poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Zadośćuczynienie za śmierć dziadków - kiedy jest zasadne?

Zadośćuczynienie za śmierć dziadków - kiedy jest zasadne?
 

Zastanawiasz się, czy otrzymasz zadośćuczynienie za śmierć dziadków? Zobacz, kto może otrzymać takie świadczenie, a kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jeśli interesuje Cię ten temat, w tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje. 

  • Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby- kto może otrzymać świadczenie?

    reklama
  • Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania?

  • Jak otrzymać zadośćuczynienie po śmierci dziadka lub babci?

 

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby- kto może otrzymać świadczenie?

Zadośćuczynienie za śmierć babci lub dziadka może otrzymać wnuk, jednak tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Zobacz, w jakich sytuacjach otrzymasz pieniądze po śmierci dziadków:

reklama
  • zasiłek pogrzebowy- otrzymasz go, jeśli zdecydujesz się na organizację pochówku zmarłej osoby. Taki zasiłek z ZUS mogą otrzymać nie tylko osoby bliskie, ale także np. przyjaciel lub sąsiad, który zdecyduje się zorganizować pogrzeb zmarłego. W 2024 roku wynosi od 4000 złotych i jest wypłacany jednorazowo.

  • świadczenie z tytułu ubezpieczenia na życie- otrzymasz je jeśli dziadek lub babcia wykupili wcześniej odpowiednią polisę na życie. Zadośćuczynienie pieniężne, w wysokości określonej w umowie, zostaje wtedy wypłacone osobie uposażonej. Ostatecznie wypłacona kwota może różnić się np. gdy do śmierci bliskiej osoby doszło w wyniku wypadku drogowego.

ZUS wypłaca odszkodowanie za smierć babci lub dziadka, tylko jeśli podejmiesz się, jako wnuk, organizacji ich pogrzebu. W innym przypadku odszkodowanie za śmierć członka rodziny, wypłacane jest tylko jeśli doszło do niej w wyniku wypadku przy pracy lub z powodu choroby zawodowej. W takiej sytuacji uzyskanie odszkodowania przysługuje jedynie małżonkowi osoby zmarłej, rodzicom lub dzieciom zmarłego.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania?

Nawet jeśli jesteś osobą wskazaną przez dziadków do wypłaty świadczenia po ich śmierci, może zdarzyć się sytuacja, w której ubezpieczyciel odmówi wypłacenia pieniędzy. Kiedy może się tak stać? Wspomniana sytuacja może mieć miejsce, kiedy osoba ubezpieczona umrze kilka dni po zakupie polisy na życie, w okresie obowiązywania karencji. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wtedy odmówić wypłaty odszkodowania lub wypłacić niewielką jego część.

Inną sytuacją kiedy ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę zadośćuczynienia, są wyłączenia odpowiedzialności. W każdej umowie są wyszczególnione punkty, w przypadku których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo, jeżeli śmierć dziadka nastąpiła wskutek prowadzenia pojazdu, mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji, odszkodowanie może nie zostać wypłacone.

Jak otrzymać zadośćuczynienie po śmierci dziadka lub babci?

W przypadku dotkliwej straty pieniądze nie są pierwszą rzeczą, o której myślimy, jednak w odpowiednim czasie warto sprawdzić, czy dziadkowie byli ubezpieczeni. Jeśli mamy dokumenty, z których wynika, że wnuk był osobą wskazaną do wypłaty odszkodowania, sytuacja jest prosta. Wystarczy z odpowiednim wnioskiem udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jeśli podejrzewasz, że dziadkowie mieli wykupioną polisę, ale nie masz dokumentów potwierdzających to, możesz zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego i zapytać, czy babcia lub dziadek mieli wykupione u nich ubezpieczenie. Po złożeniu odpowiedniego wniosku ubezpieczyciel ma około 30 dni na wypłatę świadczenia. 

Jak widzisz, po śmierci dziadków, możesz otrzymać zadośćuczynienie, jeśli jesteś osobą wskazaną przez dziadków do wypłaty odszkodowania. Jeśli podejrzewasz, że może tak być, sprawdź podpisane przez babcię lub dziadka dokumenty i zgłoś się do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na...

Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na ubezpieczenie na życie?

03-11-2023
Czego nie wiesz o swoim ubezpieczeniu AC?

Czego nie wiesz o swoim ubezpieczeniu AC?

02-08-2023
Kara z brak OC? Sprawdź jak i kiedy się...

Kara z brak OC? Sprawdź jak i kiedy się odwołać

22-05-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama