Czy grzybica może nawracać? Przyczyny i profilaktyka

Grzybica jest dolegliwością tak samo problematyczną, jak niekomfortową. Łatwo się przenosi, niekiedy trudno ją zwalczyć i może mieć tendencje do nawracania. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec? Warto mieć świadomość na temat sposobów transmisji tej choroby i wiedzieć, jakie działania profilaktyczne mogą uchronić przed ponownymi zakażeniami.
Grzybica – co to za choroba i dlaczego wraca?
Grzybica należy do najpowszechniejszych chorób dermatologicznych. Wywołują ją dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Zakażenie może dotknąć różnych części ciała – stóp, pachwin, tułowia, a także paznokci. Obecnie istnieją różne preparaty umożliwiające jej leczenie, wiele z nich jest dostępne bez recepty. Jednak zdarza się, że pomimo ich stosowania problem nawraca. Nawroty mogą wystąpić nawet krótko po zakończeniu terapii. Dlaczego tak się dzieje?
Główną przyczyną jest łatwość, z jaką drobnoustroje mogą się przenosić. Częste korzystanie z publicznych miejsc, takich jak baseny, siłownie czy sauny sprzyja ponownemu zachorowaniu. Dodatkowo, wilgotne i ciepłe środowisko to idealne warunki do namnażania się grzybów. Dlatego przebywając w takich lokalach, warto zachowywać szczególną ostrożność. Noszenie ciasnych butów, nieprzewiewnej odzieży czy niedokładne osuszanie skóry zwiększają ryzyko ponownego zakażenia.
Częstym błędem jest także niepełne wyleczenie zakażenia. Zbyt wczesne przerwanie terapii, gdy tylko objawy ustąpią, nie jest dobrym pomysłem. Grzyby mogą pozostać w głębszych warstwach skóry lub paznokcia i po czasie uaktywnić się ponownie.
Jak zapobiegać nawrotom grzybicy?
Profilaktyka nie jest szczególnie skomplikowana. Opiera się przede wszystkim na dbaniu o higienę i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
-
leki, jak np. lakier na grzybicę paznokci - aptekadlarodziny.pl, trzeba zawsze stosować zgodnie z zaleceniami; większość kuracji powinno być kontynuowane przez określony czas, aby zwiększyć prawdopodobieństwo usunięcia patogenu z danego obszaru,
-
skórę należy dokładnie myć i osuszać, szczególnie w miejscach narażonych na gromadzenie się wilgoci – między palcami, w pachwinach czy pod piersiami; odzież oraz obuwie powinny być przewiewne i właściwie dopasowane,
-
po wyleczeniu infekcji warto zdezynfekować swoje ubrania oraz buty, na rynku są dostępne specjalne preparaty przeciwgrzybicze przeznaczone do tego celu.
Jeżeli objawy zaczną nawracać, nie należy zwlekać z działaniem. W takiej sytuacji ważna jest szybka reakcja i zastosowanie leku. Może to być np. maść na grzybicę skóry - Apteka dla Rodziny ma w swojej ofercie wiele różnych środków.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Jeżeli pomimo przestrzegania profilaktyki grzybica często nawraca lub nie reaguje na leczenie miejscowe, należy skonsultować się z dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia doustna. Warto także wiedzieć, że pojawiające się regularnie zakażenia mogą świadczyć o obniżonej odporności lub obecności chorób współistniejących, które warto zdiagnozować.
Grzybica bywa uciążliwa, a nawracające objawy mogą być bardzo frustrujące. Jednak dbanie o profilaktykę może zmniejszyć ryzyko ponownego rozwoju dolegliwości. Ważne jest doprowadzenie leczenia do końca, dbałość o higienę i stosowanie sprawdzonych preparatów. W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany
