niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

Program finansowania in vitro już rusza

Program finansowania in vitro już rusza - Rusza program finansowania in vitro
Rusza program finansowania in vitro 

Dla wielu par w Polsce konfrontacja z problemem niepłodności może być trudna zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Jednakże, z pomocą nadchodzi rządowy program finansowania in vitro, który jest istotnym krokiem w poszerzaniu dostępu do tej formy terapii. Program ten otwiera nowe możliwości dla rodzin, które dotąd mogły być zniechęcone wysokimi kosztami procedury.

Co jest dostępne w ramach rządowego programu in vitro?

Zakres rządowego programu in vitro obejmuje maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. W ramach tego programu pary mogą skorzystać do 4 cykli wykorzystujących własne komórki rozrodcze lub nasienie dawców, do 2 cykli zapłodnienia przy użyciu oocytów od dawczyń, z możliwością zapłodnienia łącznie 6 komórek jajowych w ramach jednego cyklu, oraz do 6 cykli wykorzystujących dawstwo zarodków. Ponadto drugim celem programu jest zapewnienie wsparcia dla osób leczonych onkologicznie poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia, co zapewnia ochronę płodności na przyszłość. Aby skorzystać z tej opcji, ustalono kryteria wiekowe, zgodnie z którymi kobiety mogą przystąpić do programu do 40. roku życia, a mężczyźni do 45. roku życia.

reklama

Jakie są kryteria kwalifikujące pary do ogólnopolskiego programu in vitro?

Program finansowania in vitro ma działać od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. Roczny budżet państwa, jaki został na niego przeznaczony wynosi 500 mln złotych, co łącznie daje 2,5 mld złotych. Do programu mogą się zakwalifikować pary, które otrzymały diagnozę bezwzględnej niepłodności albo leczyły się nieskutecznie w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu. Istotnym kryterium jest także status związku, ponieważ para musi być małżeństwem lub pozostawać we wspólnym pożyciu. Dodatkowo nie ma znaczenia wcześniejsze korzystanie z programów finansowanych przez samorządy lub programów rządowych. Program otwarty jest także dla pacjentów posiadających kriokonserwowane zarodki. Co ważne nie jest w nim wymagana określona wartość rezerwy jajnikowej. Następnym ważnym kryterium kwalifikacji jest wiek, przy czym kobiety mogą przystąpić do programu do 42. roku życia przy korzystaniu z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, a w przypadku dawstwa oocytów lub zarodków górna granica wieku wynosi 45 lat. Dla mężczyzn limit wiekowy to 55 lat.

Gdzie skorzystać z finansowania in vitro?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z rządowego programu in vitro mogą udać się do wybranych ośrodków wspomaganego rozrodu, które zostały wyłonione jako realizatorzy w drodze konkursu. Jedną z takich placówek jest Klinika Bocian w Poznaniu, specjalizująca się w leczeniu niepłodności i in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Aby uzyskać więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, można skontaktować się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 61 635 00 55 lub odwiedzić ich stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Jak rozpoznać, że Twoje dziecko może...

Jak rozpoznać, że Twoje dziecko może potrzebować konsultacji z...

18 mrz.
Oligofrenopedagogika - co to jest i kiedy warto...

Oligofrenopedagogika - co to jest i kiedy warto zapisać się na kurs...

9 lt.
Gmina Kawęczyn wspiera mieszkańców...

Gmina Kawęczyn wspiera mieszkańców walczących z niepłodnością

18-10-2023
11-latek porażony prądem na osiedlu...

11-latek porażony prądem na osiedlu Wyzwolenia w Turku. Wyszedł...

08-06-2023
Listy do redakcji: Komu PiS napluł w Twarz

Listy do redakcji: Komu PiS napluł w Twarz

01-06-2023
Malulu - sklep, w którym każde dziecko...

Malulu - sklep, w którym każde dziecko znajdzie coś dla siebie

20-03-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama