niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Na czym polega i jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Na czym polega i jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?
 

Rezonans magnetyczny jest badaniem, dzięki któremu można uzyskać przekrojowy, wielopłaszczyznowy obraz ludzkiego ciała, również z uwzględnieniem konkretnego obszaru np. stawu kolanowego, serca, prostaty, zatok przynosowych, czy całej jamy ustnej. Zaletą całej procedury jest dokładność i precyzja, która ułatwia postawienie diagnozy i szczegółowe określenie postępowania odnośnie do danego schorzenia, zwyrodnienia, choroby. Na czym polega rezonans magnetyczny? Jak się do niego przygotować?

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Wspomniana procedura trwa — w zależności od potrzeby i obrazowanego obszaru — od dwudziestu minut do dwóch godzin. Badanie rezonansem magnetycznym to zaawansowana technologia wykorzystująca bezpieczne fale radiowe i pole magnetyczne, które umożliwiają uzyskanie bardzo precyzyjnego obrazu tkanek i poszczególnych narządów wewnętrznych.

reklama

Jak działa rezonans magnetyczny? Należy zaznaczyć, iż jest on metodą obrazową zapewniającą wysoką czułość i efektywność badania dzięki wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, które przekazywane są przez urządzenie do komputera i następnie przetwarzane. W zależności od potrzeb badanie przeprowadzanie jest z kontrastem lub bez. To środek chemiczny, dzięki któremu widoczność poszczególnych tkanek i narządów jest jeszcze lepsza, a zobrazowany wielopłaszczyznowy przekrój wyraźniejszy. Jeżeli specjalista prowadzący badanie podejmie decyzję o podaniu tych środków, pacjentowi zostanie założony wenflon w celu wykonania wlewu dożylnego. Jeżeli natomiast MRI dotyczy stawu, kontrast może zostać wstrzyknięty bezpośrednio w miejsce poddawane badaniu.

Przygotowanie do badania

Co trzeba zrobić przed rezonansem? O ewentualnym zastosowaniu kontrastu jest się informowanym z odpowiednim wyprzedzeniem, by zyskać czas na przeprowadzenie badania poziomu kreatyniny we krwi. W przypadku znieczulenia konieczne jest, by pacjent dwie godziny przed badaniem przebywał na czczo. Jeśli natomiast procedura wymaga podania kontrastu, należy już przez sześć godzin przed jej przeprowadzeniem nie spożywać żadnych posiłków.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny? Najlepiej zaopatrzyć się w swobodne, niekrępujące ubranie. Ważne, by nie zakładać butów z metalowymi sprzączkami, pasków wyposażonych w metalowe elementy, biżuterii, zegarków. Należy zostawić je poza pomieszczeniem, w którym znajduje się rezonans, a najlepiej zrezygnować z przynoszenia ich ze sobą na badanie. Na czas przeprowadzenia całej procedury pacjent proszony jest także o usunięcie spinek do włosów, aparatu słuchowego, jeżeli natomiast konieczne jest wykonanie rezonansu głowy, należy na ten czas zrezygnować z makijażu.

Czy do rezonansu magnetycznego trzeba się rozebrać? Nie jest wymagane, by pacjent zdejmował wierzchnią odzież podczas badania, jednak należy pamiętać o tym, by czuć się w ciągu tej kilkunastominutowej procedury swobodnie i wygodnie. Warto zwrócić uwagę jedynie na biustonosz, by był wykonany z materiału i nie zawierał metalowych elementów w swojej konstrukcji.

reklama

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Wykonanie badania jest bezbolesne. U niektórych pacjentów może jednak pojawiać się pewien dyskomfort i niepokój związany z przebywaniem nieruchomo w zamkniętym urządzeniu. W takiej sytuacji zazwyczaj podaje się leki uspokajające.

W pierwszej kolejności pacjent kładzie się na wysuwanym stole, a następnie po odpowiednim ułożeniu jest proszony o pozostanie nieruchomo. Stół wsuwa się do maszyny w kształcie pierścienia. Jeżeli badanie jest długotrwałe, pacjent zakłada odpowiednie słuchawki pozwalające wyeliminować doznania dźwiękowe, jakie towarzyszą całej procedurze.

Rola osoby poddawanej badaniu w tym momencie się kończy. Musi przez cały czas pozostać w bezruchu, zmieniając pozycję jedynie wtedy, gdy zostanie o to poproszona przez personel medyczny za pośrednictwem mikrofonu.

W momencie, gdy badanie jest zakończone, stół wysuwa się, a pacjent może swobodnie opuścić pomieszczenie i udać się do szatni oraz przygotować się do wyjścia. Jeżeli był zakładany wenflon, pielęgniarka zajmie się jego usunięciem.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

reklama
Podobne artykuły
Kiedy nie można wykonać badania RTG?

Kiedy nie można wykonać badania RTG?

4 st.
Sprzedawaj jak zawodowiec. Sklep z odzieżą...

Sprzedawaj jak zawodowiec. Sklep z odzieżą medyczną

16-12-2021
Rusza rejestracja na bezpłatne badania...

Rusza rejestracja na bezpłatne badania tomografem komputerowym w SP ZOZ

06-09-2021
Tomograf w turkowskim szpitalu bezpłatnie dla...

Tomograf w turkowskim szpitalu bezpłatnie dla wszystkich w ramach NFZ...

18-08-2021
Radni

Radni "PIS i Niezrzeszeni" chcą sesji w sprawie turkowskiego szpitala

05-06-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama