wtorek 27 lipca 2021

Aureliusza, Natalii, Rudolfa

22°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Katar sienny - jak sobie z nim radzić?

Katar sienny - jak sobie z nim radzić?
 

Katar sienny pojawia się wówczas, gdy śluzówka przez kontakt z drażniącymi ją alergenami zaczyna wydzielać większe ilości śluzu. Dolegliwość ma podobne symptomy do typowego kataru przy przeziębieniu. Może utrudniać codzienne funkcjonowanie i przeszkadzać w nocnym wypoczynku. Jak leczyć katar sienny? Jakie środki pomogą w łagodzeniu dolegliwości?

Leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy

Podstawowe leki na katar sienny mają właściwości antyhistaminowe. Blokują receptor histaminowy i ograniczają rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Redukują objawy alergii takie jak katar, kichanie, swędzenie czy łzawienie oczu. Działają szybko i nie powodują senności. Oznacza to, że po ich przyjęciu można normalnie funkcjonować i prowadzić pojazdy.

reklama

W leczeniu kataru siennego sprawdzają się również glikokortykosteroidy (kortykosteroidy) działające przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Zwykle mają one postać aerozoli do nosa. Krople do nosa na alergię, które można kupić bez recepty, pomagają nie tylko oczyścić i nawilżyć śluzówkę, ale też ograniczają obrzęk, blokują wydzielanie histaminy i zmniejszają wytwarzanie wydzieliny. Preparaty sprawdzają się też w łagodzeniu świądu i uczucia zatkanego nosa.

Leki obkurczające naczynia krwionośne

Na katar sienny można zastosować również dostępne bez recepty spraye donosowe z ksylometazoliną, oksymetazloliną albo pseudoefedryną. Choć tego typu leki nie leczą alergii, pomagają udrożnić zatkany nos i szybko przywracają komfort swobodnego oddychania. Obkurczają naczynia krwionośne śluzówki i redukują jej obrzęk. Pozwalają też ograniczyć ilość wytwarzanej wydzieliny. Należy pamiętać, by nie przyjmować omawianych leków dłużej niż 5 dni ani w dawkach większych niż zalecane. W innym wypadku może dojść do polekowego nieżytu nosa. Wiąże się on z uszkodzeniem śluzówki i uzależnieniem od kropli. Przy każdej próbie odstawienia leków nawraca uczucie zatkanego nosa i obrzęk.

Odczulanie

Jeżeli przyczyna kataru siennego jest dobrze znana, np. wywołują go pyłki określonych gatunków drzew czy traw, alergolog może przeprowadzić odczulanie, tzw. immunoterapię. W ramach kuracji organizm, a konkretnie układ immunologiczny, zostaje powoli przyzwyczajony do alergenów. Regularnie wykonywane są zastrzyki z alergenem. Drażniące układ odpornościowy substancje bywają też podawane podjęzykowo. Terapia może trwać nawet 5 lat, ale jej skuteczność potwierdzają badania naukowe. Dzięki odczulaniu udaje się zredukować objawy kataru siennego. Oznacza to również, że nie trzeba już przyjmować wcześniej stosowanych leków.

reklama

Aromaterapia

Domowym sposobem na łagodzenie kataru siennego jest aromaterapia. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są olejki eteryczne sprzyjające oczyszczeniu i nawilżeniu błony śluzowej nosa. Aby przystąpić do inhalacji, przygotowuje się dużą miskę lub garnek, olejek albo suszone zioła (np. rumianek), ręcznik i wrzątek. Składniki mieszanki umieszcza się w naczyniu i po około 3 minutach nachyla nad nim, nakrywając głowę ręcznikiem. Podczas inhalacji trzeba wykonywać swobodne wdechy przez nos i wydychać powietrze ustami. W ten sposób oczyszcza się i nawilża śluzówkę. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu będzie jednak cera naczynkowa albo słabe naczynka błony śluzowej nosa.

Objawy kataru siennego bywają męczące – produkowana w dużych ilościach wydzielina zatyka nos i utrudnia oddychanie, a wszystkiemu towarzyszy kichanie, swędzenie skóry i obrzęk śluzówki. Aby uporać się z dolegliwością, najlepiej stosować ogólnodostępne leki na alergię. Ponadto można wesprzeć się domowymi sposobami takimi jak aromaterapia. W zwalczaniu kataru siennego szczególnie skuteczne jest odczulanie. Warto skonsultować się z alergologiem, który wykona odpowiednie testy i zaplanuje immunoterapię.

Podobne artykuły

Higiena snu, czyli jak sprawić, aby twój sen...

Higiena snu, czyli jak sprawić, aby twój sen był...

25 czerw.
Dlaczego się pocimy?

Dlaczego się pocimy?

4 czerw.
Materace w Poznaniu - jaki materac 140x200...

Materace w Poznaniu - jaki materac 140x200 najlepiej...

18 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama