poniedziałek 29 kwietnia 2024

Hugona, Piotra, Roberty

reklama

Samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym – jak przygotować do zimy?

Artykuł sponsorowany

Samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym – jak przygotować do zimy?
 

Jak samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym sprawują się zimą? Ich użytkownicy wskazują głównie na obniżoną wydajność baterii oraz mniejszy zasięg. Nie jest to jednak coś, co mogłoby całkowicie wykluczyć je z użytkowania.

Zima to wyzwanie dla każdego pojazdu, a samochody z napędem hybrydowym (zwłaszcza hybrydy plug-in) i elektrycznym wymagają szczególnej uwagi. Oto kompendium wiedzy, które pomoże przygotować twój pojazd na okres zimowy, zwiększając jego niezawodność. Warto pamiętać, że producenci tego rodzaju aut biorą pod uwagę również warunki panujące o tej porze roku. Coraz więcej modeli ma więc nowoczesne systemy, które zostały stworzone do optymalizacji procesów zarządzania energią przy niższych temperaturach.

reklama

Jak dbać o akumulator auta elektrycznego i hybrydy?

Akumulator to najważniejszy element samochodów hybrydowych plug-in i elektrycznych, który niestety jest szczególnie wrażliwy na niskie temperatury. W powszechnym użyciu są bowiem baterie litowo-jonowe. Chłód i mróz może obniżyć ich wydajność, co z kolei przekłada się na mniejsze zasięgi. Ma to związek z procesami elektrochemicznymi, które zachodzą w ogniwach. Jednak utrata wydajności jest tylko częściowa, a odpowiednie postępowanie z akumulatorem pozwala na użytkowanie elektryka i hybrydy również zimą.

Oprócz tego właściciele ekologicznych aut powinni zadbać o ich ubezpieczenie. Mamy tu na myśli nie tylko obowiązkowe OC, ale chociażby assistance, które sprawdza się, kiedy auto zostanie unieruchomione zimą na drodze na przykład przez rozładowaną baterię. Warto sprawdzić ofertę HDI i dopasować polisę do swoich potrzeb.

Optymalizacja warunków ładowania

Ładowanie akumulatora w ciepłym garażu zapobiega stratom energii spowodowanym chłodem. Jeśli jednak ładujesz swojego elektryka „pod chmurką”, podłącz go do gniazdka zaraz po zakończonej jeździe. Akumulatory mają wtedy wyższą temperaturę, więc auto ładuje się szybciej. Trzeba pamiętać, że baterie tego rodzaju aut lubią ciepło, dlatego też w miarę możliwość warto garażować pojazdy. Pozwoli to skorzystać z pewnego triku.

Jeśli pozostawisz samochód podłączony do źródła prądu, ustaw w aplikacji lub panelu sterowania opcję wstępnego podgrzewania wnętrza kabiny oraz baterii. Powinno się włączać na kilka chwil przed wyjazdem. Dzięki temu podróżujesz w ciepłym wnętrzu i marnujesz energii z akumulatorów na jego podgrzanie, czym zwiększasz zasięg auta zimą.

reklama

W przypadku kiedy nie masz możliwości parkowania auta w garażu lub pod zadaszeniem, warto ustawiać go tak, by padało na niego jak najwięcej promieni słonecznych. Zapobiegnie to nadmiernemu wychłodzeniu.

Opony – pierwsza linia obrony przed zimą

Zimowe warunki drogowe wymagają odpowiednich opon, które zapewnią przyczepność i bezpieczeństwo. Zarówno w samochodach hybrydowych, jak i elektrycznych odgrywają kluczową rolę dla poprawy wydajności jazdy.

Wybór opon zimowych

Dzięki specjalnej mieszance gumy oraz odpowiednio wyprofilowanemu bieżnikowi opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Wybieraj opony z certyfikatem 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake), który gwarantuje ich efektywność w trudnych warunkach zimowych. Warto również zwrócić uwagę na głębokość bieżnika – w zimówkach powinna ona być większa niż 4 mm.

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach

Niskie temperatury mogą obniżać ciśnienie w oponach, co wpływa negatywnie na przyczepność, stabilność jazdy oraz zużycie energii. Jeśli jest ono zbyt niskie, wówczas wytwarzają się większe opory toczenia, co z kolei bardziej eksploatuje baterię i zmniejsza zasięg elektryka lub hybrydy plug-in.

Regularne sprawdzanie i dopasowanie ciśnienia w oponach, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, jest niezbędne dla zapewnienia optymalnych warunków jazdy. Należy pamiętać, że ciśnienie w oponach powinno być kontrolowane, gdy opony są zimne, najlepiej przed rozpoczęciem jazdy, aby odczyt był najdokładniejszy.

Ochrona felg i czujników TPMS

W samochodach wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), zimowe warunki mogą wpływać na działanie czujników. Należy upewnić się, że czujniki są sprawne i niezablokowane przez lód czy śnieg. Dodatkowo zimowa sól drogowa może być szkodliwa dla felg. Aby uniknąć korozji i uszkodzeń zaleca się regularne ich mycie i prawidłowe zabezpieczanie.

O czym pamiętać, jeżdżąc hybrydą lub elektrykiem zimą?

Prowadzenie samochodu elektrycznego lub hybrydowego zimą wymaga specjalnej uwagi. Jak wspomniano wcześniej, kluczowe jest utrzymanie optymalnej temperatury baterii, co zapewnia lepszą jej wydajność i zasięg. Dlatego warto korzystać z funkcji wcześniejszego podgrzewania kabiny oraz akumulatora. Jest ona dostępna w wielu modelach, pozwala przy tym uniknąć nadmiernego zużycia energii podczas jazdy. 

Sama jazda powinna być płynna i przewidywalna. Trzeba unikać gwałtownych manewrów, które mogą prowadzić do poślizgu na oblodzonej nawierzchni. Ważne jest też regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz używanie zimowego ogumienia, które zapewni lepszą przyczepność. Dodatkowo zwiększa także odległość, jaką można pokonać na jednym ładowaniu. W warunkach zimowych należy zachować większy odstęp od innych pojazdów, ponieważ hamowanie na śliskiej nawierzchni może wymagać więcej czasu – to podstawa, o której jednak zawsze trzeba pamiętać. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Długoterminowy wynajem samochodów - dla kogo...

Długoterminowy wynajem samochodów - dla kogo jest najlepszym...

18 kw.
Jak działa silnik Diesla: kluczowe komponenty...

Jak działa silnik Diesla: kluczowe komponenty i ich funkcje

9 lt.
Zimowe opony, płyn do spryskiwaczy,...

Zimowe opony, płyn do spryskiwaczy, naładowany akumulator i nie tylko...

23 st.
Tuliszków. Czterdzieści pięć nowych...

Tuliszków. Czterdzieści pięć nowych dzwonów w gminie!

12 st.
Historia pojazdu - dlaczego warto ją...

Historia pojazdu - dlaczego warto ją sprawdzić przed zakupem samochodu...

23-11-2023
Wynajem długoterminowy auta w Warszawie -...

Wynajem długoterminowy auta w Warszawie - jakie warunki musisz spełnić?

21-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama