niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

24°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

5 wskazówek pomocnych przy malowaniu wnętrz

5 wskazówek pomocnych przy malowaniu wnętrz
 

Malowanie wnętrza nie musi być pracą trudną i skomplikowaną pod warunkiem, że dobrze całą pracę obmyślimy i zorganizujemy. Oczywiście pierwszym krokiem jest zaplanowanie zakresu prac i określenie czy malujemy wyłącznie ściany, czy też i sufit wymaga odświeżenia, a może do planu remontu włączyć też pozostałe elementy wyposażenie wnętrza takie jak okna (framugi okienne, parapety), drzwi i ewentualne elementy mebli wbudowanych. Od zakresu prac zależeć będą przygotowania i rodzaj farb jakie należy kupić. W każdym razie, niezależnie od rodzaju wykorzystywanych farb, każdą z powierzchni trzeba zwymiarować, aby określić wielkość, którą zamierzamy pokryć farbą i tym samym zakupić odpowiednią ilość farby.

Narzędzia

Przed przystąpieniem do pracy, tak jak zostało wspomniane, określamy ile jakiej farby będziemy potrzebować mierząc powierzchnię jaką zamierzamy pomalować. Każdy z producentów opisuje na opakowaniu jak wydajny jest jego produkt i dzięki temu, mając wiedzę o tym ile metrów kwadratowych chcemy daną farbą pokryć, bez problemu będziemy w stanie zakupić właściwą jej ilość. Kolejnym ważnym elementem przed przystąpieniem do prac jest zaopatrzenie się w potrzebne narzędzia. Obecnie pędzle wykorzystuje się właściwie już tylko do trudno dostępnych powierzchni, na przykład malowania żeberek kaloryferów, więc jeśli nie masz w planie ich malować to skup się na zaopatrzeniu się w wałek malarski duży i mały, jeśli do pomalowania masz dużą powierzchnię ściany to warto spojrzeć na pistolety do malowania ścian i wybrać najbardziej poręczny model. Ponadto przydadzą się wałek z klapką do malowania naroży i przedłużacz do wałka, a także kuweta malarska, mieszadło do farby, szpachelka, szczotka i nóż oraz papier ścierny z uchwytem. Do zabezpieczenia miejsca prowadzonych prac potrzebna będzie ponadto folia i taśma malarska.

reklama

Zabezpieczenie

Malując ściany i sufit należy dokładnie zabezpieczyć inne elementy wyposażenia przed zabrudzeniem. Mowa tu o oknach, grzejnikach, podłogach i innych stałych elementach pomieszczenia. Należy je zabezpieczyć folią malarską mocując ją taśmą. Natomiast takie elementy jak gniazda elektryczne, oprawy czy kontakty lepiej przed malowaniem zdemontować.

Przygotowanie powierzchni ścian

Zanim przystąpisz do malowania ściany należy starannie się do tego przygotować. Najpierw wszelkie ubytki należy zaszpachlować gładzią gipsową z użyciem szpachelki. Po całkowitym wyschnięciu szpachli miejsca wypełnienia trzeba przeszlifować papierem ściernym do uzyskania całkowitej gładkości i powierzchni równej z pozostałą powierzchnią ściany. Kolejno trzeba zebrać, za pomocą szczotki, powstały pył po szlifowaniu, bo pozostawiony na powierzchni ściany utrudni rozprowadzenie po niej farby. Ściany, które nie były dawno malowane należy poddać również odtłuszczeniu, aby farba trzymała się ściany i nie odchodziła od niej w krótkim czasie po wykonaniu remontu. Najlepszym środkiem do odtłuszczenia ściany jest mydło malarskie, dostępne w każdym markecie i sklepie z produktami malarskimi. Po zastosowaniu mydła malarskiego przyczepność farby do podłoża wzrasta kilkukrotnie, a jest ono dostępne w postaci gęstej piany, którą rozpuszcza się w ciepłej wodzie, a następnie rozprowadza pędzlem lub wałkiem na ścianie. Kolejno należy je zmyć zwilżoną ściereczką, aby zebrać zabrudzenia. Czynność najlepiej jest wykonać dwukrotnie, wówczas uzyska się maksymalny efekt przyczepności farby do ściany. Jednak farbę można nakładać nie wcześniej niż kolejnego dnia od procesu jej odtłuszczania, bo ściana musi być całkowicie sucha. Proces odtłuszczania jest najbardziej istotny w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, czyli w pomieszczeniach, gdzie ściany są szczególnie narażone na to, że osadzają się na nich różne substancje, ale zaleca się odtłuszczanie wykonać w każdym pomieszczeniu przed malowaniem, zwłaszcza jeśli użytkownikami pokoju są dzieci.

Wytyczenie zakresu malowania

Jeśli przygotowujemy się do malowania sufitu, taśmą malarską wytyczamy wokół pokoju na jaki zakres biały kolor sufitu ma zachodzić na ściany. Zwykle nie jest to więcej niż 2 cm. Zatem wyklejamy taśmę wzdłuż ścian odmierzając równy pasek od górnego narożnika. W przypadku, gdy sufit już jest pomalowany – taśmę malarską umieszczamy z przeciwnej strony – tak aby stanowiła granicę dla kolorowej farby ściany. Ważną sprawą jest, aby taśmę kleić na suchą powierzchnię ściany i odkleić zaraz po wykonaniu malowania – dzięki temu odejdzie ona bez naruszenia warstwy świeżo położonej farby. Gdy zrobisz to po wyschnięciu farby – mogą pojawić się z tym problemy.

reklama

Gruntowanie

Zanim przystąpimy do procesu malowania warto ściany zagruntować. Wiele osób poddaje w wątpliwość celowość gruntowania. Gruntowanie to stosunkowo nowa metoda, wcześniej mało znana, ale jak można zauważyć pozwala na uzyskanie jednolitego kolorytu niezależnie od rodzaju podłoża. No właśnie – podłoża. Nawet ściany naszego mieszkania, w którym mieszkamy od 20 lat nie mają jednolitego podłoża. Chociażby wcześniej wskazane drobne naprawy wykonywane gładzią tynkową mają inną chłonność od wcześniejszych tynków, a być może zmienialiśmy wcześniej instalację elektryczną, lub chociażby prowadziliśmy jeden przewód antenowy… To właśnie powoduje, że ściana ma różną chłonność farby i w efekcie, po wyschnięciu powstaje nieco inny jej odcień. Gruntowanie ma temu zaradzić. Specjalnie przygotowane substancje gruntujące sprawiają, że pomalowana ściana nim nawet jednokrotnie (niektórymi preparatami należy gruntować kilkukrotnie) sprawia, że chłonność jej powierzchni zostaje wyrównana. Ponadto po takim zabiegu farba również lepiej się rozprowadza i dobrze trzyma powierzchni. Co więcej, po zastosowaniu gruntu zużycie farby jest mniejsze niż w przypadku jego braku. Zatem koszt zakupu gruntu równoważy fakt mniejszego zużycia farby do malowania powierzchni.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Top pomysły na aranżację nowoczesnego tarasu

Top pomysły na aranżację nowoczesnego tarasu

20 czerw.
Przegląd betonowych płyt tarasowych ? sprawdź,...

Przegląd betonowych płyt tarasowych ? sprawdź, gdzie...

14 mrz.
W Siedliskach i Grąbkowie mają drogę jak ser...

W Siedliskach i Grąbkowie mają drogę jak ser...

4 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama