niedziela 01 sierpnia 2021

Jarosława, Justyny, Nadziei

17°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Sołecka Nike trafiła do Krzykos

Sołecka Nike trafiła do Krzykos
 

Sołectwo Krzykosy gm. Kłodawa wygrało tegoroczny konkurs ,,Fundusz Sołecki - najlepsza inicjatywa 2011r." organizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i Przegląd Koniński. Uroczystość odbyła się dziś w konińskim ratuszu.

Sołectwo Krzykosy wyremontowało świetlicę, a w tym roku planuje wybudować eko-muzeum, plac zabaw i boisko do koszykówki.Drugie miejsce zajęła Wygoda gm. Ślesin (rekreacyjny pomost), trzecie – Kramsk (młodzieżowa strefa integracji), czwarte - Dziadowice-Folwark (remont świetlicy), a piąte - Licheń Stary (monitoring wsi). Natomiast tytuł liderki przypadł Renacie Kubackiej z Mniszek gm. Skulsk. Wręczono również 4 dyplomy wyróżnienia dla sołectw : Mniszki gm. Skulsk, Goranin gm. Ślesin, Pomarzany Fabryczne gm. Kłodawa, Zawadka gm. Olszówka.

reklama

Przypomnijmy, że celem konkursu jest: promowanie najlepszych i najciekawszych projektów zrealizowanych w sołectwach w ramach funduszu sołeckiego, promowanie najbardziej aktywnych sołtysów i innych liderów wiejskich, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej, a także informowanie o możliwościach, jakie stworzyło uchwalenie ustawy o funduszu sołeckim oraz aktywizacja społeczności wiejskiej.

Podczas uroczystości, która odbyła się w miejskim ratuszu Ireneusz Niewiarowski omówił ideę Funduszu Sołeckiego. Powiedział, że do tej pory 54 procent polskich gmin uchwaliło FS.

- Można powiedzieć, że szklanka jest do połowy pełna. Zależy nam, aby była w całości. Mamy nadzieję, że konkurs wpłynie na poprawę tej liczby. Dzisiejsi zwycięzcy powinni być przekładem dla innych, zachęcać do tego typu inicjatyw, bo w funduszu sołeckim najważniejszy jest kapitał ludzki.  I to właśnie braliśmy pod uwagę oceniając poszczególne inicjatywy. Cieszę się, że  z roku na rok  wzrasta liczba sołectw, które biorą udział w konkursie. Wśród tegorocznych zwycięzców mamy sołectwa, które wyremontowały świetlice czy wybudowały pomost, ale też  zainstalowały monitoring wsi. Widać więc, że skala pomysłów jak wykorzystać Fundusz Sołecki jest duża.  – mówi Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes KSS.

reklama

Grzegorz Siwiński, dyrektor KSS poinformował, że kapituła oceniała  m.in.: zaspokojenie potrzeb mieszkańców, długofalowe działanie, pomysłowość, oszczędne gospodarowanie środkami, wkład własny sołectwa, zaangażowanie mieszkańców.

Swojego zaskoczenia wygraną nie krył Wojciech Kołacki, sołtys Krzykos. – Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. Myśleliśmy, że może jakiś dyplom dostaniemy, a tu taka niespodzianka. Bardzo przyda nam się główna wygrana. Telewizor będzie świetnie pasował do nowej świetlicy -  powiedział sołtys.

Renata Kubacka z Mniszek również była zaskoczona wyróżnieniem. - To piękny dzień. Dowiedziałam się, że mam pracę, a teraz jeszcze ta nagroda. Pracuję dla ludzi i otoczenia, bo to daje mi poczucie szczęścia. Zapominam wtedy o mojej chorobie – powiedziała najlepsza liderka.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez  Media Markt Polska Sp. z o. o., INEA S.A. „Instal-Kran,  Bank Spółdzielczy w Witkowie oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

Podobne artykuły

Druga pielgrzymka rowerowa do Lichenia

Druga pielgrzymka rowerowa do Lichenia

05-07-2017
Biegowa pielgrzymka do Lichenia

Biegowa pielgrzymka do Lichenia

03-07-2017
Licheńskie spotkanie gimnazjalistów

Licheńskie spotkanie gimnazjalistów

27-09-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama