czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Formalności po porodzie - szczepienia, wizyty patronażowe, bilanse

Formalności po porodzie - szczepienia, wizyty patronażowe, bilanse
 

Początek rodzicielstwa przynosi wiele wyzwań - emocjonalnych, zdrowotnych, organizacyjnych. Młodych rodziców przytłacza liczba spraw do załatwienia po porodzie – od procedur urzędowych, przez szybki zakup tego, co nagle okazuje się niezbędne, po pilnowanie kalendarza szczepień. Jak nie zwariować w tym chaosie i zadbać o zdrowie malucha?

Jeśli masz wizję bezstresowego powrotu do domu po porodzie, spokojnego poznawania malucha i wypracowywania nowej rutyny w bliskości – pamiętaj, by wcześniej zadbać o listę rzeczy do zrobienia po narodzinach dziecka. Zgłoszenie urodzenia do odpowiedniego urzędu, poinformowanie pracodawcy, zgłoszenie nowego członka rodziny do ubezpieczenia, wizyty patronażowe, szczepienia w terminie… Lista będzie długa, ale przy dobrej organizacji o niczym nie zapomnisz. Tym, co z pewnością nie umyka rodzicielskiej trosce jest zadbanie o kwestie zdrowotne. Zobacz, o jakie formalności związane z ochroną zdrowia dziecka musisz zadbać po porodzie.

reklama

Zapisz dziecko do przychodni

Nazwę i adres przychodni, pod której opieką będzie dziecko, należy znać już na porodówce – szpital będzie bowiem wysyłał odpowiednie dokumenty do wybranej przez Ciebie placówki. Po porodzie udaj się lub zadzwoń do tej przychodni lekarskiej, aby personel zapisał do niej Twoje dziecko i przygotował dla niego kartę.

Przyjmij położną środowiskową

Zapisując dziecko do przychodni, wybierasz dla niego pediatrę. Ponadto przysługuje Wam opieka położnej środowiskowej – z jej opieki można korzystać bezpłatnie już w ciąży. Po porodzie odbywają się natomiast wizyty patronażowe – położna odwiedzi Was w domu, odpowie na pytania, będzie monitorowała przyrosty wagi dziecka, rozwieje wątpliwości. Jej zadaniem jest otoczenie opieką zarówno noworodka, jak i kobiety w połogu. Warto skorzystać z jej wiedzy i doświadczenia.

Zapoznaj się z kalendarzem szczepień

Z kalendarzem szczepień prawdopodobnie zapozna Cię położna na jednej z wizyt patronażowych. Terminy wszystkich – obowiązkowych i zalecanych – szczepień znajdziesz również tu: https://www.mamazone.pl/kalkulatory/kalendarz-szczepien/. Położna i pediatra mogą pomóc Ci w rozwianiu wszelkich wątpliwości związanych ze szczepieniami oraz w podjęciu decyzji o schemacie szczepień. Możecie bowiem korzystać ze szczepień darmowych lub skojarzonych (5 w 1 lub 6 w 1). Dodatkowo macie możliwość dokupienia szczepień zalecanych, które nie są obowiązkowe.

Pilnuj terminów szczepień i bilansów

Zarówno szczepienia, jak i obowiązkowe bilanse powinny odbywać się w wyznaczonych terminach. Nie pomijaj ich, a w razie konieczności przełożenia wizyty – koniecznie uprzedź o tym przychodnię. Bilanse zdrowia to profilaktyczne badania wraz z ważeniem i mierzeniem dziecka. Wyniki pomiarów oznacza się na siatkach centylowych, które pomagają określić, czy przyrosty są prawidłowe.

reklama

Pamiętaj również, by w pierwszych dniach po porodzie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego pracodawcy lub w urzędzie pracy, a także dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją malucha, nadaniem mu numeru PESEL czy złożeniem wniosku o świadczenie 500+. I cieszcie się zdrowiem, spokojem i bliskością!

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Rehabilitacja po udarze. Dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja po udarze. Dlaczego jest tak ważna?

14 wrz.
Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i...

Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i śmierdzą?

29 lip.
Ćwiczenia na barki - jaki zestaw ćwiczeń warto...

Ćwiczenia na barki - jaki zestaw ćwiczeń warto...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama