poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Jak wybielić firanki z woalu?

Jak wybielić firanki z woalu?
 

Pomysłowe i efektowne wnętrze tworzą nie tylko starannie dobrane dodatki, ale również – przemyślane dekoracje okien. Te ostatnie bywają kłopotliwe nie tylko w pielęgnacji, ale także w przechowywaniu. Wystarczy niewielki błąd, by materiał pożółkł i stał się nieestetyczny. Nie wiesz, jak wybielić firanki z woalu? Czytaj dalej i znajdź rozwiązania, które Ci odpowiadają!

Dlaczego firanki żółkną?

reklama

Najczęściej dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niewłaściwy sposób przechowywania. Dekoracje nie tylko nie powinny być narażone na wilgoć, ale także, kiedy nie są użytkowane, powinny znaleźć się poza zasięgiem działania promieni słonecznych. Najlepiej, jeśli je złożysz i odpowiednio zabezpieczysz (na przykład zawiniesz w niebieski papier), a następnie – przechowasz w suchym miejscu – w szafie albo komodzie. 

Drugim powodem jest niewłaściwa pielęgnacja. Okazuje się, że zwykłe pranie nie wystarczy, by zachować doskonałą biel firanek, zwłaszcza jeśli te już pożółkły albo poszarzały. Nie wiesz, jak przywrócić im pierwotny wygląd? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza że niektóre stosowały już nasze babcie! 

Pożółkłe albo zszarzałe – takie firanki to nie tylko problem estetyczny

reklama

To prawda. Tkanina, która pożółkła lub zszarzała nie tylko wygląda nieestetycznie, nawet pomimo efektownych zasłon, ale przede wszystkim – wyraźnie ogranicza dostęp światła dziennego do wnętrza i zmienia jego rozkład w pomieszczeniu. To wszystko sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Wnętrze zaś traci swój urok. Co możesz zrobić, by temu zapobiec? Już teraz sprawdź, jak wybielić firanki z woalu lub innego materiału! 

Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki

Niezależnie od tego, czy chcesz wybielić firanki z woalu, czy zasłony do salonu, domowe sposoby nie tylko okażą się skuteczne, ale także – bezpieczne. Co więcej, są łatwe w przygotowaniu, pozwalają pozbyć się uciążliwych zabrudzeń i nie osłabiają struktury tkaniny. 

Sprawdzonym sposobem jest moczenie firan z woalu i innych materiałów w domowych roztworach:

- soli (250 g na 10 litrów wody);

- sody oczyszczonej (500 g na 10 litrów wody);

- proszku do pieczenia (2 opakowania na 10 litrów wody);

- octu (w proporcji 1:2, czyli jedna miarka octu na dwie miarki wody).

Tak przygotowaną tkaninę należy dokładnie wypłukać, a następnie – uprać w tradycyjny sposób. 

Proces wybielania firanek warto wspomóc, stosując tak zwane płukanki wybielające. Zwłaszcza że taki zabieg pielęgnacyjny jest naprawdę prosty! Do ostatniego płukania należy dodać (poza delikatnym płynem), łyżkę proszku do pieczenia, sody lub octu. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o wybielaniu firan z woalu?

Firany z woalu są lekkie, lejące i delikatnie mleczne. Doskonale komponują się z zasłonami w żywych, energetyzujących kolorach, pasują również do tych ciemnych i zdecydowanych. Z pastelami zaś tworzą delikatne duety. Zszarzałe lub pożółkłe tracą właściwy sobie urok i skutecznie psują aranżację wnętrza. Co jeszcze musisz wiedzieć, by efektywnie je wybielić?

- Jeśli tkanina charakteryzuje się mocnym i zbitym skrętem, pierz ją ręcznie, lekko ugniatając; 

- jeśli zdecydowałeś się na pranie w pralce automatycznej, pamiętaj, by wybrać program delikatny i temperaturę maksymalną 40 stopni. Zrezygnuj z wirowania lub ustaw najmniejszą częstotliwość obrotów;

- do prania w pralce chcesz dodać specjalny środek piorący do firan z woalu i innych materiałów? Pamiętaj, by umieścić go w dedykowanym woreczku – najlepiej uszytym z naturalnego materiału. 

Podobne artykuły

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama