środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Ratownicy szkoleni na termach

Ratownicy szkoleni na termach
 

W dniach 01.10 - 11.12.2011r. odbył się kurs na Młodszego Ratownika WOPR na basenach termalnych w Uniejowie. Młodszy Ratownik WOPR, w skrócie MR, jest pierwszym stopniem służby w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Organizatorem kursu był Józef Ścibor – Instruktor Ratownictwa WOPR z Turku. Uczestnikami kursu byli młodzi ludzie z Turku i Uniejowa.

Celem kursu jest przygotowanie młodszego ratownika do pracy na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych, pod nadzorem ratownika starszego stopniem. Absolwenci kursu na stopień Młodszego Ratownika WOPR są przygotowywani do wykonywania zadań podstawowych z zakresu ratownictwa wodnego. Powinni oni także umieć obsługiwać podstawowy sprzęt ratunkowy i udzielać pierwszej pomocy.

reklama

Szkolenie odbywało się weekendowo. W jego program wchodziły zarówno zajęcia praktyczne jak i teoretyczne. Zajęcia praktyczne, odbywające się na basenie, obejmowały: sposoby pływania stosowane w ratownictwie wodnym, samoratownictwo, skoki ratunkowe i inne sposoby bezpiecznego wejścia do wody, podstawy nurkowania, podstawy holowania, ewakuację na lądzie, prowadzenie akcji ratowniczej oraz udzielanie pierwszej pomocy. Wszystkie te osiągnięcia zostały udokumentowane w karcie umiejętności, którą posiada każdy uczestnik kursu. Zajęcia teoretyczne zawierały m.in.: cel i rolę WOPR, organizację pracy ratowników i pierwszą pomoc.

Egzamin kończący kurs składał się z testu teoretycznego oraz części praktycznej w wodzie. Na koniec szkolenia młodzi adepci przystąpili do uroczystego ślubowania.

Ukończenie kursu i odbycie stażu umożliwia im zdobywanie kolejnych stopni na ratowników WOPR. Po odbyciu tych szkoleń organizator gwarantuje uczestnikom możliwość pracy na Termach w Uniejowie.

Młodsi Ratownicy WOPR są bardzo wdzięczni za możliwość odbycia kursu, który dał im szansę polepszenia umiejętności pływackich oraz zdobycia doświadczenia. Szczególne podziękowania należą się: kierownikowi basenów Piotrowi Zapałowskiemu, który umożliwił przeprowadzenie kursu oraz dał możliwość korzystania z basenów wszystkim jego członkom; Józefowi Ściborowi, Instruktorowi Ratownictwa WOPR z Turku, który prowadził zajęcia, wspierał uczestników w dążeniu do celu a swoją postawą i zaangażowaniem pokazywał jak ważna jest praca ratowników wodnych; oraz Emilii Pietrzykowskiej za pomoc w organizacji i w prawidłowym przebiegu kursu.

reklama

Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana i wielu młodych ludzi będzie mogło z niej skorzystać.

Młodszy Ratownik
Piotr Prugar

Ratownicy szkoleni na termach

Podobne artykuły

Andrzej Opłatek z nagrodą PKO Banku Polskiego

Andrzej Opłatek z nagrodą PKO Banku Polskiego

14 wrz.
Opłatek najlepszy w Rankingu Polskiego Związku...

Opłatek najlepszy w Rankingu Polskiego Związku...

14 st.
Kolejne możliwości rozwojowe dla młodzieży z...

Kolejne możliwości rozwojowe dla młodzieży z Powiatu...

17-07-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama