poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii estetycznej?

Jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii estetycznej?
 

Dla większości z nas estetyka zębów jest równie ważna, jak i ich zdrowie. Wszelkie nierówności, przebarwienia, stare wypełnienia, czy braki w uzębieniu zaburzają atrakcyjny wygląd całej twarzy i wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Chcesz mieć zachwycający uśmiech? Sprawdź, jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna!

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna? 

Zęby powinny być nie tylko funkcjonalne. Ich kształt i wygląd wpływają na prezencję całej twarzy. Osoby z kompletnymi, jasnymi zębami chętniej się uśmiechają i akceptują własny wygląd. Stomatologia estetyczna zajmuje się właśnie wizualnymi aspektami uśmiechu. 

reklama

Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa fizycznej atrakcyjności Pacjenta. Efekt taki osiąga się poprzez przywrócenie zadowalającego stanu uzębienia, zmianę jego wyglądu, a także zabiegi zapobiegawcze, które pozwolą na zachowanie pięknego uśmiechu na dłużej. 

Stomatolog po zbadaniu uzębienia decyduje, jakie zabiegi pozwolą na poprawę ich wyglądu. W zależności od potrzeb konieczne są więc zabiegi z różnych dziedzin, takich jak stomatologia zachowawcza, protetyczna, periodontologiczna lub ortodontyczna. 

Komu polecane są zabiegi stomatologii estetycznej? 

Z zabiegów stomatologii estetycznej warto skorzystać w przypadku niezadowolenia z wyglądu swoich zębów. Za pomocą współczesnej stomatologii możliwe jest osiągnięcie imponujących efektów. Wskazaniami do wizyty w gabinecie stomatologii estetycznej są m.in.:

  • przebarwienia;

  • kamień nazębny;

  • uszkodzenia mechaniczne zębów (pęknięcia, złamania);

  • zniszczenie korony zębowej;

  • zęby krzywe, nieprawidłowo ustawione;

  • stare, nieestetyczne wypełnienia;

  • braki w uzębieniu;

  • diastema (przerwa między jedynkami) i stema (przerwa między zębami).

Popularne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Jednym z zabiegów często wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej jest piaskowanie. Higienizacja zębów ma ogromne znaczenia zarówno dla zdrowia, jak i estetyki uśmiechu. Zabieg taki polega na oddziaływaniu na powierzchnię zębów drobinkami piasku dentystycznego uwalnianego pod ciśnieniem. Efektem jest intensywne usuwanie kamienia nazębnego, a także nieestetycznych przebarwień. W wielu przypadkach zabieg taki pozwala na znaczne rozjaśnienie uśmiechu. 

Kolejną, coraz chętniej wybieraną metodą poprawy wyglądu zębów jest ich wybielanie. W zależności od indywidualnych potrzeb zabieg taki przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym lub metodą nakładkową w domu. W pierwszym przypadku efekt rozjaśnienia zębów nawet o 5–8 odcieni można osiągnąć już w trakcie jednorazowego zabiegu. Wybielanie można przeprowadzić za pomocą lampy LED lub urządzenia laserowego.   

Bardzo częstym problemem są też stare, przebarwione wypełnienia. Stomatologia estetyczna zajmuje się ich wymianą oraz uzupełnianiem ubytków za pomocą nowoczesnych materiałów kompozytowych lub nakładów zębowych. Do zabiegów z zakresu tej dziedziny należy również m.in. wypełnianie diastemy i stemy.

Protetyka estetyczna – licówki, korony implanty 

Wybielanie zębów i uzupełnianie ubytków nie zawsze dają zadowalające efekty. Na zdrowych zębach, które nie są akceptowane przez Pacjenta ze względu na kolor, czy kształt możliwe jest zastosowanie licówek. To doskonały sposób, który pozwala na rekonstrukcję ewentualnych ukruszeń, a nawet na całkowitą zmianę kształtu zęba. Licówki są bardzo cienkimi nakładkami, które osadza się na widocznej powierzchni zęba, głównie na jego części wargowej. 

Metodą, która pozwala na rekonstrukcję zniszczonych zębów lub zmianę ich kształtu są również korony protetyczne. W tym przypadku nakładki zakłada się na wcześniej wyleczone i oszlifowane zęby. Korony pozwalają na odtworzenie funkcji zęba nawet przy całkowitej utracie jego naturalnej korony. Umożliwiają to wkłady koronowo-korzeniowe, odbudowy z włókna szklanego lub wcześniej wykonane implanty. 

Coraz częściej w celu uzupełnienia braków zębowych i poprawy estetyki uśmiechu korzysta się z zabiegów z zakresu implantologii. Jest to doskonała, estetyczna i funkcjonalna alternatywa dla ruchomych protez zębowych. Implantologia pozwala na uzupełnienie pojedynczych zębów lub rekonstrukcję nawet całkowitego braku uzębienia.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak stworzyć CV wybitnej kosmetyczki

Jak stworzyć CV wybitnej kosmetyczki

14 list.
Jak szybko i skutecznie wyrównać asymetrię ust?

Jak szybko i skutecznie wyrównać asymetrię ust?

31 paźd.
Co powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej...

Co powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety?

5 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama