części, które z biegiem lat się zużywają. Warto o tym pamiętać, bo czym innym jest zużyta wycieraczka, a czym innym będzie wałek rozrządu. Awaria tego drugiego to poważny problem dla silnika.

Kupno używanego auta a wałek rozrządu

Podczas zakupu używanego samochodu kupujący zobligowany jest do dopilnowaniu wielu spraw urzędowych. Przerejestrowanie pojazdu, ubezpieczenie go i zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego to tylko kilka obowiązków, które spoczywają na nowym właścicielu. Przez brak doświadczenia i często zbyt dużo papierkowej roboty zapominamy o innych, równie istotnych obowiązkach, które związane są ze stanem pojazdu. Nie wystarczy bowiem upewnić się, że auto, które kupujemy, jest sprawne techniczne. Niektóre z elementów są bardzo ciężkie do skontrolowania i nawet najlepsza stacja diagnostyczna nie jest w stanie zapewnić nas, że newralgiczne części składowe silnika są w dobrym stanie. Najlepszym tego przykładem będzie wałek rozrządu. Jego wymiana tuż po zakupieniu dowolnego auta używanego jest zatem obowiązkiem każdego kupującego. Dlaczego? Po pierwsze jego uszkodzenie znacząco wpływa na pracę pojazdu. Mając pecha, przez brak jego wymiany można po prostu stanąć na środku skrzyżowania bez możliwości kontynuowania dalszej jazdy. Po drugie nigdy nie mamy pewności, czy poprzedni właściciel auta wystarczająco dbał o ten element silnika. Przez to, nie możemy określić dokładnie, przy jakiej liczbie kilometrów w kupionym pojeździe ów wałek rozrządu był wymieniony. Każdy więc, kto decyduje się na kupno używanego auta, musi liczyć się z tym, że tuż po sfinalizowaniu transakcji należy udać się do najbliższego mechanika w celu wymiany rozrządu.  

reklama

Co ile kilometrów należy wymieniać wałek rozrządu? 

Jeżeli wymiana wałka rozrządu jest już wykonana, nasuwa się kolejne bardzo ważne i często zadawane pytanie: co ile wymiana rozrządu? I w tym momencie pojawia się mały problem, bo nie ma dokładnej ilości kilometrów, która pasowałaby idealnie do każdego modelu auta. Pierwszym krokiem, który powinno się wykonać, jest zatem sprawdzenie książki serwisowej pojazdu. W przypadku jej braku najlepszym wyjściem będzie kontakt z producentem lub zaczerpnięcie takiej informacji z Internetu. Każdy silnik jest inny. Auta różnią się od siebie również przeznaczeniem. Pojazdy, które stworzone zostały do miejskiej jazdy, mają inne wytyczne niż te, których przeznaczeniem jest sportowa i szybka jazda. Wydaje się więc, że najlepszym sposobem na to, aby przekonać się, co ile kilometrów należy w danym modelu auta wymieniać rozrząd, jest książka serwisowa. Poleganie na ogólnych danych, dostępnych w Internecie jest bardzo niebezpieczne i - w przypadku awarii rozrządu - mogą grozić poważnymi konsekwencjami. 

Jeżeli jednak z jakichś powodów potrzebujesz liczb, aby móc się na czymś oprzeć i w ten sposób kontrolować swój rozrząd, to są dwa sposoby na to, aby w miarę skutecznie tego dokonać. Pierwszy z nich dotyczy oczywiście liczby przejechanych kilometrów. Po założeniu nowego rozrządu można przejechać około 100 000 km. Należy jednak pamiętać, że to tylko uśredniona liczba. Z całą pewnością nie można jej przekraczać. Najlepszym zatem sposobem będzie przyjęcie widełek: 60 000 – 100 000 km, w których trzeba się zmieścić i wówczas wymienić wałek rozrządu Drugim ze sposobów jest czas. Jeżeli właściciel pojazdu potrzebuje na zrobienie 60 000 km kilkunastu lat, to wówczas wymiana rozrządu musi być wykonywana co 5 lat. 

Czy warto dbać o wałek rozrządu? 

Zdecydowanie tak! Najlepszym dowodem na to jest nie tylko to, jak dużo trzeba zapłacić za ewentualne szkody wywoływane niesprawnym rozrządem. Już samo fakt, że w Internecie tak popularnym i często zadawanym pytaniem jest: co ile wymiana rozrządu? Właściciele pojazdów interesują się tym zagadnieniem, bo wiedzą, że na wałku rozrządu nie można oszczędzać. Lepiej zapłacić więcej podczas kupna auta, niż zaoszczędzić chwilowo pieniądze, aby później musieć wydać ich dwa razy więcej. 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama