czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Czego nie wiesz o swoim ubezpieczeniu AC?

Czego nie wiesz o swoim ubezpieczeniu AC? - materiał partnera
materiał partnera 

W przeciwieństwie do polisy OC, ubezpieczenie AC czy assistance to produkty dobrowolne, które wybieramy, aby jeszcze lepiej ochronić auta. Poznaj najważniejsze cechy autocasco, co obejmuje ta polisa, a także, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Według badania Ernst&Young „Jak Polacy kupują ubezpieczenia?” z 2020 roku jednym z trzech głównych czynników, decydujących o wyborze ubezpieczenia jest jego cena. O ile w przypadku obowiązkowej polisy OC jest to uzasadnione, tak w przypadku ubezpieczenia AC warto wziąć pod uwagę inne czynniki. Sprawdź, czego nie wiesz o polisie autocasco.

reklama

Czym jest ubezpieczenie AC?

Zacznijmy od rozróżnienia zakresu polisy OC od ubezpieczenia AC. Najprościej można zdefiniować ubezpieczenie AC jako dopełnienie ochrony, która wynika z umowy na OC. Zauważmy, że w przypadku OC ubezpieczamy się od odpowiedzialności cywilnej w sytuacji, kiedy dojdzie do szkody z naszej winy. 

Ubezpieczenia OC ma za zadanie chronić Cię przed skutkami zdarzeń, których jesteś sprawcą. Zapewnia wypłatę odszkodowania jedynie na rzecz poszkodowanych. Co jednak w przypadku zdarzeń losowych? Czy możemy się chronić w takiej sytuacji? Tutaj wkracza zakres ubezpieczenia AC, które działa np. w sytuacji, kiedy dojdzie do uszkodzenia Twojego auta w kolizji z Twojej winy, szkody powstałej w wyniku warunków atmosferycznych (grad, ulewa itd.) czy kolizji z udziałem zwierząt.

Autocasco – co obejmuje? 

Przejdźmy do szczegółów związanych z autocasco. Co obejmuje tego typu polisa? Większość tego rodzaju produktów ma podobny zakres ochrony ubezpieczonego, jednak na początku warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do polisy OC, ubezpieczenie AC nie jest regulowane ustawą. W praktyce oznacza to, że najważniejszym dokumentem dla autocasco są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To tam znajdziemy wszystkie zasady, które określają zakres ochrony oraz wszelkiego rodzaju wyłączenia, czyli sytuacje, gdy AC nie zadziała.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na sposób likwidacji szkody. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego naprawa może odbyć się w ASO, na podstawie kosztorysu, czyli zwrotu kosztów lub w wybranym warsztacie partnerskim. Dla przykładu Balcia Insurance oferuje dwa warianty: serwis lub kosztorys. Przed podjęciem decyzji sprawdź także, czy w zapisach umowy pojawia 

reklama

Warto pamiętać również o tzw. amortyzacji, czyli procesie obniżania wartości ubezpieczonego samochodu na skutek jego starzenia się i zużycia. Może być ona obliczana na różny sposób. Niektóre firmy (np. Balcia) dają Ci możliwość zniesienia jej, poprzez rozszerzenie ochrony. 

Skoro już wiemy, na co należy zwrócić uwagę, to przyjrzyjmy się, w jakich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z autocasco. Co obejmuje taka polisa? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju ryzyka związane z warunkami pogodowymi, a zatem m.in.:

  • grad, 

  • pożar, 

  • lawina, 

  • powódź, 

  • wichura, 

  • trzęsienie ziemi.

Ponadto najważniejsze ryzyka to także kradzież oraz kolizje z udziałem zwierząt. Ubezpieczenie AC może chronić kompleksowo. Trzeba jednak mieć świadomość, że polisy AC bywają bardzo precyzyjne i tak w przypadku pożaru ubezpieczony otrzyma świadczenie, jeśli jego pojazd padnie ofiarą podpalacza. Ale z drugiej strony może już nie otrzymać go, w przypadku, gdy dojdzie do rażących zaniedbań, jak np. niedopałek papierosa albo zwarcie w niesprawnej instalacji elektrycznej. Dlatego dobrze uważnie prześledzić OWU przed zakupem ubezpieczenia i wybierać sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. to na stronie Balcia.pl, która dla wygody swoich klientów zmienia język OWU z urzędowego na prosty i zrozumiały dla każdego. Bez ukrytych kruczków. 

Czym różni się AC od ubezpieczenia assistance?

Częstą pomyłką, do jakiej dochodzi wśród posiadaczy samochodów, jest mylenie ochrony ubezpieczenia AC z assistance. Autocasco zapewnia ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania w przypadku powstania szkody w wyniku zdarzenia losowego. Z kolei assistance to przede wszystkim finansowanie i pomoc w realizacji różnego rodzaju usług związanych z autem, jak chociażby wymiana uszkodzonego koła, holowanie czy zorganizowanie naprawy w trasie.

Assistance może być zatem uzupełnieniem oferty OC i AC, dzięki któremu mniejszy będzie stres związany z ewentualną kolizją, gdyż o takie aspekty jak holowanie czy auto zastępcze zadba towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadamy ochronę.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Zadośćuczynienie za śmierć dziadków -...

Zadośćuczynienie za śmierć dziadków - kiedy jest zasadne?

8 maj.
Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na...

Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na ubezpieczenie na życie?

03-11-2023
Kara z brak OC? Sprawdź jak i kiedy się...

Kara z brak OC? Sprawdź jak i kiedy się odwołać

22-05-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama