czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty? - Jak działają i jak można uzyskać e-recepty? / fot. freepik.com
Jak działają i jak można uzyskać e-recepty? / fot. freepik.com 

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Postęp technologiczny znacząco wpłynął na sektor medyczny, przynosząc innowacje, które usprawniają dostęp do usług zdrowotnych. Obecnie, długotrwałe oczekiwanie w kolejkach do gabinetów lekarskich staje się coraz bardziej reliktem przeszłości, ustępując miejsca nowoczesnym rozwiązaniom.

Elektroniczne recepty to jeden z przejawów cyfryzacji w medycynie. To dokumenty wystawiane przez lekarzy w formie cyfrowej, które pacjenci mogą wykorzystać w aptekach bez konieczności posiadania papierowego odpowiednika. Informacje dotyczące przepisanych leków, dawkowania oraz instrukcje użytkowania są łatwo dostępne dla pacjentów poprzez internetowe konta pacjenta. Dzięki temu, pacjenci mają stały dostęp do swojej historii leczenia i mogą w łatwy sposób zarządzać swoimi receptami.

reklama

Czym jest e-recepta?

E-recepta online stanowi elektroniczną wersję tradycyjnego dokumentu, który upoważnia do odbioru leków. Proces jej uzyskania rozpoczyna się, gdy pacjent umawia się z lekarzem za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej, takiej jak Receptomat. Następnie lekarz, po weryfikacji potrzeb pacjenta, wystawia elektroniczną receptę, którą można pobrać na urządzenie mobilne lub wydrukować. Taka forma recepty jest równie ważna jak jej papierowy odpowiednik i akceptowana jest w aptekach.

Wprowadzenie e-recepty przynosi wiele korzyści. Pacjenci cenią sobie możliwość zamawiania leków bez konieczności osobistego spotkania z lekarzem, co jest szczególnie istotne dla osób z ograniczoną mobilnością lub tych, którzy nie mogą poświęcić czasu na wizytę w przychodni. Z kolei dla lekarzy, e-recepta oznacza usprawnienie procesu przepisywania leków, co przekłada się na efektywniejszą pracę.

Apteki również odnoszą korzyści z elektronicznego systemu recept. Umożliwia on szybką weryfikację dostępności leków i przygotowanie zamówienia, co znacząco skraca czas oczekiwania dla pacjenta. W efekcie e-recepta online wpływa na optymalizację pracy aptek i przyczynia się do poprawy jakości obsługi klientów.

Jak działa e-recepta?

W dobie cyfryzacji służby zdrowia, elektroniczny system wystawiania recept stanowi znaczące udogodnienie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Technologia ta umożliwia uzyskanie recept na niezbędne medykamenty bez fizycznej obecności w gabinecie medycznym. Proces rozpoczyna się od znalezienia lekarza posiadającego uprawnienia do kreowania recept w formie elektronicznej. Pacjent inicjuje kontakt poprzez dedykowaną platformę internetową lub aplikację mobilną, gdzie ma możliwość przekazania swoich danych osobowych oraz opisu dolegliwości, z którymi się zmaga.

reklama

W ramach tej interakcji lekarz może zadać pytania uzupełniające lub zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, a także wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie, jeśli sytuacja zdrowotna pacjenta tego wymaga. Po przeprowadzeniu konsultacji i stwierdzeniu, że przepisanie leku jest uzasadnione, lekarz generuje e-receptę. Pacjent ma możliwość pobrania jej na swoje urządzenie lub wydrukowania. Elektroniczna recepta zachowuje tę samą ważność co jej papierowy odpowiednik i jest honorowana we wszystkich aptekach.

Zastosowanie e-recept przynosi korzyści pacjentom, gdyż pozwala im na zamawianie leków bez konieczności odwiedzania placówek medycznych, co przekłada się na oszczędność czasu oraz środków finansowych. Z kolei dla lekarzy, system ten stanowi narzędzie do usprawnienia procesu przepisywania leków, co pozwala im lepiej zarządzać czasem pracy i skupić się na innych aspektach opieki nad pacjentami.

Jak można uzyskać recepty online?

Proces uzyskiwania elektronicznych recept jest związany z wyszukaniem lekarza uprawnionego do ich wystawiania. W Polsce możliwość tę posiadają zarówno specjaliści, lekarze rodzinni, jak i ci współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po odnalezieniu odpowiedniego specjalisty pacjent ma możliwość skontaktowania się z nim poprzez platformę internetową lub dedykowaną aplikację. W zależności od praktyki lekarskiej może to być system własny lub dostarczany przez placówkę medyczną, w której lekarz przyjmuje. W sytuacji braku indywidualnej platformy lekarskiej pacjenci mają dostęp do ogólnodostępnych systemów.

W trakcie składania zamówienia na e-receptę konieczne jest podanie danych osobowych oraz opis stanu zdrowia. Specjalista może wówczas zadać dodatkowe pytania, a także zlecić wykonanie badań. Po przeprowadzeniu konsultacji lekarz wystawia elektroniczną receptę, którą pacjent może pobrać lub wydrukować. Procedura konsultacji online nie różni się znacząco od wizyty w gabinecie lekarskim. Elektroniczna wersja recepty jest równie ważna jak jej papierowy odpowiednik i honorowana we wszystkich aptekach. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie leki mogą być przepisywane w ten sposób – dotyczy to między innymi leków psychotropowych oraz tych, które są refundowane wyłącznie przy okazji wystawienia recepty w formie papierowej.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Rola soczewek w naszym życiu

Rola soczewek w naszym życiu

31 maj.
Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak...

Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak rozpoznać dobrze przyswajalny...

9 maj.
Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe...

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe miesięczne?

10 st.
Mikro i makroskładniki – czym są?

Mikro i makroskładniki – czym są?

29-12-2023
Kilka faktów o tym jak działają peelingi...

Kilka faktów o tym jak działają peelingi enzymatyczne

01-12-2023
Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

10-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama