sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Co zrobić z dużą ilością grzybów?

Czy grzyby można mrozić?

Co zrobić z dużą ilością grzybów? - Na białym blacie leżą grzyby pokryte ziemią
Na białym blacie leżą grzyby pokryte ziemią 

Co zrobić z grzybami po zebraniu? Dowiedz się z naszego poradnika czy grzyby można smażyć i mrozić.

Grzybobranie to fascynujące zajęcie, które często przynosi obfite plony. Kiedy więc będziecie posiadać duże zbiory grzybów, warto wiedzieć, jak je przechowywać i przetwarzać, aby cieszyć się ich smakiem przez dłuższy czas. W tym artykule omówimy, co zrobić z dużą ilością grzybów, skupiając się na tym - jakie grzyby można mrozić?

reklama

Co zrobić z grzybami po zebraniu? Sztuka suszenia

Suszenie grzybów to tradycyjna i sprawdzona metoda konserwacji, która pozwala zachować ich aromat i smak na długie miesiące. Proces ten polega na usuwaniu nadmiaru wilgoci z grzybów, co zapobiega ich psuciu się.

Oto kroki, które warto podjąć, aby wysuszyć grzyby:

  1. Wybór odpowiednich grzybów - najlepiej nadają się grzyby o gęstej strukturze, takie jak borowiki, kurki czy leśne podgrzybki.

    reklama
  2. Czyszczenie i przygotowanie - grzyby dokładnie oczyszczamy z ziemi i resztek igliwia, a następnie płuczemy je w zimnej wodzie. Odstawiamy na chwilę, aby nadmiar wody spłynął.

  3. Krojenie - kroimy grzyby na cienkie plasterki lub paski. Im cieńsze kawałki, tym szybciej i równomierniej zostaną wysuszone.

  4. Suszenie - możemy skorzystać ze specjalnych suszarek do grzybów lub wykorzystać piekarnik. W przypadku piekarnika, ustawiamy go na niską temperaturę (około 50-60°C), uchylając lekko drzwiczki, aby wilgoć mogła się ulotnić. Grzyby suszymy przez kilka godzin, aż staną się twarde i suche.

  5. Przechowywanie - wysuszone grzyby umieszczamy w słoikach lub szczelnych workach. Dobrze przechowują się w chłodnym i suchym miejscu.

W brązowej misce leżą wysuszone kapelusze grzybów

Czy grzyby można mrozić?

Tak, mrożenie to kolejna skuteczna metoda konserwacji grzybów, która pozwoli zachować ich świeżość i wartości odżywcze. Oto jak to zrobić:

  1. Przygotowanie – podobnie jak przy suszeniu, dokładnie oczyszczamy i płuczemy grzyby.

  2. Blanszowanie wrzucamy grzyby do wrzącej wody na kilka minut, a następnie od razu przekładamy je do lodowatej wody. Ten proces pozwoli zachować strukturę i kolor grzybów.

  3. Odsączamy z wody, a następnie osuszamy je delikatnie ręcznikiem papierowym.

  4. Porcjowanie - jeśli planujecie wykorzystywać grzyby w mniejszych ilościach, najlepiej podzielić je na porcje.

  5. Mrożenie - umieszczamy grzyby w szczelnych pojemnikach lub workach i przekładamy do zamrażalnika. Upewniamy się, że usunęliśmy jak najwięcej powietrza z opakowania.

  6. Przechowywanie - mrożone grzyby zachowują świeżość przez wiele miesięcy. Starajmy się jednak wykorzystać je w miarę szybko, by uniknąć utraty jakości.

Wszystkie gatunki grzybów jadalnych dobrze znoszą mrożenie.

Sprawdź też: jak mrozić grzyby?

Jak zrobić grzyby zamrożone lub suszone?

Zamrożone grzyby można wykorzystać bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki, dodając je do potraw gotowanych na patelni lub w garnku. Możemy również wcześniej je rozmrozić, a dopiero po tym procesie wykorzystać w kuchni.

Suszone z kolei muszą być wcześniej namoczone w ciepłej wodzie (przez około 20-30 minut), aby nieco zmiękły. Następnie można dodać je do swojego dania.

Jak smażyć grzyby?

Oczywiście wcześniej musimy oczyścić dokładnie nasze grzyby, najlepiej bez używania wody (można przetrzeć je wilgotną szmatką), aby nie wchłonęły jej nadmiaru, który potem wytrąci się w trakcie smażenia.

Na jakim tłuszczu smażyć grzyby? Najwięcej smaku zyskają dzięki obróbce termicznej na maśle, musimy jednak pamiętać o tym, żeby go nie przypalić, gdyż ten rodzaj tłuszczu jest niestabilny termicznie. Możemy wybrać również olej z esencją masła bądź zwykły olej.

Nasze grzyby najlepiej smażyć partiami tak, by nie stykały się ze sobą. W ten sposób unikniemy wytrącenia się nadmiaru wody, który prowadziłby do tego, że grzyby zaczną się dusić, a nie smażyć. Nadmiar wody możemy odlać bądź odparować. Musimy również pamiętać, aby nie solić naszej potrawy przed smażeniem, najlepiej zrobić to pod koniec. Sól wpływa na to, że grzyby ponownie puszczą wodą.

Które grzyby najlepiej nadają się do smażenia? Będą to podgrzybki, borowiki, kurki oraz rydze.

Zobacz też: jak smażyć grzyby?

Marynowanie grzybów

Marynowanie grzybów to kolejna wspaniała metoda, która pozwala zachować ich naturalny smak i aromat, nadając im jednocześnie wyjątkowego charakteru.

Są wyśmienitym dodatkiem do wielu potraw. Możemy podać je jako przystawkę, dodając np. do kanapek lub sałatek. Są także doskonałe jako składnik dań głównych – można urozmaicić nimi makaron, ryż czy gulasz, nadając tym potrawom wyjątkowy smak i aromat.

Podsumowanie

Kiedy będziecie mieć duże ilości grzybów, nie musicie się martwić o ich zmarnowanie. Suszenie, mrożenie, smażenie i marynowanie to cztery skuteczne metody, które pozwolą Wam cieszyć się smakiem grzybów przez długi czas. Pamiętajcie o odpowiednim przechowywaniu, zarówno zamrożonych, jak i suszonych grzybów, aby zachować ich jakość. Warto również eksperymentować z różnymi przepisami i potrawami, aby odkryć, jak wykorzystać te pyszne skarby natury w kuchni.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Co zrobić z dużą ilością grzybów? - Na patelni smażą się grzyby
Podobne artykuły
Wielkie powiatowe grzybobranie zakończone i...

Wielkie powiatowe grzybobranie zakończone i podsumowane! Nadleśnictwo...

22-11-2023
Zbieraj grzyby z głową! Pracownicy Powiatowej...

Zbieraj grzyby z głową! Pracownicy Powiatowej Stacji...

21-08-2023
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza konkurs na...

20-09-2022
Znajdź największego i pokaż jaki jesteś...

Znajdź największego i pokaż jaki jesteś "Kozak"! Rusza kolejny...

20-09-2021
W Nadleśnictwie Turek ruszył kolejny Konkurs...

W Nadleśnictwie Turek ruszył kolejny Konkurs Grzybiarski

08-09-2020
Sezon grzybobrań otwarty. Krótki spacer i...

Sezon grzybobrań otwarty. Krótki spacer i blisko 8 kg grzybów...

08-07-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama