Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jak zadbać o irygator? Sposoby na czyszczenie urządzenia

Jak zadbać o irygator? Sposoby na czyszczenie urządzenia
 

Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy do tego, aby skutecznie oczyścić jamę ustną z płytki nazębnej, osadów, bakterii i resztek pokarmowych. Włókna szczoteczek zazwyczaj nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych. Idealnym urządzeniem do tego jest za to irygator do zębów, będący doskonałą alternatywą dla nici dentystycznych lub wykałaczek. Wspomniane urządzenie wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak więc zadbać o irygator? Poniżej przedstawiamy sposoby na jego oczyszczenie.

Irygator do zębów to urządzenie służące do oczyszczania jamy ustnej, w tym znajdujących się w niej trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe, do których nie docierają włókna zwykłej szczoteczki do zębów. Urządzenie działa niczym myjka ciśnieniowa, generując strumień wody o określonym ciśnieniu, który następnie rozbija płytkę nazębną, osady i bakterie zalegające w ciasnych obszarach. Niegdyś irygatory znajdowały się tylko i wyłącznie w gabinetach stomatologicznych, lecz dziś możemy spotkać je także w wielu domach. Przyrządy tego typu nie tylko skutecznie oczyszczają wspomniane przestrzenie, w których gromadzące się złogi mogą wywoływać próchnicę, ale również poprawiają ukrwienie i ogólny stan dziąseł poprzez ich wodny masaż.

reklama

Irygatory wyposażone są zazwyczaj w szeroki zakres ciśnienia do wyboru, tak aby każdy mógł wybrać wartość odpowiednią dla siebie, a także wymienne dysze czyszczące dostępne w zestawie. Możemy wyróżnić dwa typy irygatorów: stacjonarne z większym zbiornikiem na wodę i stałym podłączeniem do prądu oraz mobilne – inaczej bezprzewodowe, idealne do zabrania w podróż. Informacje na temat najpopularniejszych modeli irygatorów i ich działania znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-irygatorow/

Dlaczego warto czyścić irygator?

Regularne czyszczenie irygatora jest bardzo ważne, gdyż z czasem na jego zbiorniku odkładają się bakterie, osady i kamień nazębny, które atakują również wężyk oraz wewnętrzne elementy urządzenia. Irygator, który nie jest czyszczony regularnie, staje się mniej wydajny i mniej skuteczny w swoim działaniu. Generowany przez niego strumień słabnie, a przepływowi wody zaczynają towarzyszyć przerwy. Irygator może także w końcu przestać działać. Jak często należy czyścić wspomniane urządzenie? Eksperci doradzają, aby robić to raz na dwa lub trzy miesiące, a jeśli do irygacji używamy tzw. wody twardej, czyli z większą zawartością kamienia, czyszczenie powinno odbywać się jeszcze częściej.

Jak czyścić irygator do zębów?

Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie irygatora do zębów. Pierwszy z nich można wypróbować w domowych warunkach, a polega na użyciu octu lub kwasku cytrynowego w połączeniu z wodą. Przed tym warto jednak zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia i sprawdzić, czy jego producent dopuszcza zastosowanie octu. Po wszystkim należy wlać czystą wodę do zbiornika i wypompować ją przez pracujący irygator. Drugim sposobem jest użycie specjalistycznego środka, np. Redeseptu, który bardzo skutecznie oczyści irygator z kamienia i osadów.

Czyszczenie irygatora krok po kroku powinno przebiegać następująco:

reklama
  1. Na początku napełnij zbiornik ciepłą lub letnią wodą i wsyp do niego miarkę preparatu czyszczącego. Proszek powinien dokładnie rozpuścić się w wodzie.

  2. Włącz irygator na chwilę, aby mieszanka przepłynęła przez wężyk i pompę.

  3. Jeśli roztwór zacznie przepływać przez końcówkę, wyłącz urządzenie i odstaw je na pół godziny, aby preparat czyszczący w pełni wykazał swoje właściwości.

  4. Po upływie wspomnianego czasu wylej zawartość zbiornika i napełnij go czystą wodą.

  5. Uruchom irygator ponownie i poczekaj, aż zbiornik się opróżni. Następnie powtórz tę czynność. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie zostało wyczyszczone dokładnie.

Aby zapobiegać tworzeniu się kamienia w zbiorniku wodnym oraz w wężyku i pompie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • wylewać wodę po każdym użyciu

  • osuszać urządzenie i dbać o czystość zbiornika

  • w miarę możliwości stosować wodę przefiltrowaną.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Burmistrzu, kto usunie piasek i chwasty?

Burmistrzu, kto usunie piasek i chwasty?

04-08-2014
Nowa jakość i szanse w ZSR CKP

Nowa jakość i szanse w ZSR CKP

14-03-2012
Sołecka Nike trafiła do Krzykos

Sołecka Nike trafiła do Krzykos

13-03-2012

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama