poniedziałek 29 listopada 2021

Błażeja, Margerity, Saturnina

0°C słabe opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Wagi hakowe - jak przebiega kalibracja i gdzie kupić najlepsze?

Wagi hakowe - jak przebiega kalibracja i gdzie kupić najlepsze?
 

Legalizowane wagi hakowe są używane w niemal każdej gałęzi przemysłu i choć nie widzimy ich codziennie, to pomagają one w odmierzaniu praktycznie każdego większego (przemysłowego) ładunku. Ich zakup może wiązać się ze sporą inwestycją, a to ze względu na szereg kryteriów, które taki sprzęt musi spełniać. Czym więc charakteryzuje się rynek wag hakowych?

Najbardziej podstawowym elementem wyróżniającym najlepsze wagi hakowe spośród innych będzie ich maksymalny zakres pomiarowy. W zależności od konkretnego biznesu, a więc także i konkretnych zastosowań wag, przydać może się waga hakowa  2t, 3t lub inne. Osoba odpowiedzialna za sprzęt powinna w każdym razie doskonale wiedzieć, jaką wagę powinna posiadać firma, by nie pojawiały się żadne kłopoty w trakcie pracy z ładunkami.

reklama

Legalizacja wag hakowych

Polskie i unijne prawo są bezlitosne w przypadku wykorzystania w przemyśle wag, które nie posiadałyby legalizacji. Za samo posiadanie takowej (i gotowej do bycia użytą) na stanie, grozi odpowiedzialność finansowa. Zgodnie z Art. 26. ustawy Prawo o miarach osoba posiadająca taką wagę może liczyć się z wizją aresztu, ograniczenia wolności lub właśnie wspomnianą grzywną. Wynosić może ona nawet do 10 000 złotych, więc nie są to sumy, z którymi warto igrać.

Legalizację wagi hakowej można łatwo sprawdzić, przyglądając się naklejce. Oprócz szczegółowej specyfikacji modelu (oznaczającej na przykład czy to waga hakowa 3t, czy inna), powinny znaleźć się tam symbole zgodności z normami Unii Europejskiej (w postaci symbolu CE), do tego rok produkcji wagi hakowej, numer jednostki notyfikowanej i znak metrologiczny. W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia naklejki (a nie tylko całkowitego jej zerwania) uznaje się, że legalizacja wygasa i terminy widoczne w dokumentacji przestają obowiązywać. Wówczas wagę hakową należy zgłosić do ponownej legalizacji.

reklama

Jak działają wagi hakowe?

Najważniejszym elementem wagi hakowej, jak wskazywać powinna nazwa, jest jej hak. Jest on wytarowany i to on służy do zaczepiania wiszącego towaru. Na podstawie siły, z jaką ważony przedmiot „ciągnie” zawieszony hak w dół, obliczana jest waga danego przedmiotu. Podobny mechanizm zobaczyć można w popularnych kieszonkowych wagach do bagażu lotniczego. Najważniejsze jest jednak to, że taki miniaturowy sprzęt służy do mierzenia wagi towarów ważących zazwyczaj poniżej 50 kilogramów (w zależności od modelu może być to jeszcze mniej), a w przemyśle mówimy już o tonach.

Żeby kupić najlepsze wagi hakowe, które będą idealne do trudnych zadań, konieczne będzie skorzystanie z najrzetelniejszych sklepów dostępnych na polskim rynku. Jednym z jakościowych wyborów może być witryna moga.pl, która oferuje szeroki wybór wag hakowych (i nie tylko) z podziałem na szczegółowe kategorie. Odpowiedni sprzęt to nie tylko dokładniejsze odczyty, ale także bezpieczeństwo pracowników. Zadbać można o nie, stosując narzędzia miernicze z odpowiednich materiałów i o odpowiedniej wytrzymałości. Uratuje to też firmę przed koniecznością regularnego kupowania nowych wag.

Podobne artykuły

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie... to tylko...

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie... to tylko...

27 list.
Kłopoty z komunikacją, czyli czy nasz powiat...

Kłopoty z komunikacją, czyli czy nasz powiat jest...

27 list.
E-paragon już niebawem w kasach  on-line

E-paragon już niebawem w kasach on-line

27 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama